Facebook Google+ Twitter

"Marusia" - bojowa armata z czasów napoleońskich

Armatę "Marusia" zbudowano w oparciu o autentyczne projekty konstruktorów rosyjskich z 1805 roku. Do złudzenia przypomina, armaty żołnierzy rosyjskiej VI Roty Artylerii Pieszej, która walczyła w 1807 r. na polach pruskiego Heilsberga.

 / Fot. Maciej Szczepańczyk -User:Mathiasrex/CC 3.0Przez polskie ziemie w minionych wiekach i latach, przechodziły, jak niszcząca burza w słoneczne lato, najróżniejsze wojska obce i nasze, walczące o swoją bądź obcą wolność. Rozgrywały u nas mniejsze i większe bitwy, których skutki, jak w każdej bitwie, były dla stron walczących zwykle opłakane. Jedna z największych bitew w okresie napoleońskim, odbyła się na terenach dzisiejszej Polski, ongiś na ziemiach pruskich - pod Heilsbergiem, dziś Lidzbarkiem Warmińskim. Było to 10 czerwca 1807 roku. Lidzbark Warmiński (Heilsberg), ze względu na swoje terenowe położenie, stał się głównym ośrodkiem walki, dowodzenia i oporu Rosjan i Prusaków. Przeciwko tym siłom wojskowym, stanęły blisko dwukrotnie mniejsze wówczas siły zbrojne, Napoleona Bonapartego.

Bitwę wygrał Napoleon Bonaparte, który dowodził 56-osobową armią, wojsk francuskich. Znaczenie bitwy i zwycięstwo Francuzów były ogromne. I to zarówno z powodów moralnych jak i politycznych. O jej wielkim znaczeniu, niech świadczy choćby historyczny napis "Heilsberg", umieszczony na Łuku Triumfalnym w Paryżu. Tradycyjnie były na nim zapisywane miejsca najbardziej chwalebnych starć cesarza narodów, Napoleona. Historycy podkreślają, że bitwa lidzbarska była jedną z największych bitew epoki napoleońskiej, na dzisiejszych ziemiach polskich.

Dla upamiętnienia i przywołania potomnym, zwłaszcza młodzieży i dzieciom, w ramach przeglądu rocznic wielkich batalii zbrojnych, od kilku lat miłośnicy i historycy amatorzy okresu napoleońskiego - z kraju i zagranicy - od kilku lat organizują na podlidzbarskich polach, w miejscu historycznej bitwy pod Heilsbergiem, jej rekonstrukcję. Rok temu 3 i 4 czerwca odbyła się kolejny już raz edycja dawnej walki dwóch wrogich armii. Uczestniczyło w niej wraz ze sprzętem około 150 krajowych i zagranicznych rekonstruktorów. Podobnie jak ongiś, naprzeciw sił militarnych Napoleona stanęły wojska rosyjskie i pruskie. Stoczyły razem około godzinny bój, prezentując zgodne z zapiskami historycznymi epizody poszczególnych części bitwy, która rozegrała się tutaj ponad 200 lat temu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.