Facebook Google+ Twitter

Masłowska zafascynowana owieczkami Rydzyka

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-10-28 08:49

W piątek premiera świeżo dojrzałego owocu z drzewa talentu Doroty Masłowskiej. Tym razem dostajemy do rąk jej trzyaktową dramę "Między nami dobrze jest" napisaną na zamówienie berlińskiego teatru Schaubühne Am Lehniner Platz.

Po sześciu latach od debiutanckiej "Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną" pisarka zgrabnie wskoczyła w fale nadwiślańskiego mainstreamu. I porzuciwszy językową penetrację dresiarskiej subkultury wzięła na warsztat zagadnienie narodowej tożsamości.

"Chyba po prostu dojrzałam do tego, aby wreszcie napisać coś na poważnie o byciu Polką" - rozbrajająco wyznaje w wywiadach 25-letnia niegdysiejsza buntowniczka z Wejherowa. Dlatego w jej dramacie nie pada ani jedno przekleństwo, ani jedno kłujące oczy świętoszków obrazoburstwo, nie wybucha żadna cichcem podłożona ortograficzna mina.

Pojawiają się za to trzy pokolenia polskich niewiast: mała metalowa dziewczynka, jej matka o szacownym imieniu Halina i osowiała staruszka na wózku inwalidzkim. To ich oczyma spoglądać będziemy na fenomen dziwnego kraju między Bugiem a Odrą.

W pokoleniowym wirze światopoglądów Masłowska zgrabnie miksuje historię i teraźniejszość, telewizyjną papkę z wywodami uniwersyteckich autorytetów, wszechogarniającą feerię głupawych reklam z szarzyzną wegetacji w odrapanej przedwojennej czynszówce.

Cały artykuł przeczytasz na stronach Polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.