Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10330 miejsce

Martwa rzeka Uszwica

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-08-19 11:03

Uszwica na odcinku od Brzeska do ujścia do Wisły zamieniła się w martwą rzekę. Mieszkańcy powiatu brzeskiego nie mogą tego przeboleć.

Starsi mieszkańcy okolic pamiętają czasy, gdy łowiono tu raki, pstrągi, karasie, kiełbi. Teraz o Uszwicy mówi się - pływająca tablica Mendelejewa Informacje o ciemnym osadzie znajdującym się w wodach Uszwicy wydzielającym wstrętny fetor, otrzymaliśmy od mieszkańców Jadownik
Uszwica na zanieczyszczonym odcinku
– Od dłuższego czasu ludzie z naszej wsi skarżą się na smród idący od rzeki. To jest nie do wytrzymania. Najgorzej jest w weekendy. Wtedy woda jest mętna, brudna, prawie czarna i jeszcze bardziej śmierdzi – wylicza sołtys Apolonia Warzecha.

– Stan rzeki powyżej Brzeska jest dobry. Żyją tam nawet ryby chronione m.in. strzelba potokowa, śliz, piskorz, piekielnica a także rak szlachetny. Natomiast od Brzeska do Woli Przemykowskiej na jednej czwartej długości rzeki ( 61,2 km), nie ma żadnej ryby! Wizja lokalna potwierdziła, że na tym odcinku rzeka jest zanieczyszczona – mówi dr Mariusz Klich dyrektor Biura Zarządu Oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego w Tarnowie.

Kontrole przeprowadzone przez tarnowską delegaturę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie wykazały, że stan sanitarny Uszwicy - od Brzeska do jej ujścia do Wisły - nie odpowiada normom. Brzeska oczyszczalnia ścieków ma kłopoty z dotrzymywaniem warunków pozwolenia wodno-prawnego w zakresie ochrony środowiska.

Z dokumentu WIOŚ wynika, że od wielu lat problemem są m.in. : nadmierna ilość biogenów i przeciążenia hydrauliczne oczyszczalni. Winowajcą ma być brzeski browar.
(jas)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

tomas
  • tomas
  • 03.01.2012 13:23

szalowa mało wioska w okolicach gorlic jest paru durni co puszczaja scieki do zeki a nawed własne odchody :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

to wszystko pozniej plynie do Wisly?kiedy w tym kraju ktos zajmie sie powaznie ochrona srodowiska?!tak od podstaw ( pelno w Polsce dzikich wysypisk smieci ,pozostawionych po biwakach;czy co gorsza stalych mieszkancow okolicy-tak ,tak, ludzie wysypuja cale sterty smieci do chaszczy ,pod lasem ,do rowow...byle nie w ich ogrodku;scieki odprowadzane do rowow melioracyjnych czy do pobliskich ciekow wodnych nie sa rzadkoscia,itd itd mozna wymieniac).Zal mi polskiej natury

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.