Facebook Google+ Twitter

Masakra w 1945 r. Odkryto masowy grób Niemców w Czechach

W Dobroninie na południu Czech odkryto masowy grób Niemców rozstrzelanych przez Czechosłowaków w 1945 roku.

Ofiary II wojny światowej / Fot. www.wikipedia.orgW Dobroninie na południu Czech odkryto masowy grób Niemców rozstrzelanych przez Czechosłowaków w 1945 roku.

16 sierpnia na polu w Dobroninie policjanci i archeolodzy odkryli szczątki 15 osób. To mieszkający w okolicy niemieccy cywile, których partyzanci rozstrzelali w 1945 roku. Gdyby nie upór miejscowego dziennikarza, grobu nigdy by nie odkryto - o masowej egzekucji przeczytał w książce i skłonił policję do poszukiwań.

Odkopane szczątki to na razie jedyny ślad po egzekucjach ok. 2 tysięcy Niemców, których w 1945 r. dokonali Czechosłowacy - donosi gazeta.pl. Czesko-niemiecka komisja historyków ustaliła, że podczas deportacji w latach 1945-47 zginęło od 19 do 30 tys. Niemców, a 200 tys. uznaje się za zginionych. Deportacje były krwawą zemstą za rozbiór Czechosłowacji w 1938 roku i późniejsze podporządkowanie sobie całego państwa.

W maju czeska telewizja w porze największej oglądalności pokazała film, przedstawiający egzekucję Niemców w Pradze. Widać na nim Niemców kopiących sobie groby oraz chwilę śmierci ok. 40 osób. Sceny uwiecznił mieszkający w Pradze filmowiec amator Jirzi Chmelniczek. Przez lata film spoczywał w aluminiowej puszce, kiedy pokazała go telewizja, Czesi przeżyli szok. W kraju o deportacji ciągle się niewiele mówi.

Policja szuka sprawców masakry w Dobroninie i bardzo prawdopodobne, że uda jej się ich odnaleźć. Rok temu udało się zidentyfikować z imienia i nazwiska dwóch ludzi, którzy wydali rozkaz zabicia 700 Niemców w Postoloprtach w 1945 r. Obydwaj już nie żyją.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.