Facebook Google+ Twitter

Masz, babo, wnuka!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-01-24 08:14

Nie wiem jak Ty, Drogi Czytelniku, ale ja przepadam za plackami. Nigdy przeto nie rozumiałem tej nuty sarkazmu w powszechnie używanym porzekadle 'Masz, babo, placek!'.

Stwierdza ono rzekome kłopoty, oznajmia, że stało się coś złego, ale co aż tak złego jest – zachodziłem w głowę – w posiadaniu smaczniutkiego placuszka?

Zachodziłem i zachodziłem, aż przyjechałem na Wyspy. Dopiero tu pojąłem o co chodzi z tym plac­kiem, jak i również poznałem uniwersalność owej sentencji: oto bowiem przysłowiowego «placka» Wyspiarze swobodnie wymieniają na «wnuka», nie zmie­niając przy tym sensu wypowiedzi. Bo dla brytyjskiej babci, wnuk jest jak placek smażony na zjełczałym maśle i ucierany na zbukach – innymi słowy: jest niechciany.

Dość, że piszę to u progu Dnia Babci, które w brytyjskim kalendarzu praktycznie nie istnieje. A nie istnieje, bo jak ma istnieć, skoro tutejsza grandmother z faktu bycia nią nie wywiązuje się należycie? Powiem więcej – ona to sobie lekceważy! Bo cóż by zaszkodziło takiej starej wyjadaczce, gdyby pomogła szeregowej matce (a swej córce) w jej ciężkiej służbie? Ale nie – ta wybiera dezercję i woli albo rozbijać się z dziadkiem po Teneryfach albo zapisać na lekcje baletu lub komputera, a tylko zaproponuj takiej pobawienie wnuka, to zaraz wyjeżdża ze swym reumatyzmem!

W ogóle, brytyjska babcia jest jakaś dzika: za normę uważa darmową pracę w jakimś 'Czariciaku' (co niby nazywa udzielaniem się charytatywnie, ale wiadomo, że chodzi o ploteczki), ale nie do pomyślenia jest dla niej pomóc tam, gdzie jest potrzebna najbardziej. Do tego gra to to w golfa albo nawet takim Golfem jeździ i generalnie jedzie na babcinym, egoistycznym luzie, a w tym czasie – cóż za wstyd! – zharowane dzieci bawią jej wnuki! Toż to Wyrodna Babcia!!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.