Facebook Google+ Twitter

Masz 50 lat? Pora umierać. Przynajmniej wg urzędów pracy

Wbrew oficjalnym zapowiedziom i deklaracjom, dyskryminacja wiekowa na rynku pracy ma się dobrze. Organizacja staży, programy, projekty a w rzeczywistości brak zainteresowania pracownikiem który ma więcej niż 50 lat.

 / Fot. archiwum, PolskapresseMiejsce - poczekalnia przed gabinetem naczelnika jednego z gdańskich urzędów skarbowych.

Osoby – uczestnicy programu Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku „Bliżej pracy”.

Cel – zdobycie stażu w organach fiskusa.

Na drugim piętrze sporego biurowca spotyka się dziesięć osób ze skierowaniami z urzędu pracy. Część z nich snuje się po długim korytarzu, a część siedzi na krzesełkach na wprost drzwi do sekretariatu naczelnika. Wśród tej dziesiątki jest dwóch mężczyzn i osiem kobiet. Trzy osoby są po pięćdziesiątce, a reszta ma dużo, dużo mniej. Wiadomo, że miejsca są tylko dla trójki z nich. Jakie więc będą kryteria wyboru? Młoda dziewczyna przepytuje swojego rówieśnika z nazwisk ważnych funkcjonariuszy urzędu i ze znajomości poszczególnych referatów. Jedna z pań w wieku mocno balzakowskim zastanawia się, co ma właściwie powiedzieć podczas rozmowy.

- Trzydzieści lat przepracowałam w jednym miejscu. Firma się rozpadła i to wszystko – rozkłada ręce.

Kilka minut po dziewiątej zaczynają się rozmowy. Przed oblicza pań naczelniczek wzywani jesteśmy w kolejności alfabetycznej. Wchodzę jako trzeci. Zaczyna się standardowo.

- Niech pan coś powie o sobie. Dlaczego zdecydował się pan na staż właśnie w urzędzie skarbowym?
- Ponieważ otrzymałem takie skierowanie z urzędu pracy – odpowiadam zgodnie z prawdą.
- Jest pan przynajmniej szczery – komentuje jedna z pań.
– A czym się pan zajmował? – pyta, przeglądając jednocześnie moje CV.

Na usta ciśnie mi się stwierdzenie, że przecież wszystko jest napisane w moim
życiorysie, ale powstrzymuję się i w skrócie relacjonuję przebieg mojej dość bujnej i meandrującej ścieżki zawodowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (22):

Sortuj komentarze:

gall anonim3543534
  • gall anonim3543534
  • 16.07.2012 14:17

To chyba dobrze, że młodzi dostają pracę. Kto ma pracować na emerytury, skoro rząd wygania nas za granicę. Btw jak tu założyć rodzinę w tym kraju. "Górny pułap" też głosował mądrze chcę przypomnieć, chociaż ciężko uzasadniać że życie w Polsce jest ciężkie, bo świnki przy korycie kradną. Ja tez kiedyś będę miał tyle lat, tylko do tego czasu mam nadzieje odbić się od dna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Anna Słocka Wczoraj 21:25
Ocena: Ocena pozytywna 2 Ocena negatywna 1

Te programy,które mają zaktywizować ludzi do pracy "55 +" i inne typy Kapitał ludzki to czysta fikcja i każdy kto w nich uczestniczył niczego nie osiągnął...Nasze władze udają ,że pracę dla 50-ciolatków mają..
Fundusze unijne się rozpływają i jest na niby wszystko ok...Należaloby te akcje zbojkotować wówczas może sytuacja uległaby zmianie.
---------------------------------------------------------------- ----------------------------

Pani Aniu, rządzący dobrze wiedzą, że ten BOJKOT nie nastąpi (jeszcze teraz) i dlatego mają te opinie przesycone oburzeniem w głębokim poważaniu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łatwo mówić "zbojkotować". Ludzie poszukujący zatrudnienia imają sie każdej nadziei. Faktem jednak jest, że te wszystkie programy typu "Kapitał Ludzki" zapewniają jedynie dochód firmom szkoleniowym. Sam uczestniczyłem w wielu tego rodzaju kursach...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anna Słocka
  • Anna Słocka
  • 08.07.2012 21:25

Te programy,które mają zaktywizować ludzi do pracy "55 +" i inne typy Kapitał ludzki to czysta fikcja i każdy kto w nich uczestniczył niczego nie osiągnął...Nasze władze udają ,że pracę dla 50-ciolatków mają..
Fundusze unijne się rozpływają i jest na niby wszystko ok...Należaloby te akcje zbojkotować wówczas może sytuacja uległaby zmianie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

US. Prawo
Zasadniczo masz rację. Jeżeli bowiem ktoś załapie się nawet na staż, to nie ma żadnej gwarancji pracy po jego zakończeniu. Co do wynagrodzenia to owszem, stypendium wynosi 953,04 zł, ale brutto a nie netto...

Komentarz został ukrytyrozwiń
US.PRAWO.
  • US.PRAWO.
  • 08.07.2012 12:06

Staż-Sprawa jest skomplikowana,dlaczego stażysta pracujący tak samo jak pracownik po 8 godzin dziennie wykonujący te same zadania co normalnie pracujący urzędnik zarabia śmieszne 900 zł na rękę? Polska jest jedynym krajem gdzie w świetle obowiązującego prawa są równi i równiejsi! Jak do tego ma się Kodeks Pracy!
Dlaczego ?Proszę mi powiedzieć ,ale tak naprawdę ilu stażystów po odbyciu tegoż stażu otrzymało Pracę! Jest to kpina z obywateli ,którzy za marny grosz podejmą się wszystkiego byleby utrzymać swoją rodzinę przy życiu.Jakiś śmieszny palant wymyślił staże i za świetny pożal się boże pomysł wziął kupę kasy ,po to tylko aby ludzie mieli niższe zarobki .Zwykły faszystowski wyzysk-w obozach pracy Polacy pracowali za marne pieniądze sytuacja jest taka sama. Kto nie pasuję do tego całego towarzystwa niech wyjedzie do normalnego Kraju i poszuka sobie pracy.Polska nie troszczy się o swoich obywateli wiemy o tym wszyscy
ale tylko przed wyborami! Polskie obozy pracy nie skończyły się wraz z końcem II wojny światowej ,one w dalszym ciągu trwają.Jest to zamierzony cel ,wszystko jest OK!. Po co te całe staże,po co te całe programy
45+,50+ itd...przecież i tak ci biedni ludzie ,którzy przez lata byli wykorzystywani przez komunę a teraz prywaciarzy i motłoch niedouczonych urzędników nie znajdą pracy ,dlaczego? Bo musielibyśmy zlikwidować
tysiące stanowisk w Urzędach Pracy . Wystarczy zobaczyć jak załatwiani są bezrobotni w Wielkiej Brytanii ,nie trzeba daleko szukać,wystarczy przenieść to wszystko na Polski grunt i po kłopocie , ależ po co ...nasi wspaniale wyszkoleni pracownicy urzędów pracy musieliby wtedy naprawdę zacząć pracować!!!Ot co...

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 08.07.2012 10:26

podniesienie wieku emer. przy taki gigantycznym bezrobociu {ukryte bezrobocie to dodatkowo 2 mlnn rolnikow z których 90% jest nie w stanie zapłacić nawet składki na zdrowie nie mówiąc o ZUS i za ktorych budżet wszystko opłaca co rozwala finanse panstwa }to skandaliczne dzialanie rządu które wyborcy podsumuja przy urnach ... i ocenią tuska i PO..a ze przyjemniej jest pracować z długonogą to przecież oczywiste ...i patrzeć na jej ładną buzie ..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja skończyłem niedawno 51 lat. Czy to znaczy, że nie żyję?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, tytuł mojego tekstu pochodzi od redakcji. Ja osobiście nie jestem aż takim pesymistą:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten problem, nie jest problemem "wybitnie polskim", tak jest w całej EU! W Niemczech także społeczeństwo starzeje się, są redukcje w zakładach pracy, starsza generacja, moja generacja, ma coraz trudniej na rynku pracy! I tak będzie dalej, chociaż.... są "projekty" urzędów pracy dla osób po 50-tce. Ale z dalszym kształceniem, przekfalifikowaniem się, jest już znacznie gorzej....!

Ale powiedzmy tak... trzeba być optymistą :)) A nie od razu mówić "o śmierci"! że urzędnicy urzędów...

- Soldateska systemu (jaki by on nie był, zawsze ten sam: SYSTEM! ) - nareszcie zostawią Ciebie w spokoju; - to wielki PLUS! Tak, bo teraz możesz nareszcie zająć się w spokoju ducha - Twoją Pasją, nie musisz już więcej gryźć się z soldateską urzędów. - Możesz BYć Sobą! to wielkie szczęście :))

życzę wszystkiego Dobrego na dalszej Drodze życia!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.