Facebook Google+ Twitter

"Marzenie Nataszy" na Scenie Debiutów

Teatr Powszechny w Warszawie stworzył nowy program dla młodych twórców, który umożliwia im realizowanie się, korzystając z profesjonalnego zaplecza. Projekt otwiera spektakl "Marzenie Nataszy".

Reżyserią zajmuje się młody reżyser Wojciech Urbański. Jest to jego pierwsza w pełni samodzielna realizacja reżyserska. Odtwórczyniami głównych ról są dwie młode aktorki. Joanna Osyda w zeszłym roku ukończyła szkołę teatralną w Łodzi, Anna Próchniak jest studentką ostatniego roku.

Urbański podjął się realizacji dwóch współczesnych monodramów rosyjskiej dramatopisarski Jarosławy Paulinowicz. Teksty dotykają współczesnych problemów nastolatek. Bohaterkę "Marzeń Nataszy" (2008) i "To ja wygrałem" (2009) z pozoru łączy tylko imię. Pierwsza z nich wychowała się w domu dziecka i życie ciężko ją doświadczało. Kiedy koleżanka namawia ją, by skoczyła z okna, długo się na tym nie zastanawia. W jej mniemaniu odrzucenie tego wyzwania zrobiłoby z niej "frajerkę". W trakcie skoku dociera do niej, że ma jedno wielkie marzenie, które chce spełnić. Druga Natasza prowadzi zupełnie inne życie, jej czas całkowicie wypełniają zajęcia dodatkowe: pływanie, gra na fortepianie, występy w telewizji.

Wybór tekstów nie jest przypadkowy. Reżyser uczył się w Państwowej Akademii Sztuki Teatralnej w Sankt Petersburgu, gdzie już jako student pracował
z Wieniaminem Filsztyńskim (ekspertem od metody Stanisławskiego). Rosyjskie realia są mu więc wyjątkowo bliskie. Również w sposobie pracy Urbańskiego odnaleźć można wpływy metody Stanisławskiego, w której istotne było odgrywanie uczuć, korzystając z doświadczeń naturalnego środowiska. Przed rozpoczęciem pracy nad spektaklem reżyser z aktorkami odwiedzili dom poprawczy w Falenicy i warszawskie gimnazjum. Tam rozmawiali z szesnastolatkami o ich marzeniach. Z ich badań wynikało, że monodram Paulinowicz przekłada się na warunki polskie, a teksty faktycznie odzwierciedlają współczesną młodzież.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.