Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9256 miejsce

Masz 500 złotych? Wyburz zabytek

Prokuratura Rejonowa - Łódź Śródmieście umorzyła postępowanie w sprawie nielegalnego wyburzenia pięknej, starej łódzkiej willi. Dlaczego?

Zamieszczony w internecie, przez ruch "Szacunek dla Łodzi", wzór doniesienia do prokuratury / Fot. Ruch Społeczny "Szacunek dla Łodzi"W połowie stycznia łódzki deweloper Marek Mirek podjął samodzielnie decyzję o wyburzeniu willi Bluma i Monitza przy ul. Wigury. Nie wystąpił o odpowiednie zezwolenie, willa zniknęła z powierzchni ziemi i Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków wystąpił do prokuratury o wszczęcie postępowania w sprawie zniszczenia modernistycznego budynku.

Marek Mirek bronił się, twierdząc, iż willa stanowiła zagrożenie i w każdej chwili mogła się zawalić. Powoływał się na prawo budowlane i paragraf, mówiący o możliwości wyburzenia budynku przed wydaniem zgody, jeśli istnieje zagrożenie życia. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dopatrzył się jednak złamania przepisów i nałożył na dewelopera maksymalną przewidzianą prawem budowlanym karę - 500 zł (za rozbiórkę bez zezwolenia). Jak się okazuje - będzie to jedyna, przewidziana dla niego, kara.

W Łodzi wiele zabytkowych budynków grozi zawaleniem / Fot. Anna KorzonWczoraj prokuratura umorzyła postępowanie. W uzasadnieniu podano, iż wskazany budynek nie został jeszcze oficjalnie wpisany do rejestru zabytków. Okazuje się, że postępowanie w sprawie wpisania do rejestru jest w toku, ale w momencie wyburzenia nie było zakończone. W podobnej sytuacji jest w Łodzi blisko 1200 budynków. Jeżeli nie zostanie przyjęty projekt utworzenia w Łodzi parku kulturowego, grozi im los willi z ulicy Wigury, a samowolnym właścicielom tylko 500 zł kary.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

To nie jest pierwszy i zapewne nie ostatni przykład na to, że miasto nasze jest systematycznie ogałacane z architektury zabytkowej i to, niestety, w majestacie prawa. Ustawa o ochronie zabytków ma sporo takich zapisów, które można ominąć wielkim łukiem i niby formalnie jest wszystko w porządku, a przeszłość kulturowa naszego miasta jest po prostu niszczona. Odsyłam do wystawy fotograficznej w Manufakturze, poświęconej właśnie temu tematowi. Wystawa znajduje się na piętrze galerii, w jednej z wnęk.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.04.2009 23:15

Smutne... Takie budynki nadają specyficzny charakter mojemu miastu. Postępowanie tego dewelopera było okrutne i jeszcze nawet nie spotka go za to jakaś większa kara, co zachęci innych do podobnych działań.

Komentarz został ukrytyrozwiń

:/

Komentarz został ukrytyrozwiń

z tego co pamiętam na łódzkiej trójce zrobili o tym materiał miesiac temu. koleś mówił ze ten budynek zagrażał życiu ludzi itd. Rozbiórki dokonał na 1 dzień przed terminem, w którym willa miała być wpisana na rejestr zabytków. To jest niemoralne. Odnowa zabytku jest zawsze kilkakrotnie droższa niż wyburzenie i budowa nowego obiektu.
tu nalezy też zganić władze za opieszałość we wpisywaniu na rejestr zabytków

Komentarz został ukrytyrozwiń

...tragedia, ale jaka piękna tragedia...eeech
ciekawe jak wyglądałby świat, gdyby pozbyć wszystkiego co jest stare...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przerażające jest to, że na najbliższym posiedzeniu Rady Miasta prawdopodobnie NIC się na ten temat nie powie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.