Facebook Google+ Twitter

Martwe ryby na bałtyckich plażach. Co na to ministerstwo rolnictwa?

26 stycznia Paulina Przepióra przybliżyła społeczności W24 problem ryb połowowych wyrzucanych do Bałtyku. "Rybacy, respektując prawo Unii Europejskiej, boją się wpłynąć do portu z dorszem na pokładzie. "Uwalniają je", niestety większość z nich jest już martwa." --> pisała Paulina. Poprosiliśmy o komentarz ministerstwo rolnictwa.

Dzisiaj otrzymaliśmy odpowiedź, którą w całości zamieszczamy:

"Na podstawie informacji i zdjęć zamieszczonych na stronie serwisu (link trudno jest określić z jakiego powodu na plaży znajdują są martwe ryby. Przyczyny mogą być różne. Na pewno przedstawiona sytuacja jest niedopuszczalna, a każdy tego typu przypadek powinien być bezzwłocznie zgłoszony do inspekcji środowiska, policji i prokuratury, także wtedy, gdy ryby, jak sugeruje materiał, pochodziłyby z przyłowów lub odrzutów w rybołówstwie.

Odnosząc się do Pani pytań dotyczących obowiązujących przepisów prawnych uprzejmie informuje, że podczas prowadzenia połowów rybackich może zdarzyć się, że w sieci łowione są inne gatunki ryb niż docelowe. Połów taki nazywany jest przyłowem. Zgodnie z prawodawstwem Unii Europejskiej ryby takie powinny trafić z powrotem do morza. Według dostępnych danych naukowych znaczenie odrzutów w rybołówstwie bałtyckim jest marginalne i kształtuje się na poziomie 3-5%. Rozwiązanie problemu przyłowu i odrzutów w rybołówstwie jest procesem skomplikowanym i wieloetapowym. W roku 2010 Komisja Europejska wprowadziła zwiększenie wymiaru oczka we włokach dorszowych i netach (co w dużej mierze wyeliminowało problem połowu dorsza o małej wartości handlowej). W chwili obecnej Komisja Europejska prowadzi intensywne prace zmierzające do wyeliminowania odrzutów w rybołówstwie.

Jeszcze raz przypominam, że zgodnie z polskim prawodawstwem, wszystkie przypadki łamania prawa powinny być zgłaszane odpowiednim organom ścigania. Obowiązek podejmowania taki działań dotyczy także dziennikarzy."
Pozdrawiam
Małgorzata Książyk
Dyrektor Biura Prasowego
MRiRW

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dziwne jest prawo... o_O

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.