Facebook Google+ Twitter

"MASSKA na drodze ekspresji", czyli sentymentalna uczta teatralna

Co roku teatralna scena Sopotu skupia uzdolnionych aktorów w projekcie "MASSKA na drodze ekspresji". Sztuki prezentowane podczas przeglądu zachwyciły po raz kolejny, a publiczność dopisała szczególnie. Sala Teatru Atelier pękała w szwach.

 / Fot. Wiadomości24Na uczestnictwo w przeglądzie teatralnym "MASSKA na drodze ekspresji" zdecydowałam się, mało wiedząc o uczestnikach. Owszem słyszałam, że to już 10. raz, kiedy osoby niepełnosprawne, tworzące grupy teatralne i młodzi artyści, prezentujący teatry niezależne, wystąpią w Sopocie.

Grupa Przebudzeni w spektaklu "Dylematy" / Fot. Małgorzata Osowiecka
Domyślałam się, że będzie ciekawie, niecodziennie, być może wzruszająco. Ale środowisko kulturalne Trójmiasta (z racji dopiero drugiego roku studiów w Sopocie, a mieszkania w Gdyni)
wciąż jest przeze mnie na gorąco odkrywane. A że potrzebowano wolontariuszy przy przeglądzie – zgłosiłam się do pomocy. Moim zadaniem, między innymi, była reklama i promocja przedsięwzięcia. By jak najlepiej sprostać temu zadaniu, postanowiłam bliżej przyjrzeć się występującym grupom.

Jako pierwsza miała zaprezentować się grupa Biuro rzeczy osobistych z Gdyni. Następnie Arlekin z Bydgoszczy. Wreszcie Ostróda. Świat jest jednak mały. Oczywiście musiałam znać szczegóły. Okazało się, że wśród sześciu znakomitych teatrów (należy wspomnieć także o: Kameralnej grupie teatralnej z Chojnic, Idzie Bocian - artystce z Szamocina i teatrze Kasablanka - tym razem prezentującym film), dwa są z mojej rodzinnej Ostródy!
Grupa Przebudzeni w spektaklu "Dylematy" / Fot. Małgorzata Osowiecka
Ze Zmysłem miałam styczność na niwie szkolnych doświadczeń z teatrem (jako widz). Można powiedzieć, że grupa niejako animuje życie kulturalne w mieście, a jej członkowie to bardzo utalentowana młodzież gimnazjalna i licealna. O Przebudzonych nie słyszałam. Okazało się, że zespół o stażu o rok krótszym (powstał w 2003 roku), współpracuje ze Zmysłem. Między grupami następuje swoista wymiana doświadczeń, a Przebudzeni z każdym występem pokazują i udowadniają, że mogą stawać w szranki z pełnosprawnymi artystami.

Na dzień przeglądu (24 listopada) czekałam niecierpliwie. Obawiałam się wielu rzeczy. Głównie tego, czy ludzie dali się przekonać, że taka forma sztuki jest warta uwagi. Czy przyjdą. A jeśli już przyjdą, to czy zostaną. Czy nie będzie tak jak przed rokiem, kiedy to musiano odwołać występ jednej z grup, bo nie było dla kogo grać. A teatr bez publiczności to to samo co teatr bez aktorów.

Tym razem odetchnęłam z ulgą. Wchodząc na ciemną salę, tuż po zgaszeniu światła i zapowiedzeniu pierwszego występu, widziałam tłum błyszczących oczu. Sala pękała w szwach.
Po paru znakomitych pokazach przyszedł czas na ostródzką ucztę teatralną. Rozpoczęli ją Przebudzeni ze sztuką "Dylematy". Z aparatem na kolanach wcisnęłam się w ostatnie wolne miejsce. Zgasły światła.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Monika Kazimierczyk
  • Monika Kazimierczyk
  • 19.01.2011 23:09

Takie słowa, takie emocje, takie wrażenia bardzo motywują do dalszej pracy. Dziękuje w imieniu obu grup i mam nadzieję do zobaczenia niebawem:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cała przyjemność po mojej stronie panie Dariuszu. Bardzo mi będzie miło jak artykuł zobaczy także cała Grupy. Oczywiście w tym roku także będę na MASSCE, także na pewno spotkamy się w Sopocie!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Dariusz Wychudzki
  • Dariusz Wychudzki
  • 18.01.2011 16:09

Dziękuję Pani za artykuł, jeśli można - podzielę się nim z Grupą Przebudzeni i Zmysł. Pozdrawiamy i, mam nadzieję, do zobaczenia na tegorocznej "Massce"...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.12.2010 00:01

Fajnie się czyta :) Artykuł z "duszą" :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawe przedsięwzięcie i ciekawy artykuł :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.