Facebook Google+ Twitter

Masakra w Srebrenicy i sprawiedliwość po latach

Kiedy w zeszłym roku, w poczuciu braku sprawiedliwości, opisywałem tragiczne wydarzenia sprzed blisko 16 lat, nie przypuszczałem, że już rok później będę mógł napisać: sprawiedliwość triumfuje.

Cmentarz ofiar masakry w Srebrenicy. / Fot. Michael Büker/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0/WikiCommonsNa naszych oczach rozgrywa się kolejny, być może ostatni już rozdział tragicznej historii bośniackich muzułmanów, bestialsko pomordowanych podczas masakry w Srebrenicy. Dwa wydarzenia sprawiły, że rok 2011 można nazwać przełomowym dla wszystkich, którzy od 16 lat dążyli do ukarania winowajców największej w powojennej historii kontynentu europejskiego zbrodni przeciwko ludzkości.

Poranek w Lazarevie

Jest 26 maja 2011 roku, wczesne godziny poranne. W spokojnej serbskiej wiosce Lazarevo, położonej ok. 80 km na północ od Belgradu, większość mieszkańców pogrążona jest jeszcze w głębokim śnie. Do wioski wjeżdżają cztery samochody terenowe. Każdy zatrzymuje się przy innym domu. W jednym z nich największy powojenny zbrodniarz Europy właśnie wybiera się na poranny spacer. Przez drzwi wdziera się kilku zamaskowanych oficerów serbskich służb specjalnych. Zaskoczony - nie stawia oporu, zostaje powalony na podłogę, potwierdza swoją tożsamość i oddaje dwa pistolety, które zawsze nosi przy sobie.

Przeczytaj także: To już 15 lat od masakry w Srebrenicy


Tak aresztowano Ratko Mladica, sprawcę masakry w Srebrenicy. Dzień jego zatrzymania był dniem wielkiej radości dla rodzin tysięcy ofiar jego zbrodniczej działalności. "Rzeźnika z Bałkanów", bo taki przydomek zyskał sobie Mladic, wreszcie dosięgła ręka sprawiedliwości.

Niezwykle żmudna i skomplikowana będzie batalia przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla byłej Jugosławii o udowodnienie okrutnych zbrodni Ratko Mladica. Są one bezsporne, jednak jak pokazuje historia procesów serbskich zbrodniarzy, wykazanie ich win - wobec licznych zabiegów i kruczków prawnych stosowanych przez oskarżonych i ich obrońców - będzie niezwykle trudnym zadaniem dla haskich prokuratorów. Najważniejsze jednak, że Ratko Mladic będzie osądzony podług praw, których odmawiał swoim ofiarom.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Finemol
  • Finemol
  • 12.07.2011 09:24

Agata napisała, że to już mało popularny, choć ważny temat. Racja. I też daję plusa, choć to także temat dla wielu niewygodny, zresztą widać to i tu. A obiektywizm nie istnieje. Zawsze będą spory. O wszystko.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jarek Łazik
  • Jarek Łazik
  • 11.07.2011 10:10

Szkoda tylko, że pisze ponownie, nie mając o tym zielonego pojęcia...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Agata Wąs
  • Agata Wąs
  • 11.07.2011 09:53

Dobrze, że autor wraca do ważnego, choć mało popularnego już tematu. Tym bardziej duży plus!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jarek Łazik
  • Jarek Łazik
  • 11.07.2011 09:28

Dla chętnych, pragnących poznać kilka faktów o Srebrenicy, bez szkiełka zachodniej propagandy jak czyni to pożal się Boże powyższy dziennikarzyna polecam - http://piotrbein.files.wordpress.com/2010/06/nato_text.pdf,
http://www.nspm.rs/files/Srebrenica_Massacre_rev_3.pdf,
http://www.srebrenica-project.com/DOWNLOAD/books/Star_witness.pdf

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.