Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21125 miejsce

Masowa przemiana, czyli "Nosorożec" w Teatrze Dramatycznym

Sztuka Eugène'a Ionesco była analizą narodzin faszyzmu i przestrogą dla kolejnych powojennych pokoleń. Choć powstała w 1959 roku, jest nadal aktualna.

Na pierwszym planie Paweł Domagała (Bérenger) / Fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska, Teatr DramatycznySpektakl "Nosorożec" w reżyserii Artura Tyszkiewicza pokazuje, jak zmienia się sposób myślenia jednostki, która zatraca swój indywidualizm na rzecz zbiorowego szaleństwa.

Głównym bohaterem jest Bérenger (w tej roli Paweł Domagała) - pracownik korporacji, w której nie liczy się człowiek, tylko pieniądze. Ludzie pracują tu jak maszyny, czynności wykonują automatycznie, bez chwili refleksji. Nic więc dziwnego, że nie jest zadowolony ze swojej pracy i codziennej rutyny. Marzy o zmianie, chce wreszcie zacząć żyć normalnie. Pewnego dnia spostrzega, że ludzie zaczynają zmieniać się w nosorożce. Na początku są to pojedyncze przypadki, potem zamienia się to w plagę, epidemię. Jednak Bérenger postanawia pozostać sobą. Czy mu się to uda?

scena zbiorowa / Fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska, Teatr DramatycznySkąd pomysł na taką sztukę? Jak przyznał Eugène Ionesco przed premierą w 1961 roku: wielokrotnie zadziwiało mnie to, co można by nazwać prądem opinii, nagłą zmianą, którą on wywołuje siłą zarażenia, mającą charakter istnej epidemii. Fala fanatyzmu powoduje zaraźliwe przemiany umysłowe. Ludzie zmieniają swoje poglądy, zmieniają siebie i gotowi są z całą świadomością zamordować tych, którzy tych poglądów nie podzielają. Za nimi idą inni i tak dalej. Wszystko to dzieje się w kategoriach nie intelektu, ale uczucia, ślepego witalizmu. I ludzie ci nie upodabniają się, lecz wprost stają się dzikimi zwierzętami, na przykład nosorożcami.

Wynika z tego, że spektakl pokazuje życie w państwach totalitarnych, zniewolenie przez idee. Owa przemiana w nosorożce symbolizuje masową zmianę opinii. Spektakl zmusza do refleksji na temat tego, jak ludzie dają się przekonać masie, dlaczego wyrzekają się swojej indywidualności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.