Facebook Google+ Twitter

Martin Shkreli aresztowany za oszustwa. Biznesmen zasłynął z drastycznej podwyżki ceny leku na toksoplazmozę

Martin Shkreli, który przejął prawa do leku ratującego życie, a potem podniósł jego cenę o 5000 proc. został aresztowany przez FBI za oszustwa finansowe w swojej firmie. Do zatrzymania doszło w jego domu na Manhattanie.

https://flic.kr/p/rc7k4V / Fot. Victor/CC BY 2.0Shkreli miał fałszować bilans finansowy w założonej przez siebie w 2011 roku firmie biotechnologicznej Retrophin, aby spłacać wierzycieli niezwiązanych biznesowo z koncernem.

Shkreli wywołał we wrześniu 2015 roku burzę i został uznany przez wielu Amerykanów za krwiopijcę. Założona przez niego firma Turing Pharmaceuticals nabyła markę Daraprim produkującą lek na AIDS o tej samej nazwie za blisko 55 mln dol. Zaraz po transakcji przedsiębiorca zdecydował się na podniesienie cen leku do 750 dol. za jedną tabletkę, czyli o 5000 proc.

Daraprim jest stosowany głównie w leczeniu toksoplazmozy, czyli zakażenia, które może powodować poważne powikłania u osób z osłabionym układem immunologicznym. Szczególnie narażone są nią chorujący na AIDS, czy też walczący z nowotworami.

RUPTLY/x-news

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.