Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8672 miejsce

Marzec najbardziej słonecznym miesiącem roku

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-03-05 08:49

Czy wiecie który miesiąc jest najbardziej słonecznym miesiącem roku? Pewnie nie! A to właśnie marzec jest w średnich wieloletnich pomiarach tym miesiącem, kiedy najczęściej dominują wyże.

Najbliższy tydzień przypomni nam o tym, że marzec jest najsłoneczniejszym miesiącem roku. Niestety jest też zazwyczaj miesiącem dosyć chłodnym.
Temperatura wód powierzchniowych Atlantyku osiąga właśnie swoje roczne minimum.

Znaczne połacie Rosji w dalszym ciągu pokrywa śnieg. Zresztą, lodem skute są nadal jeziora mazurskie, a w lasach nadal zalegają rozległe płaty śniegu. To wszystko sprzyja wyżom, które „karmią się” zimnym powietrzem. Jednak z drugiej strony Słońce grzeje już dosyć mocno – porównywalnie z początkiem października i jego wpływ na temperaturę powietrza i odczucie ciepła staje się coraz silniejszy.

W nadchodzącym tygodniu Polska północno-wschodnia i centralna, znajdzie się początkowo w zasięgu wyżu znad Skandynawii, zaś w końcu tygodnia dostaniemy się w zasięg słabej zatoki niskiego ciśnienia związanej z niżem znad Północnego Atlantyku. Będzie chłodno. W nocy temperatura spadnie na Mazurach do -7-9 stopni C (wtorek), a na Mazowszu do ok. -5 stopni C. W pozostałe noce nieco cieplej, ale dopiero w sobotę możemy spodziewać się około 0 st. C.

Słowem - w nocy mroźno. W dzień będzie cieplej i za wyjątkiem wtorku i środy, gdy na Mazurach można spodziewać się lekkiego mrozu (-1 st. C), temperatura utrzyma się w zakresie od 0 st. C do +4 st C.

Dopiero w niedzielę temperatura w dzień wzrośnie powyżej +5 st. C. Wrażenie chłodu nieco zniweluje słoneczna pogoda, która powinna nam towarzyszyć do weekendu. Bez opadów przez większą część tygodnia. Dopiero weekend może (choć nie musi) przynieść niewielkie opady deszczu. Wiatr przeważnie słaby.
Do środy północny i północno-wschodni, później skręci na południowo-wschodni i południowy. Od soboty wzrost prędkości wiatru do umiarkowanego i zmiana kierunku na zachodni. W kolejnym tygodniu temperatura wzrośnie powyżej +5 st. C. Nadal w zasięgu wyżu. Dużo słońca i bez opadów.

Mars powoli się od nas oddala. W nadchodzących dniach warto podziwiać na zachodnim niebie Wenus (po prawej) i Jowisza. Świecą bardzo jasno i przy ładnej pogodzie są świetnie widoczne.

Bohdan Mierzwińsk

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

(Bohdan Mierzwiński)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.