Facebook Google+ Twitter

Masowe zwolnienia nauczycieli. Samorządy rozpoczęły redukcję etatów

Samorządy rozpoczęły redukcję etatów w szkołach. W niektórych gminach pracę może stracić nawet 30 proc. pedagogów. Powód? Niż demograficzny i niższa subwencja oświatowa z budżetu. "Takie działania sprawiają, że jakość nauczania w szkołach może diametralnie spaść" - komentuje Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Szkoła podstawowa w Iskrzyczynie / Fot. D T G, licencja Creative Commons 3.0Samorządy rozpoczęły redukcję etatów w szkołach. W niektórych gminach pracę może stracić nawet 30 proc. pedagogów. Powodów jest kilka: niż demograficzny, obowiązek wypłacania dodatku wyrównującego pensje nauczycieli i niższa subwencja oświatowa z budżetu.

W części szkół dyrektorzy już pod koniec maja wręczyli wypowiedzenia nauczycielom: w Bydgoszczy po wakacjach do pracy nie wróci 422 pedagogów (47 osób na etatach i 375 nauczycieli, pracujących na umowach okresowych), w Łodzi 185 (odpowiednio 128 i 57), w Kielcach wypowiedzenia otrzymało 212 pedagogów.

Nauczyciele zarabiają krocie na korepetycjach

"Sytuacja kadrowa w najbliższych latach nie ulegnie poprawie. Wciąż będzie utrzymywać się tendencja spadkowa, a nauczyciele będą zwalniani" – tłumaczy "Gazecie Prawnej" Magdalena Buschmann z wydziału edukacji Urzędu Miasta w Bydgoszczy.

Nauczyciele są oburzeni. Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, twierdzi, że niż demograficzny jest tylko pretekstem do przeprowadzenia redukcji zatrudnienia. "Takie działania sprawiają, że jakość nauczania w szkołach może diametralnie spaść. Zwolnienia nie obejmują tylko najsłabszych, bo dyrektorzy nie kierują się jakimikolwiek kryteriami" – tłumaczy "Gazecie Prawnej".

Czytaj także:

Czy nauczyciel może być jeszcze autorytetem dla młodego człowieka?
Nauczyciele nie chcą pracować w ferie za 500 złotych dziennie?
Prawie wszyscy nauczyciele w Polsce mają wyższe wykształcenie
Co robić, gdy nauczyciele dręczą ucznia?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Adam Belfer
  • Adam Belfer
  • 07.08.2011 13:18

Rotacje, niże, likwidacje, redukcje, wymóg podnoszenia kwalifikacji etc. - to nic nowego. Najważniejsze to wiedzieć, jak się odnaleźć na rynku pracy jako pedagog czy nauczyciel. Poza tym na oświacie świat się nie kończy.
Na temat skutecznego poszukiwania pracy przez pedagogów i nauczycieli przeczytacie tutaj:
www.kreatywnaedukacja.wordpress.com

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takiej oświatowej hipokryzji nie widziałam, jak żyję.
Z jednej strony lament - słabe wyniki, chociażby matur.
A trzeba wiedzieć, że i tak są one raczej zawyżone (na pewno nie zaniżone), biorąc pod uwagę różne luki, naciski, pokusy...
Z drugiej strony dokłada się nauczycielom pracy - wspomniane wyżej nadgodziny, bo po zwolnionych coś tam zostało (nauczyciele cieszą się, pewnie, parę groszy więcej zawsze się przyda). Czym to zaowocuje? Lepszymi wynikami?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stasia Brzozowska
  • Stasia Brzozowska
  • 06.07.2011 11:14

@ Jolu, Krzysztofie, szkoda słów.
Faktycznie "Polacy spoza oświaty i tak będą widzieli zawsze godzin 18", bo to ich boli i swędzi najbardziej.
Ale jakoś żaden nie chce podjąć współpracy w trakcie wycieczki szkolnej, imprezy szkolnej, poświęcać swego czasu na rzecz kształtowania postaw społecznych, nie chce czynnie współpracować w wychowaniu ich własnych dzieci. To, że nie widzą, iż nauczyciel niesie do swego domu cały bagaż zawodowych obowiązków, których zwyczajnie nie jest w stanie wykonać w ramach 18 godzin, a które MUSZĄ być wykonane, to już inna piosenka.
Dopóki roszczenia rodziców kierowane będą wyłącznie do placówki oświatowej, nie może być dobrze.
Bo to za mało.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I już? Koniec dyskusji?
"Takie działania sprawiają, że jakość nauczania w szkołach może diametralnie spaść" - a kogoś to obchodzi?

Zatrudnieni nauczyciele będą mieli po kilka-kilkanaście nadgodzin (Polacy spoza oświaty i tak będą widzieli zawsze godzin 18). Czysta oszczędność. Na kim??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, jak w każdym zawodzie, Panie Marcinie, są osoby, które powinny zmienić fach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielu z nich nie nadaję się na to , by ten zawód wykonywać .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.