Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10314 miejsce

Maryjne kaplice symbolem parafii Ofiarowania Pańskiego – cz.1

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest dobrym przyczynkiem do pokazania MB jaką jest widziana na całym świecie. Potrafi to na pewno w Warszawie zrobić parafia Ofiarowania Pańskiego na Natolinie. Na mnie wywarła duże wrażenie.

Dom Parafialny parafii p.w. Ofiarowania Pańskiego w Warszawie Natolinie Wyżynach. / Fot. Jolanta DyrZostała erygowana dekretem kard. Józefa Glempa Prymasa Polski z dnia 2 lutego 1988 r. jako wydzielona z terenu parafii św. Katarzyny oraz Świętych Apostoła Piotra i Pawła w Pyrach. Po uprzednich długich staraniach, dopiero w marcu 1986 roku po wizycie Prymasa Polski ks. Kard. Józefa Glempa w lutym na terenie rodzącej się wspólnoty kościelnej, władze wydały decyzję dotyczącą lokalizacji nowego kościoła. Z Zalesia Dolnego na teren nowej parafii przywieziono wówczas drewnianą kaplicę, w której od tej pory zaczęły się odbywać nabożeństwa, a nie jak nieco wcześniej w jednej z piwnic mieszkalnego budynku. Kościół parafialny p.w. Ofiarowania Pańskiego w Warszawie Natolinie Wyżynach. / Fot. Jolanta DyrPo wydaniu dekretu o powołaniu nowej parafii zaczęto wiosną 1988 r budowę domu parafialnego. Następnie powstał projekt kościoła. Wykonał go architekt Krzysztof Kasperski. Założeniem projektu nowego kościoła była tradycyjna bryła utrzymana w stylu romańskim. Zwarta, trzynawowa z dominująca nawą główną oraz przybudowaną absydą, nawą boczną, dwiema kaplicami, zakrystią, kruchtą i wieżą dzwonniczą.
Wieża dzwonnicza i fragment dziedzińca natolińskiej świątyni z kapliczkami maryjnymi z różnych stron świata / Fot. Jolanta DyrBudynek miał być częściowo podpiwniczony – piwnice poniżej powierzchni gruntu znalazły się pod zakrystią, a pod wieżą została zlokalizowana krypta. Rodzące się Sanktuarium od początku mocno związane było z kultem Matki Bożej, a z biegiem czasu postać NMP zagościła tutaj w licznych kapliczkach reprezentujących różne kulty i Sanktuaria maryjne ze wszystkich strony świata. A wszystko zaczęło się od wizyty kardynała Prymasa Józefa Glempa w Argentynie w 1983 roku. Nawiedził tam Sanktuarium Matki Bożej z Lujan i był gościem miejscowej Polonii. Na koniec wizyty otrzymał kopię cudownej Madonny i obiecał tamtejszym rodakom, że trafi do nowo budowanego kościoła w Polsce.
Wizerunek Matki Bożej z Lujan patronki Argentyny na murze kaplicy poświęconej tej właśnie postaci. / Fot. Jolanta DyrOd 16 września 2001 roku Matka Boża z Lujan ma własną kaplicę na terenie kościoła w natolińskiej parafii Ofiarowania Pańskiego i posiada zgodnie z polską tradycją koronę na głowie. Jak napisano na internetowej stronie parafii „Uroczystości przewodniczyli: ks. Józef kard. Glemp, Prymas Polski oraz ks. abp Ruben Hector di Monte, metropolita argentyńskiej archidiecezji Mercedes – Lujan. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. członkowie korpusu dyplomatycznego z Ameryki Łacińskiej, na czele z ambasadorem Argentyny w Polsce Norberto Auge, prezes Fundacji Argentyńskiej Ricardo Fernandez Nuniez, władze Dzielnicy Ursynów oraz licznie zgromadzone duchowieństwo dekanatu ursynowskiego. Kaplica Matki Bożej z Lujan patronki Argentyny na terenie kościoła p.w. Ofiarowania Pańskiego na Ursynowie Wyżynach w Warszawie / Fot. Jolanta DyrPodczas uroczystości dekret nadania imienia „Kaplicy Matki Bożej Argentyńskiej” odczytał kanclerz ks. Prałat Grzegorz Kowalczyk. Po podpisaniu dekretu nastąpił obrzęd koronacji figury Matki Bożej z Lujan. Koronacji dokonał fundator korony, glorii i półksiężyca, abp Ruben Hector di Monte” .
Kult Argentyńskiej Madonny rozpoczął się w 1630 roku za czasów Papieża Urbana VIII. Obecnie na Ursynowie w każdą pierwszą sobotę miesiąca o godz. 8.00 odprawiana jest masz św. do Matki Bożej z Lujan połączona z nowenną o uzdrowienie z chorób nowotworowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.