Facebook Google+ Twitter

Masz dość cyberprzemocy? Dołącz do Internautów Na Poziomie!

To, co jednym wydaje się być tylko zabawą, innych doprowadza do łez. Zapraszam do podróży po ciemnych stronach internetowego świata przemocy.

Według Wikipedii "cyberbullying" - przetłumaczony tam jako cyberprzemoc - to prześladowanie innych osób z wykorzystaniem internetu i narzędzi elektronicznych - e-maila, witryn, czatów i forów dyskusyjnych w internecie. To także dręczenie przez komunikatory (jak np. Gadu-Gadu) czy złośliwymi SMS-ami. Badania zjawiska, przeprowadzone dwa lata temu przez firmę Gemius dla fundacji Dzieci Niczyje wśród młodzieży wieku 12-17 lat są zatrważające. Wybrano tę grupę, gdyż te osoby najczęściej doświadczają przemocy internetowej. Okazuje się, że co drugi z badanych (52 proc.) miał do czynienia z jakimś rodzajem werbalnej przemocy w internecie lub poprzez komórkę. Najczęściej młodzież skarżyła się na wulgarne wyzwiska (47 proc. respondentów). Co piąty badany (21 proc.) był w internecie ośmieszany, poniżany lub upokarzany. Zdarzały się nawet straszenie i szantaż, którego doświadczyło 16 proc. Aż 57 proc. badanych skarżyło się także na zdjęcia i filmy robione im wbrew ich woli.

Z problemem nasilającego się zjawiska cyberprzemocy postanowili walczyć Internauci Na Poziomie (INP). Założona przez nich strona internetowa promuje zdrowe zachowania w internecie, prowadzi ankietę dotyczącą doświadczenia przemocy w internecie oraz edukuje użytkowników w dziedzinie bezpiecznego korzystania z internetu. O tym, jak palącym problemem jest przemoc w internecie, świadczy fakt, że już pierwszego dnia ankietę wypełniło ponad 50 osób. Pytania dotyczą doświadczeń użytkowników i sytuacji, w których padli ofiarą cyberbullyingu.
 / Fot. Screen ze strony http://www.internauci.eu/
- Zakończenie całego procesu badawczego, a więc zebranie danych, opracowanie ich, a następnie opublikowanie ich na stronie Internauci.eu planujemy w połowie czerwca bieżącego roku - taką informację podaje zespół INP.

Na pomysł stworzenia witryny promującej poprawne zachowania w internecie INP wpadli, zainspirowani doświadczeniami firmy Egelados Entertainment Ltd. W kwietniu 2008 zdecydowano o usunięciu z serwisu osób przejawiających agresywne zachowanie. Jak się okazało, był to strzał w dziesiątkę. Użytkownicy wyrazili aprobatę dla pomysłu. Wyeliminowanie poszczególnych osób sprawiło. że podniósł się poziom rozmów, spadł poziom przemocy w rozmowach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

(+) Super że, poruszyłaś ten temat. Sam organizowałem w ubiegłym roku konferencję na ten temat. To nadal jest dla polskich internautów temat nie do przeskoczenia, przynajmniej dla dużej grupy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.02.2009 22:18

może i cel szczytny, ale nie sądze by z projektu wynikło cokolwiek. Jedyne co pragmatycznego uda sie zrobic to zebranie kilku ankiet. I tyle...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Śliczna ta KEINP, proszę Pani, ale czy dziennikarze, redakcje nie powinni zacząć od siebie? Niech Pani spojrzy na ten portal - piórka można rozdawać, ale po co przyklejać do nich kartki z przywilejami do plusików i minusików, uprawnienia do: kasowania niewygodnych opinii i pozostawiania epitetów pod adresem "wrogich" respondentów? To są palki na nieuprzywilejowanych.
Poinformowano mnie o ostracyzmie, który zadomowił się tu na dobre a redakcja jakby go nie dostrzegała. Niech zniesie te przywileje i jedynie gremium redakcyjne, złożone co najmniej z trzech osób, rozsądza.
ps.Dałbym Pani plusik za próbę podjęcia naprawy tego świata, ale nie jestem uprzywilejowany. Dostaje więc Pani pochwalę w tym spisie - a przy okazji i w ...jadłospisie. :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

:) Czyli; nie rób drugiemu, co tobie nie miłe - zachowuj się kulturalnie!
Plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ważne i dobre- plus! : )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niezmiernie ważny temat (+) Kultura osobista obowiązuje zawsze, wszędzie i wobec każdego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus za informację:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za ważny temat.

Gdybyś chciała poczytać o wcześniejszych projektach przeciwko cyberprzemocy to zapraszam

link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.