Facebook Google+ Twitter

Marzysz o dziecku? Przygotuj swoje ciało i psychikę do starań

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-09-09 13:42

To już postanowione – rozpoczynacie starania. Wasza decyzja jest w pełni dojrzała i przemyślana. Praca, finanse, opieka nad malcem – zaplanowaliście już wszelkie istotne kwestie i jesteście pewni: jakoś sobie poradzicie.

Czy jednak równie dzielnie poradzą sobie z tym wyzwaniem wasze ciała i psychika? O tym, że je także należy przygotować do starań, przypominają twórcy portalu dla starających się o dziecko - www.staraniowy.pl.

Fakt, że ciało do ciąży należy odpowiednio przygotować, zdaje się być dla nas oczywisty. W końcu będzie ono pierwszym i najważniejszym mieszkaniem dla naszego dziecka – trzeba je właściwie „urządzić”. O tym jednak, że ciało należy przygotować także do samych starań o dziecko, nie wszyscy już pamiętamy. - A przecież to jeden z najważniejszych warunków skutecznego zapłodnienia! – zauważają twórcy portalu www.staraniowy.pl, który zadebiutował w sieci początkiem grudnia ubiegłego roku, w odpowiedzi na przedłużanie się okresu starań o dziecko u coraz większej liczby par. - Odpowiednie zadbanie o własny organizm nie tylko zapewni planowanemu maleństwu komfortowy pobyt w brzuszku, ale przede wszystkim – zwiększy szanse na jego poczęcie!

Zadbaj o dietę

Jednym z czynników, ważnych w kontekście starań o dziecko, jest właściwy stosunek wagi do wzrostu i budowy ciała. Zarówno niedowaga, jak i nadwaga nie służą zapłodnieniu. Konsekwencją pierwszej może być spadek płodności, a już po udanym zapłodnieniu - trudności z utrzymaniem ciąży. Konsekwencją drugiej – cukrzyca lub nadciśnienie. By mechanizmy płodności mogły funkcjonować należycie, o zdrową dietę powinna jednak zadbać nie tylko kobieta. Także mężczyzna – w celu osiągnięcia maksymalnej zdolności reprodukcyjnej, musi zapewnić organizmowi pełen zestaw składników pokarmowych, co umożliwi mu wyłącznie odpowiednio zbilansowana, urozmaicona, pozbawiona dodatków i konserwantów dieta. Przyszli rodzice powinni bezwzględnie pożegnać zgubne nałogi, jak palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, kofeiny czy chociażby słodyczy – te czynniki mogą utrudniać starania, a warto wziąć pod uwagę, że ich porzucenie wymaga czasu. - Dobrze pomyśleć o tym wcześniej także z innego powodu – zwracają uwagę twórcy serwisu. - Zbyt gwałtowne odrzucenie używek również może mieć negatywny wpływ na płodność!

Zadbaj o zdrowie

Jeżeli któreś z partnerów zmaga się z chorobą przewlekłą, należy skonsultować się ze specjalistą – przyjmowane leki mogą w jakiś sposób utrudniać starania o dziecko bądź wpływać negatywnie na utrzymanie ciąży, rozwój płodu czy poród. Okres od pół roku do roku przed rozpoczęciem starań to najlepszy czas na uzupełnienie brakujących szczepień ochronnych. Pamiętajmy, że po niektórych szczepionkach sugeruje się odłożenie starań nawet na okres 3 m-cy. Przyda się także konsultacja stomatologiczna - problemy z zębami mogą mieć wpływ na cały organizm i toczące się w nim mechanizmy, warto więc jak najszybciej zlikwidować wszelkie ubytki. Antykoncepcję hormonalną należy odstawić na 3-4 m-ce przed planowanym poczęciem, ponieważ organizm potrzebuje czasu, by powrócić do naturalnej równowagi.

Zadbaj o kondycję

Przed rozpoczęciem starań warto zadbać o kondycję, bo ćwiczenia pozytywnie wpływają na stan układu krążenia i oddychania, poprawiają parametry krwi i czynność narządów wewnętrznych. Normują także poziom hormonów oraz usprawniają metabolizm. - Bieganie, jazda na rowerze, aerobik, nordic walking, pływanie czy nawet spacery na świeżym powietrzu – sposobów jest mnóstwo i każdy powinien wybrać dla siebie najbardziej odpowiedni – przekonują twórcy serwisu. W przypadku kobiet ważne jest też trenowanie mięśni brzucha, krocza i pośladków, co pomoże łatwiej przejść przez okres ciąży oraz usprawni poród. - A co nie jest już takie łatwe, kiedy mamy w brzuchu małego lokatora... – zauważają. Ponadto, ćwiczenia hartują organizm i zwiększą jego odporność - warto by pamiętał o nich także przyszły tata. Jak więc widać, by zostać rodzicem, trzeba się nieźle nagimnastykować…

Zadbaj o psychikę

I jeszcze jeden czynnik, o którym nie można zapomnieć w czasie starań. - A raczej – jak zauważają twórcy portalu dla przyszłych rodziców - zapomnieć by należało! To stres. Nieustanny pośpiech, natłok obowiązków oraz wynikające z tego: nieregularny tryb życia, mała dawka snu i brak czasu na odpoczynek – wszystkie te czynniki mogą wydatnie wpływać na fizjologiczne funkcje organizmu i osłabiać zdolność do zapłodnienia. W jaki sposób? Stres u kobiety może hamować owulację oraz blokować wytwarzanie śluzu szyjkowego. U mężczyzny - obniżyć ilość nasienia i pogorszyć jego parametry. Dlatego też w przypadku osób starających się o dziecko niezwykle ważna jest regularność trybu życia, odpowiednia dawka odpoczynku oraz umiejętność oderwania się choć na chwilę od codziennych problemów.

- Czasami po kilku nieudanych próbach zapłodnienia okazuje się, że od wymarzonego potomka wcale nie dzieli nas kilkuletnie leczenie hormonalne, ale zwyczajna zmiana stylu życia. Wdrożenie zdrowej diety, odpowiednia dawka ruchu, uregulowanie rytmu dnia oraz nabranie dystansu – zauważają twórcy portalu i zachęcają przyszłych rodziców do udziału w konkursie orgaznizowanym wraz z wydawnictwem Czarne. Bo – ich zdaniem – jednym ze sposobów na oderwanie się od rzeczywistości, nabranie zdrowego dystansu i zmianę perspektywy jest wyrobienie w sobie nawyku czytania. - Zatopienie się w lekturze to jeden z najlepszych sposobów na codzienny odpoczynek od problemów i taką dawkę psychicznego relaksu powinniśmy sobie zapewnić każdego dnia. By wziąć udział w konkursie „Książka jest dobra na wszystko” wystarczy być fanem fan page’a serwisu Staraniowy.pl oraz Wydawnictwa Czarne i postem konkursowym na profilu serwisu odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego, Twoim zdaniem, książka jest dobra na wszystko? Do włączenia się w zabawę organizatorzy zachęcają za pomocą atrakcyjnych nagród, które z pewnością przydadzą się w czasie jesiennych wieczorów. Na dzielenie się swoimi przemyśleniami przyszli rodzice mają czas od 15 do 26 września 2014 r.

Sponsorem nagród w konkursie jest Wydawnictwo Czarne.

(Agata Cygan)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.