Facebook Google+ Twitter

Marynarka Wojenna odnalazła kolejne niewybuchy z czasów II wojnie światowej

Specjalna jednostka Marynarki Wojennej oczyszczała dno jeziora w miejscowości Sztum. Wyciągnięto pocisk przeciwpancerny 88 mm, granatnik przeciwpancerny (tzw. panzerfaust) oraz granat ręczny.

Niewybuch zalegały na dnie jeziora w pobliżu pomostów na plaży. Pociski odnaleziono na głębokości od 5 do 6 metrów. Wydobycie przeprowadziło ośmiu marynarzy z Grupy Nurków-Minerów z 13 Dywizjonu Trałowców, 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. W ciągu czterech godzin nurkowie sprawdzili powierzchnię kilkunastu metrów kwadratowych. Wydobyte niewypały zostały przekazane saperom z Tczewa, zostaną one zniszczone na poligonie lądowym.

Grupa specjalna nurków z Marynarki Wojennej brała udział w wielu akcjach saperskich w głębi lądu. Oczyszczała z niewypałów między innymi jeziora: Ińsko, Zamkowe (Wałcz), oraz z rzekę Noteć (Nakło).

Marynarka Wojenna RP w swoim składzie ma dwie grupy specjalne nurków-minerów. To jedyne
takie oddziały w polskich służbach zbrojnych. Mają one za zadanie samodzielne przeszukiwanie basenów portowych, w celu odnalezienia min oraz lokalizacji obiektów minopodobnych, odnalezionych przez statki na morzu. Nurkowie tez zabezpieczają cumujące jednostki przed dywersją podwodną.

Źródła:tvn24

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.