Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24110 miejsce

Masakra w szkole w Newtown. 27 ofiar, w tym 20 dzieci i dyrektor

W strzelaninie w szkole podstawowej w mieście Newtown (stan Connecticut) zginęło 27 osób, większość z nich to kilkuletni uczniowie placówki. Wśród ofiar znalazł się również dyrektor i szkolna psycholog. 20-letni sprawca masakry, przed atakiem w podstawówce zabił w swoim domu matkę - nauczycielkę szkoły w Newtown.

 / Fot. EPA/JEFF SPOONEROkoło godziny 9:40 czasu wschodnioamerykańskiego (godz. 15:40 w Polsce) lokalna policja w mieście Newton, w stanie Connecticut, otrzymała informację o strzelaninie w szkole podstawowej Sandy Hook. Do uczniów i pracowników placówki strzelał 20-letni Adam Lanza, który jeszcze przed dokonaniem masakry zabił swoją matkę - nauczycielkę pracującą w szkole. Posiadający przy sobie dwie sztuki broni krótkiej o kalibrze 9 mm (pistolety były zarejestrowane legalnie na matkę strzelca), kamizelkę kuloodporną i maskę na głowie sprawca zaatakował m.in. jedną z klas szkolnych podczas zajęć. Na miejscu ataku śmierć poniosło 26 osób - 20 kilkunastoletnich dzieci i 6 dorosłych. Wśród nich, znaleźli się m.in. Dawn Lafferty Hochsprung, dyrektor placówki czy Mary Sherlach, szkolna psycholog. Media zza oceanem podają, że wielu nauczycieli narażało własne życie, barykadując się w klasach i chroniąc uczniów. Według informacji podawanych przez policję, sprawca masakry został znaleziony martwy w jednym ze szkolnych pomieszczeń - prawdopodobnie popełnił samobójstwo. W momencie ataku, w szkole podstawowej Sandy Hook znajdowało się ok. 600 uczniów i 50 nauczycieli.Po kilku godzinach od tragicznej strzelaniny, dziennikarzom udało się ustalić tożsamość sprawcy. Jest nim 20-letni Adam Lanza, absolwent z wyróżnieniem Newtown High School, który prawdopodobnie zmagał się z zaburzeniami osobowości. Strzelec miał przy sobie dokumenty swojego starszego brata, Ryana - przez to szybko został oskarżony przez media jako sprawca masakry. Zarówno on, jak i reszta rodziny strzelca współpracuje z policją. Znajomi Adama Lanzy z czasów licealnych, określili go jako "inteligentnego, ale nerwowego i niespokojnego", który miał mieć zespół Aspergera. Natomiast zdaniem jego nauczycieli, nie miał w szkole zbyt wielu przyjaciół - sprawca tragedii nie był również wcześniej notowany przez policję. Jego ojciec, wiceprezes ds. podatków w GE Energy Financial Services i zarazem adiunkt na Uniwersytecie Northeastern w Bostonie, odmówił komentarza w sprawie strzelaniny. Wciąż nie wiadomo dlaczego 20-latek dokonał tak straszliwej masakry, w której zginęły dzieci głównie w wieku 5-10 lat.

Usłyszałam około siedmiu głośnych strzałów. Nauczycielka kazała nam biec do rogu klasy. Tam się wszyscy schowaliśmy. Wtedy usłyszałam kolejne strzały (...) Potem przyszedł policjant i kazał nam wybiec na zewnątrz - opowiadała telewizji NBC jedna z uczennic, ewakuowana wcześniej z zaatakowanej szkoły. Słyszałem pociski lecące korytarzem, do którego się zbliżałem. W tym momencie nauczyciel wciągnął mnie do klasy - mówił natomiast inny 8-latek, pytany o przebieg zdarzeń przez dziennikarzy CBS. Szybko na tragiczne wydarzenia w Newtown zareagował Barack Obama, który na znak żałoby polecił również opuszczenie flagi narodowej do połowy masztu, na najważniejszych budynkach. Nasze myśli są z rodzinami ofiar. Sercami jesteśmy z wami, bo żadne słowa nie potrafią ulżyć temu bólowi (...) Przed tymi dziećmi było całe życie. Urodziny, zakończenie szkoły, ślub, własne dzieci. Wśród ofiar byli także nauczyciele, którzy ucząc dzieci realizowali własne marzenia - mówił wyraźnie poruszony masakrą prezydent USA. Kondolencje do rodzin ofiar płyną z całego świata - słowa współczucia w cierpieniu złożyli m.in. Papież Benedykt XVI, Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon czy brytyjski premier David Cameron.

Zobacz miejsce ataku na mapie:


Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Komfort w więzieniu? Próbował Pan sam jak tam jest?

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Andrzej Chorążewicz

Wiadomo, że nie jest żadnym straszakiem, nie to miałem na myśli. Chodzi mi o elementarną sprawiedliwość. Facet dostanie dożywocie (przepraszam - nie dożywocie; sędzia pewnie, jak to w Hameryce, wyliczy mu jedynie z 10.000 lat kary pozbawienia wolności), i będzie sobie tak spokojnie gnił w celi, przez lata zyskując sympatię większości więźniów i klawiszy. Wszystko to oczywiście na koszt amerykańskiego podatnika - w końcu ktoś musi jeszcze mu przez te 60 lat opłacać dobre jedzonko, telewizorek, i tak dalej. I tym ktosiem między innymi będą rodzice zmarłych dzieci.

NB: wypraszam sobie zrównywanie mnie ze zwolennikami wszelkiego rodzaju drobiu.

@b ojciec

Ginęli, zawsze ginęli. Chodzi o statystykę. Operuj na liczbach.

Ciekawostka dla znających angielski:

http://www.debate.org/opinions/would-a-ban-on-guns-reduce-crime-in-the-u-s

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Jerzy Konopka Dzisiaj 11:16
Panie Jerzy, a co ma GMO wspólnego z tą tragedią? Nie rozumiem związku. Pańska sugestia, że GMO wpływa na psychikę ludzką jest co najmniej bardzo ciekawa, ale gorzej z jej uzasadnieniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Adam Komiński
"Istnieją znacznie większe tragedie" - to cyniczne. Czy tragedie mierzy się liczbą ofiar?
Przez wiele wieków ludzie mieli swobodny dostęp do broni i co, nie ginęli od ataków bandytów, zamordowani przez morderców?
Morderca dokonał masakry z legalnej broni swoich rodziców.
Jego na pewno nie powstrzymałby strach przed karą śmierci - sam się zabił, więc w tej sprawie pleciesz bzdury.
Posiadanie pistoletu w biurku nie oznacza, że w traumatycznym stresie go się użyje i to skutecznie. Coś takiego wymaga szkolenia psychologicznego jak w jednostkach specjalnych.
Czy w ogóle strzelałeś kiedyś ostrą amunicją z pistoletu, karabinu czy rkm-u?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzieci urodziły się w szczęściu, i umarły w szczęściu. Większą uwagę należy skupiać na miejscach, gdzie pierwiastek ludzki rodzi się bez nadziei i bez nadziei umiera. Ja codziennie dziękuję opatrzności za to, że obdarzyła mnie tak wielkim szczęściem posiadania perspektyw na przyszłość.

Istnieją znacznie większe tragedie na tym świecie. Martwi mnie tylko, że teraz wolny dostęp do broni znowu trafi pod obstrzał socjalistów. Nie pytajcie, co by było, gdyby facet nie miał gnata, tylko pytajcie, co by było, gdyby w biurku miał go też dyrektor. Bo broń palną przy odpowiedniej determinacji można sobie załatwić tak czy siak.

Aha, w kwietniu bieżącego roku w Connecticut zniesiono karę śmierci. Ciekaw jestem, co o tej decyzji sądzą teraz rodzice zamordowanych dzieci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

no i dla rodzin tych dzieci co zginęły nastał prawdziwy koniec świata:( dla rodziców pewnie jeszcze gorszy niż ten z przepowiedni, bo zostali

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ćwierć wieku spożywania GMO w Polsce i będziemy mieli takich samych popaprańców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Grzegorz Wasiluk - za to działy się inne. Np polowano na Indian jakby to były zwierzęta i jakoś nikomu do tej pory nie przyszło do głowy żeby podciągnąć to pod ludobójstwo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z ostatnich doniesień tvn już jest 29 ofiar śmiertelnych w tym 22 dzieci, podają media stanowe...:(((

Komentarz został ukrytyrozwiń

Istniał już w czasach trzynastu brytyjskich kolonii 250 lat temu i takie rzeczy tam się nie działy. Przyczyn trzeba chyba szukać zupełnie gdzie indziej. Masakry dokonywane w amoku przez rodzimych narwańców, strzelających na oślep, mają tam miejce od nieco ponad ćwierć wieku. Na razie tyle, bo całodzienne pisanie po polsku ó. połączone ze zbieraniem slownictwa polsko-ang. uniemożliwia mi dokładne sformułowanie tego, co chciałbym w związku z tym przekazać. To świadczy chby o jednym. Ten kraj znierza do upadku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.