Facebook Google+ Twitter

Masakra w Nagasaki w 1945 roku nie była konieczna!

Przedstawiono setki argumentów na uzasadnienie użycia bomb atomowych w II wojnie światowej. Tłumaczono, że zakończenie wojny wymagało takiej ofiary. Na tle faktów można zaakceptować Hiroszimę. Ale czy trzeba było powtórzyć to samo w Nagasaki?

Zdjęcie eksplozji bomby plutonowej z 9 sierpnia 1945 roku nad Nagasaki / Fot. Domena Publiczna, The picture was taken from one of the B-29 Superfortresses used in the attack.Wprowadzenie

Po trzech dniach od tragedii jakiej doznała Hiroszima, 9 sierpnia 1945 roku o godz.11.02 roku armia Stanów Zjednoczonych użyła po raz drugi nowej broni masowego rażenia doprowadzając do hekatomby kilkudziesięciu tysięcy ofiar, w przeważającej większości osób cywilnych.

Wiem, że rozważanie w stylu, co by było, gdyby... z punktu widzenia historyka jest bezsensowne. Ponieważ widziałem już nie jedno podwójne podejście do minionych wydarzeń, podszyte głęboką hipokryzją, dlatego w tej kwestii mam nieco odmienne zdanie niż większość.

Sytuacja ogólna na świecie w maju 1945 roku

Koniec wojny w Europie w maju 1945 roku, po kapitulacji III Rzeszy, nie był równoznaczny z zakończeniem wojny. Powalona na kolana dumna Japonia, ze swoją narodową filozofią walki za cesarza do ostatniego żywego żołnierza miała jeszcze dość duże możliwości rażenia. Tym bardziej, że wtedy każda żyjąca osoba w cesarstwie była traktowana jak żołnierz.

Stratedzy wojskowi ówczesnego świata, nie mogli pozostawić tego kraju bez rozwiązania ostatecznego, czyli doprowadzenia do bezwarunkowej kapitulacji, a większość japońskich polityków w tym czasie wcale o tym nie myślała.

Amerykańskie próby skonstruowania broni jądrowej zakończyły się sukcesem. W czasie rozmów nad losami powojennego świata w Poczdamie 16 lipca 1945 roku prezydent USA otrzymał wiadomość, że dokonano udanego odpalenia pierwszej takiej bomby w stanie Nowy Meksyk.

Ponieważ jedyną siłą ówczesnego świata zdolną do pokonania Japonii była armia amerykańska, pozostawiono jej do wykonania ten ostatni krok.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (20):

Sortuj komentarze:

Nic dziwnego, skoro panowie świata cały czas dają przykład, uprawiając podwójną moralność i popisując się perfidią, a także przewyższając swoich wrogów w zbrodniach wojennych, a potem zwalając winę na Niemców, Japończyków, Wietnamczyków, Rosjan i Chińczyków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdy patrzę na te wpisy sprzed roku, to dochodzę do wniosku, że ludobójstwo "jest wtedy gdy nas wybijają, natomiast jak my "ich" - to jest to słuszny odwet... lub zasłużona kara..."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto zastanowić się nad działaniem człowieka w takich momentach, jak ten który doprowadził do masakry w Nagasaki.

Człowiek ma prawo do odwetu czy go nie ma?

Jeżeli nie ma, to niedopuszczalne są kombinowania (tak jak w naszym Sejmie) przy poprawności politycznej określeń na takie działania i rzeczy trzeba nazywać po imieniu:

To było ludobójstwo!

A czy ktoś był za to skazany?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto zerknąć na ten krótki filmik:

http://www.youtube.com/watch?v=6l5jI4iO4-g

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że atak na Hiroszimę i Nagasaki bombami A był w pełni uzasadniony. Po pierwsze, w dziedzinie militariów mamy do czynienia ze stałym postępem. Kiedy po raz pierwszy użyto w działaniach wojennych, materiałów wybuchowych, później armat, broni ręcznej, karabinów maszynowych, miotaczy ognia, bomb napalmowych, min, samolotów, czołgów, etc. - wszystkie (no, prawie) państwa wprowadziły te bronie do swoich arsenałów.

Podobnie było w '45. Armia dostała nową "zabawkę", więc jej użyła. Nikt (poza Einsteinem i niewielką grupą społeczeństwa) nie myślał wtedy długofalowo, że ta broń może sprowadzić armagedon na ludzkość. II Wojna Światowa była wojną totalną, gdzie cel uświęca środki. I tyle.

A po prawdzie, Japończycy zasłużyli sobie na obie bomby atomowe. Czy Japonia, gdyby nie bomby A, prowadziłaby nadal wojnę? Nie wiem, ale skłaniam się do twierdzenia, że tak. Wtedy straty USA wg szacunków przy inwazji na wyspy japońskie wynosiłyby ok. 1-1,5 mln żołnierzy. Z Japończyków zginęłaby zdecydowana większość, przynajmniej mężczyzn i dzieci płci męskiej, co pokazuje przykład zachowania się żołnierzy przy inwazjach na inne wyspy. Parę procent dostawało się do niewoli, reszta ginęła, popełniała samobójstwo. Ponadto, straty, jakie poniosły zajęte przez Japonię państwa, koszty prowadzenia przeciw nim wojny obronnej nie zostały przez Japonię zwrócone. Reparacje wojenne to może kilka promili strat i kosztów, które Japończycy wygenerowali przez swą politykę ekspansji. Podobnie sprawa ma się z Niemcami.

Na szczęście, świat się trochę otrząsnął i bomby atomowe nie zostały jak do tej pory nigdy użyte od tamtej pory. To przez lekcję na Japonii, no i świadomości społeczeństw, że wojna na atomówki to jak uderzenie dużego meteoru. Zresztą, zakaz używania min przeciwpiechotnych, jakkolwiek nie do końca przestrzegany, też jest krokiem we właściwą stronę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Duża część nalotów wojskowych na Niemcy była całkowicie niepotrzebna. Ponieważ obiekty wojskowe typu fabryki jednostki czy magazyny były świetnie bronione, to naloty jako takie były całkowicie bez sensu. Więc żeby udawać, że coś się robi i czemuś one są potrzebne skierowano bombowce nad cywilne miasta co nie miało żadnego uzasadnienia i nie przynosiło w ogóle żadnych efektów militarnych. No i było to czyste barbarzyństwo niezależnie od tego jak by na to nie patrzeć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

p.Marku, wiele decyzji drugowojennych nie uwzględniało losu ludności cywilnej, bo to była wojna totalna. Wywołali ja Niemcy i to oni pierwsi złamali zasady, bombardując bezbronny Wieluń, Warszawę i uzyskując entuzjastyczne reakcje mieszkańców III Rzeszy. Odwieczne prawo odwetu sprawia, że nigdy nie litowałem sie nad losem Niemców ginących wskutek nalotów dywanowych (które w 90% niszczyły cele cywilne). Podobnie, zdziczenie wojsk japońskich i okrutne traktowanie jeńców i cywilów z podbitych krajów sprawia, że odwet w w 1945 postaci bomb A uważam za sprawiedliwy. Szkoda, że potem nie zabito cesarza, ale taka była cena za polityczne układy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Wojciechu.
Świetnie, że poruszył pan ten aspekt wojny w Azji. Ponieważ moje przemyślenia dotyczyły Nagasaki, więc nie wplatałem innych informacji o faktach, których jest zbyt wiele, aby to wszystko chociażby tylko pobieżnie omówić w jednym artykule.

Wiem, że Japończycy solidnie zapracowali na Hiroszimę i Nagasaki. To co pan poruszył oraz Stara Jędza (tak się pani fajnie nazwała, że aż głupio mi trochę...Ale to pani wybór!), która wspomniała o Nankinie może być usprawiedliwieniem dla milionów ludzi, których dręczy sumienie za atomowy atak. To wszystko prawda.

Zauważyć należy, że Nankin miał miejsce w latach 1937 - 1938. W dodatku piekło jakie tam zgotowali Japończycy trwało długo. To nie był jakiś tam odruch odwetowy, tylko świadome wyrzynanie "owadów lub świń". Tak nazywano wtedy Chińczyków. Robiono sobie wręcz zawody w tym procederze. Dziwne tylko, że gdy kobiety gwałcono przed ich zamordowaniem, to nie były one wtedy owadami...

Dowództwo japońskie wręcz nakazywało i zmuszało swoich żołnierzy do takich wyczynów. W armii japońskiej żołnierz bał się bardziej dowódcy niż wroga.

Wracając do meritum. Wszelka zbrodnicza działalność decydentów, nie ważne gdzie dokonana i przez kogo, przez bohaterów czy tchórzy - zawsze dotyczy w przeważającej większości ludzi, którzy niekoniecznie chcieliby w tym brać udział...Tak było w atakach na Londyn, Warszawę, Tokio, Drezno czy gdziekolwiek indziej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przypomnę jedynie, że najbardziej krwawy nalot dywanowy podczas II wojny światowej miał miejsce nocą z 9/10 marca 1945 r. nad Tokio i miał charakter konwencjonalny (jakkolwiek by to nie zabrzmiało) . 279 superfortec B-29 zrzuciło bomby zapalające wywołując burzę ogniową. Zginęło i zmarło od oparzeń ok. 120 000 ludzi

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stara Jędza
  • Stara Jędza
  • 11.08.2011 10:08

A masakra w Nankinie, to była konieczna, czy nie była konieczna?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.