Facebook Google+ Twitter

"Marynarka"- Mirosław Tomaszewski z pamięcią o Wybrzeżu 1970 roku

Kanwą dla powieści "Marynarka" są wydarzenia grudniowe 1970 roku. Historyczne tło posłużyło autorowi na zawiązanie sensacyjnej akcji w Trójmieście i jej zaskakujący rozwój w bieżącym stuleciu. Jest epokowy wstrząs, zabójcy, miłość.

Marynarka aut. Mirosława Tomaszewskiego; okładka (przód). http://m.merlin.pl/Marynarka_Miroslaw-Tomaszewski/browse/product/1,1282412.html licencja: CC3.0 / Fot. MerlinKrajowy rynek wydawniczy wciąż przeżywa swoiste odkrycie polskich historii alternatywnych i niesłabnące ożywienie w dziedzinie political fiction. Propozycja Mirosława Tomaszewskiego odnajduje się gdzieś pośrodku. "Marynarka" nie jest zawracaniem dziejów, zaś pierwiastki fantastyczne są jak najbardziej zdroworozsądkową fikcją literacką, która stanowi o życiu wewnętrznym bohaterów pierwszych lat nowego stulecia. Całość znajduje swoje zasadne odniesienie do historii Wybrzeża roku 1970. Autor nadmieniał w wielu wypowiedziach i wywiadach, że "Marynarka" nie jest bez związku ze sferą wspomnień osobistych autora.

Historia wydarzeń grudniowych w niewymuszony sposób nadaje ton powieści Mirosława Tomaszewskiego. Nie ma w tym niezręcznie kleconej faktografii. Obraz dziejów nie przesłania zasadniczego wątku powieści. Fakty z przeszłości posłużyły kreacji losów i charakterów postaci. Wspomnienia będące swoistą reminiscencją każdego z bohaterów pomagają zrozumieć dzieje 35 lat późniejsze. Te rozdziały odrywają czytelnika od biegu narracji, by zaakcentować ducha czasów i oddać na powrót nieoczekiwanym splotom zdarzeń, porywom uczuć i emocji, dramatom nie do końca osobistym, jakie rozgrywają się już w nowym stuleciu.

Cierpienie artysty wyrażane punkową postawą to Adam, którego ojciec zginął trafiony bratobójczą kulą podczas wypadków grudniowych. Sceniczne pseudo Smutny koresponduje z pasmem życiowych niepowodzeń. Biznesmen Karol, postać uwikłana w rodzinny dramat. Rozdarcie pomiędzy poszukiwaniem zrozumienia u swojej córki, a skrajną niechęcią wobec jej męża ma głębsze przyczyny. Witek wdarł się w jego życie. Konflikt pomiędzy nimi trwa od pierwszej karty powieści, aż po ostatnie rozdziały. Dziennikarka Nina walcząca o swoją szansę w redakcji. Korzysta z okazji napisania książki o masakrze na Wybrzeżu i przyczynia się do poruszenia w polskim życiu społeczno-politycznym. Te i inne postacie połączył autor przydając fabule umiarkowanego posmaku sensacji, polityki, miłości. Tak więc, ma miejsce relatywizująca gra pomiędzy Dobrem, a Złem. Stawką jest prawda historyczna zaklęta w dokumentach, których ujawnienie poprzedzają morderstwa, szantaż, spiski. Kolejna tajemnica wydarzeń grudnia 1970 roku wydostaje się na światło dzienne.

"Marynarka" nie ginie w nurcie wielu naprędce konstruowanych opowiastek, które odwołują się do historii PRL. Autor nie musi wysilać się na poprawność i nie popada w przeciętność i koniunkturalizm. Jego opowieść znakomicie nadąża za potrzebą wypełnienia luki pośród rodzimej literatury, jaka dość długo traktowała tematykę powojennej martyrologii w kategoriach stricte historycznych, archiwaliów i innych pozycji, najczęściej dalekich beletrystyce. Tutaj widać, że nie trzeba szargać świętości, aby znaleźć przestrzeń dla wolnej myśli. Kontekstualizm "Marynarki" zasadza się w przewadze ciszy pól czystych faktów nad armadą tropów skrywanych w granicach metaforyki zabarwionej cynizmem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Pawle - można oczekiwać, bo znalazłam się w analogicznej sytuacji, tylko rzecz odłożyłam z powodu zagęszczenia wielu innych zadań i lektur... w tym zarejestrowania ok. 500 książek z biblioteki Sienkiewiczowskiej, w niewielkiej części ocalonej. Znaleźć jednak muszę czas także na tę podróż, a wówczas spełnię Twoje oczekiwania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Adrianna Adamek-Świechowska - czy można oczekiwać recenzji, opinii, komentarza? Choćby dla jednego zainteresowanego. Może być na priv :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za recenzję:) Czeka mnie lektura tej książki...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.