Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12583 miejsce

Masz indeks? Masz zniżkę

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2008-10-21 17:27

Spółki PKS w Łódzkiem o studenta walczą na zniżki - ostatnio 25 proc. ulgi dla żaków wprowadził PKS Opoczno. Ulga obowiązuje studentów na trasie Opoczno - Piotrków - Łódź, korzystających z przejazdów jednorazowych. - Musieliśmy ją wprowadzić, bo społeczeństwo naciskało - przyznaje Marek Kałkowski, kierownik przewozów w opoczyńskiej spółce.

- Nie mieliśmy wyjścia, bo takie ulgi oferują wszystkie spółki PKS, które jadą przez Opoczno, a PKS Radom ma nawet 30 procent ulgi - dodaje M. Kałkowski. - Kurs i tak musimy zrobić, a przecież lepiej, żeby zamiast dwóch pasażerów z biletami normalnymi po 16,50, do Łodzi jechało np. 3-4 pasażerów z biletami ulgowymi po 12,40 zł.

Nowa zniżka opoczyńskiego przewoźnika zaintrygowała PKS piotrkowski, który studentom zniżki oferuje, ale - w wypadku kursów pokrywających się z kursami PKS w Opocznie - tylko na trasie Piotrków - Łódź. - Będziemy musieli rozważyć wprowadzenie zniżki na powrotny kurs z Łodzi do Opoczna. Mamy tylko z Piotrkowa do Łodzi, to zniżka 30 procent - przyznaje Lila Fajkowska z piotrkowskiego PKS, dodając, że w wypadku piotrkowskiej spółki studenci są ważną grupą pasażerów. - Specjalnie z myślą o studentach studiów zaocznych rok temu wprowadziliśmy weekendowe kursy do Łodzi.

Podobne, ale wieczorne kursy do miast akademickich: Częstochowy, Łodzi i Wrocławia wprowadził PKS w Wieluniu, gdzie zniżka dla studentów od kilku lat wynosi 20 proc. - Na początku wprowadziliśmy zniżkę 40 proc. tylko dla studentów dziennych, ale nie opłacało się - mówi Jan Bator z PKS w Wieluniu.

30-procentowe ulgi dla żaków na bilety jednorazowe, należące do wyższych ulg w Łódzkiem, ma w ofercie np. PKS skierniewicki. Jak jednak mówią szefowie większości spółek PKS, walka o studenta jest wyrównana. - Wiadomo, że gdyby inni przewoźnicy tych ulg nie mieli, to też byśmy je zlikwidowali - przyznaje J. Bator.

Jednak o ile przewoźnicy o upustach myślą niechętnie, o tyle studenci, którym ustawowa ulga (49 procent) przysługuje tylko na bilety miesięczne, nie wyobrażają sobie podróży z "normalnym" biletem. - Pewnie, że zdarzyło mi się poczekać na tańszy autobus. Wiadomo, że dla studenta każda złotówka się liczy - mówi Sebastian Rychta, który już trzeci rok dojeżdża z Piotrkowa na studia do Łodzi. Dojazdów bez zniżek nie wyobraża sobie też Kamil Konon z Bełchatowa, student piotrkowskiej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. - I w PKS, i w busie płacę połowę ceny, to ważne - mówi nie ukrywając, że preferuje rozwiązanie tańsze, czyli podróż prywatnym samochodem. - Jak jest nas czterech, to już się opłaca.

Karolina Wojna
-
POLSKA Dziennik Łódzki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.