Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8575 miejsce

Martwa rzeka Uszwica

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-08-19 11:03

Uszwica na odcinku od Brzeska do ujścia do Wisły zamieniła się w martwą rzekę. Mieszkańcy powiatu brzeskiego nie mogą tego przeboleć.

Starsi mieszkańcy okolic pamiętają czasy, gdy łowiono tu raki, pstrągi, karasie, kiełbi. Teraz o Uszwicy mówi się - pływająca tablica Mendelejewa Informacje o ciemnym osadzie znajdującym się w wodach Uszwicy wydzielającym wstrętny fetor, otrzymaliśmy od mieszkańców Jadownik
Uszwica na zanieczyszczonym odcinku
– Od dłuższego czasu ludzie z naszej wsi skarżą się na smród idący od rzeki. To jest nie do wytrzymania. Najgorzej jest w weekendy. Wtedy woda jest mętna, brudna, prawie czarna i jeszcze bardziej śmierdzi – wylicza sołtys Apolonia Warzecha.

– Stan rzeki powyżej Brzeska jest dobry. Żyją tam nawet ryby chronione m.in. strzelba potokowa, śliz, piskorz, piekielnica a także rak szlachetny. Natomiast od Brzeska do Woli Przemykowskiej na jednej czwartej długości rzeki ( 61,2 km), nie ma żadnej ryby! Wizja lokalna potwierdziła, że na tym odcinku rzeka jest zanieczyszczona – mówi dr Mariusz Klich dyrektor Biura Zarządu Oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego w Tarnowie.

Kontrole przeprowadzone przez tarnowską delegaturę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie wykazały, że stan sanitarny Uszwicy - od Brzeska do jej ujścia do Wisły - nie odpowiada normom. Brzeska oczyszczalnia ścieków ma kłopoty z dotrzymywaniem warunków pozwolenia wodno-prawnego w zakresie ochrony środowiska.

Z dokumentu WIOŚ wynika, że od wielu lat problemem są m.in. : nadmierna ilość biogenów i przeciążenia hydrauliczne oczyszczalni. Winowajcą ma być brzeski browar.
(jas)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

tomas
  • tomas
  • 03.01.2012 13:23

szalowa mało wioska w okolicach gorlic jest paru durni co puszczaja scieki do zeki a nawed własne odchody :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

to wszystko pozniej plynie do Wisly?kiedy w tym kraju ktos zajmie sie powaznie ochrona srodowiska?!tak od podstaw ( pelno w Polsce dzikich wysypisk smieci ,pozostawionych po biwakach;czy co gorsza stalych mieszkancow okolicy-tak ,tak, ludzie wysypuja cale sterty smieci do chaszczy ,pod lasem ,do rowow...byle nie w ich ogrodku;scieki odprowadzane do rowow melioracyjnych czy do pobliskich ciekow wodnych nie sa rzadkoscia,itd itd mozna wymieniac).Zal mi polskiej natury

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.