Facebook Google+ Twitter

Masowy grób dziecięcy w Irlandii. Kościół zszokowany dokumentami ws. szczątków dzieci

Catherine Corless odnalazła świadectwa zgonu wskazujące, że blisko 800 szkieletów noworodków i małych dzieci spoczywa w pobliżu nieistniejącego już domu dla samotnych matek w Irlandii.

 / Fot. Anna Arent/PolskapresseCmentarzysko znajduje się w pobliżu nieistniejącego domu dla niezamężnych matek z dziećmi w mieście Tuam - podaje RMF24.

Dokumenty odkryła lokalna historyczka Catherine Corless. Wynika z nich, że na terenie gdzie znajdował się zbiornik z nieczystościami, nieopodal dawnego domu matki i dziecka, mogą znajdować się szczątki 796 dzieci. Prawdopodobnie, przyczyną ich śmierci było niedożywienie i choroby zakaźne.

Arcybiskup Tuam Michael Neary oświadczył, że jego diecezja jest zszokowana odnalezionymi dokumentami i zasmucona skalą tego, co się stało: "Mogę sobie jedynie wyobrazić olbrzymi ból, który odczuwały matki oddające dzieci do adopcji, czy patrzące na śmierć swych dzieci. Ból i cierpienia, jakie przeżywały, są niewyobrażalne" - powiedział.

Ponadto, Kościół nakazał zgromadzeniu Sióstr Dobrej Pomocy Matki Boskiej Wspomożycielki, które niegdyś prowadziło dom dla samotnych matek, aby podjęły współpracę w ewentualnym dochodzeniu w sprawie.

Dom w Tuamie działał od 1925 roku do 1961 roku. Obecnie, znajduje się tam osiedle mieszkaniowe.

Jak Corless dotarła do dokumentów?

Prawdopodobnie, szkielety dzieci zostały znalezione w latach 70. przez dwóch nastolatków. Chłopcy o znalezisku poinformowali księdza i lokalną społeczność. Na miejsce zbiorowego pochówku przyszedł ksiądz i je pobłogosławił. Historia o cmentarzu małych dzieci była znana już od wielu lat, jednak nigdy nie podjęto żadnych działań w tej sprawie. Dopiero Corless, która również usłyszała o tej historii, postanowiła przekonać się, ile jest w niej prawdy. Przeszukała dostępne archiwa i odkryła, że około setki dzieci, które zmarły w przytułku nie jest pochowana na lokalnych cmentarzach.

Zgromadzenie zakonne na razie nie skomentowało tej sprawy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

"Stygmatyzowanie dziecka to dla mnie jeden z najpodlejszych uczynków, który nie ma nic wspólnego z chrześcijańskim miłosierdziem" - moim zdaniem KK traci wiernych m.in. przez TO jak również przez przypadki ohydnego wykorzystywania dzieci.
Zaskakuje mnie pytanie pana Marcina...
Nie dam jeść dziecku, nie podam leków i będę niewinna jego śmierci z głodu, wyziębienia i zaniechania leczenia?????

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marcinie, BBC podaje:
"Dom w Tuam dom był jedną z 10 instytucji, do których wysłano około 35.000 niezamężnych kobiet w ciąży - tak zwanych upadłych kobiet.
Dzieciom tych kobiet odmówiono chrztu i oddzielono je od innych w szkole. Jeśli umierały w takiej instytucji, pozbawiano je również chrześcijańskiego pochówku."
http://www.bbc.com/news/world-europe-27710206
Stygmatyzowanie dziecka to dla mnie jeden z najpodlejszych uczynków, który nie ma nic wspólnego z chrześcijańskim miłosierdziem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan Marcin Stanowiec - są różne sposoby zabijania; nie musi to być osobiście dokonane skręcenie karku czy uduszenie. Wystarczy "leczyć" lub "stosować dietę" , jak pokazuje przypadek zagłodzenia niemowlęcia przez kochająca rodzinę w Nowym Sączu.
W latach 60. zetknęłam się na praktykach pielęgniarskich z zakonnicami: były niewątpliwie świetnie wyszkolone zawodowo, ale lodowate uczuciowo. Dla mnie nie ulega wątpliwości, że te kobiety cierpią na deficyt uczuć , a nawet zawiść w stosunku do kobiet spełnionych uczuciowo i macierzyńsko. Gra hormonalna poddana reżimowi celibatu i umartwiania modlitewnego wypacza charaktery.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy te zakonnice je zabijały?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Maluchy "bezprawnie" poczęte, ukradkiem narodzone, a po krótkim i smutnym życiu chyłkiem pogrzebane w szambie:(

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.06.2014 19:04

Przecież "kościół katolicki" wydawał tajne instrukcje dotyczące tuszowania tego typu spraw. To jak teraz może się dziwić wzorowemu wypełnianiu przez zakonnice tych wytycznych? LOL

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.