Facebook Google+ Twitter

"Masa/Tłum". Wystawa malarstwa Bartosza Czarneckiego

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-07-31 13:08

Cykl obrazów "Masa/Tłum" (2011/2012) stanowi rezultat twórczych poszukiwań artysty, konfrontującego się z problemami formy i tożsamości. "Nie staram się odmalować ludzi, konkretne postaci w tłumie" – podkreśla autor.

Bartosz Czarnecki – wystawa malarstwa, pt. Masa/Tłum
03.08-14.08.2012

Cykl obrazów "Masa/Tłum" (2011/2012) stanowi rezultat twórczych poszukiwań artysty, konfrontującego się z problemami formy i tożsamości. Nie staram się odmalować ludzi, konkretnych postaci w tłumie – podkreśla autor. Staram się pokazać tłum jako pewną nierozerwalną całość, próbuję uchwycić jego istotę. Co więcej, nie interesują mnie relacje zachodzące pomiędzy poszczególnymi postaciami w tłumie, ale zagadnienie percepcji na linii: ja-obcy, ja-zbiorowość. Szczególne znaczenie ma dla mnie pytanie o sposób przedstawienia, a więc kwestia relacji: obraz realistyczny - obraz abstrakcyjny.

Odpowiedzią Bartosza Czarneckiego jest technika oparta na użyciu szablonu. Z abstrakcyjnej materii malarskiej artysta wydobywa konkret w sposób – pozornie tylko – mechaniczny. To, co stanowi synonim niezmienności i powtarzalności, pełni funkcję schematycznego modelu jedynie w sensie warsztatowo-technicznym. Z estetycznego punktu widzenia: szablon jest energią obrazu, ożywiającą potencjał zawarty w kompozycji barw, naniesionych wcześniej na płótno. Co więcej – bywa, że twórca pracuje wyłącznie przy użyciu szablonu, którego kolejne (nakładane na siebie i obok siebie) warstwy, przedstawiają rzeczywistość nie tylko jako domenę istnienia, ale przede wszystkim – oddziaływania. W konsekwencji – obrazy Bartosza Czarneckiego niwelują tradycyjne opozycje: pierwszy plan-tło, realizm-abstrakcja, kreacja-imitacja, konwencja-inwencja, zjawisko-model oraz – rzecz jasna – jednostka-zbiorowość.
***

Bartosz Czarnecki – ur. w 1988 roku w Elblągu. Obecnie student V roku Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach: prof. ASP Grzegorza Bednarskiego (malarstwo), prof. ASP Marka Szymańskiego (rysunek) oraz prof. Piotra Kunce (projektowanie plakatu).

Laureat wielu nagród i stypendiów, spośród których warto wymienić ubiegłoroczne sukcesy: Stypendium Fundacji „Grazella” im. Anny Marii Siemieńskiej oraz Stypendium prof. Janiny Kraupe-Świderskiej. Brał udział w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (m. in. w międzynarodowych targach rysunku – Paryż 2011). Jego malarskie dokonania zostały nagrodzone indywidualną wystawą w Galerii Promocji ASP w Krakowie (kwiecień 2012).

Artystyczna działalność Bartosza Czarneckiego – zajmującego się malarstwem, rysunkiem i plakatem – rozwija się w kierunku wyznaczanym przez poszukiwania formalne, filozoficzne i socjologiczne. Ostatni cykl obrazów: Masa/Tłum (powstały na przełomie 2011 i 2012 roku) ilustruje charakter tych poszukiwań, polegających na twórczym dialogu z tradycyjnymi, pojęciowymi opozycjami: ja-zbiorowość, konwencja-inwencja, kreacja-imitacja, realizm-abstrakcja. Materializuje się w nim głos artysty, mającego wiele do powiedzenia na temat formowania się artystycznej tożsamości oraz – co najważniejsze – otwartego na dialog z odbiorcą.
(Krzysztof Grzelak)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.