Facebook Google+ Twitter

Masz już grypę? Pewnie to jej świńska odmiana - AH1N1

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2010-09-22 01:47

Podobnie jak w zeszłym roku możemy spodziewać się mocnego ataku świńskiej grypy (AH1N1), której wirusy praktycznie wyparły wirusy grypy sezonowej. Choroba atakuje znienacka, a wszystkiemu winne są zdolne do mutacji wirusy.

 / Fot. Public DomainJuż o ponad sto procent (z 400 do 900) wzrosła liczba zachorowań grypowych, zgłaszanych przez lekarzy z całego regionu do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

- Tak znaczny wzrost nastąpił z pierwszego na drugi tydzień września - wyjaśnia Beata Kempa, rzecznik prasowy Stacji. - Przyczyny tylu zachorowań to skutki brzydkiej pogody, wahań temperatury i nieogrzewanych mieszkań.

Rzeczywista liczba chorych sięga tysięcy, o czym świadczą pękające w szwach przychodnie. Większość przypadków to jednak wywołane przez bakterie przeziębienia. Choroba rozwija się powoli, w przeciwieństwie do grypy, która atakuje znienacka, ale nic dziwnego, bo w tym wypadku do akcji wkraczają zdolne do mutacji wirusy. Powikłania grypy, m.in. pierwotne wirusowe zapalenie płuc, czy zapalenie mięśnia sercowego, bywają śmiertelne.

Podobnie jak w zeszłym roku możemy spodziewać się mocnego ataku świńskiej grypy (AH1N1), której wirusy praktycznie wyparły wirusy grypy sezonowej. Warto dodać, że w 2009 r. w województwie śląskim zmarły 24 osoby z potwierdzonym wirusem AH1N1. Większość chorowała przewlekle, ale zmarł też nigdy wcześniej nie chorujący 32-latek z Jaworzna. Teraz jego jego żona domaga się od dwóch przychodni i szpitala miejskiego 1,4 mln złotych odszkodowania oraz renty dla siebie i dla sześcioletniego synka, bo jej zdaniem mąż był niewłaściwie leczony. Pierwsza rozprawa odbędzie się na początku października.

Na szczęście wszystkie oferowane pacjentom w tym roku szczepionki, obok dwóch szczepów sezonowych, zawierają również szczep pandemiczny, który ma uchronić nas przed zachorowaniem na świńską grypę.

- To sytuacja dla pacjentów komfortowa - ocenia dr Paweł Grzesiowski, specjalista chorób zakaźnych. - Szczepienia przeciw grypie są zalecane wszystkim osobom, ale przede wszystkim osobom z grup ryzyka, czyli seniorom, dzieciom od 6. miesiąca do 18. roku życia, i tym pacjentom, którzy bez względu na wiek chorują przewlekle. Epidemiolodzy przypominają, że wrzesień i październik to najlepszy czas, by zdecydować się na wizytę u lekarza. Teraz szczepionek nie brakuje ani w aptekach, ani w hurtowniach. Potem może być różnie.

- Już prowadzimy akcję szczepień i chętnych jest naprawdę sporo, także wśród osób starszych, szczególnie narażonych na groźne skutki grypy - słyszymy w częstochowskiej Przychodni
Lekarskiej Południe.

Nowością w tym roku jest możliwość zaszczepienia się w sposób mniej bolesny, tj. nie domięśniowo, ale śródskórnie igłą 10-krotnie krótszą i cieńszą. Specjaliści liczą, że dzięki temu wzrośnie liczba zaszczepionych Polaków, bo teraz znajdujemy się na jednym z ostatnich miejsc w UE. Na Śląsku szczepi się zaledwie 3-4 proc. mieszkańców.


Agata Pustułka
Więcej: na stronie Dziennika Zachodniego

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.