Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

602 miejsce

Masz pieniądze? Pożycz innym na procent, przez internet

W ciągu kilku tygodni rozpocznie się rewolucja na polskim rynku finansowym. Wszystko za sprawą serwisów społecznościowych, których użytkownicy pożyczają sobie pieniądze. Na zachodzie Europy zrobiły furorę, a najlepsi potrafią zarobić nawet 25 proc. rocznie. Po dwóch latach od momentu pojawienia się na świecie ten trend dotarł i do Polski.

1 mln złotych! / Fot. Paweł Łacheta/Express IlustrowanyW polskim internecie działają już trzy tego typu serwisy, na najbliższe dni zapowiadana jest premiera prawdopodobnie największego gracza rynku – Monetto.pl.

Ideą „social lending” jest umożliwianie udzielania pożyczek pomiędzy osobami fizycznymi bez pośrednictwa instytucji finansowych. Najprościej mówiąc, ludzie udzielają sobie pożyczek za pośrednictwem specjalnych serwisów internetowych, które działają jak aukcje. Osoby potrzebujące gotówki rozpoczynają aukcję, na której informują, na jaki czas chcą wziąć pożyczkę, w jakiej kwocie i na jakie maksymalne oprocentowanie, a następnie czekają na oferty. Bardzo często dodają również informację o tym, na co wydadzą pieniądze oraz o swojej sytuacji finansowej i możliwościach spłaty. Serwis dostarcza zaś niezbędnych narzędzi i informacji (weryfikuje, ocenia zdolność finansową, klasyfikuje do odpowiedniego segmentu ryzyka i dba o terminowość spłat). Użytkownicy mający wolną gotówkę wybierają, komu, ile i na jaki minimalny procent chcą zainwestować swoje środki.

Najpierw pojawiły się kokosy…
 / Fot. www.kokos.pl…a dokładniej Kokos.pl, który w polskiej sieci zaczął działać się na początku lutego. Kokos.pl w modelu biznesowym zbliżony jest bardzo do Prosper.com. Oprocentowanie pożyczek (a jednocześnie inwestycji) wynosi od 7 do 26 proc. Ze względów prawnych, maksymalna wysokość pożyczki od jednej osoby wynosi 500 zł. Minimalna zaledwie 50 zł. Na początek jedna osoba może pożyczyć nie więcej niż 1000 zł (docelowo 5000 zł).

Najsłabszą stroną serwisu wydają się być jednak zabezpieczenia. Według oficjalnych doniesień serwis “bierze na siebie” sprawdzenie użytkownika jedynie w Biurze Informacji Gospodarczej S.A., udostępnienie stronom umowy danych osobowych oraz monitorowanie spłaty kredytu i przebiegu samej aukcji. A to chyba trochę za mało by internauci chętnie inwestowali tam pieniądze.

Pożyczaj tylko znajomym
W miesiąc po zaistnieniu serwisu Kokos.pl wystartował podobny projekt o nazwie Finansowo.pl. Twórcą serwisu jest Rafał Agnieszczak, właściciel popularnej „Fotki” (www.fotka.pl). Finansowo.pl oferuje możliwość pożyczania pieniędzy tylko między znajomymi. Przekładając to na język “społeczności” - w kręgu osób, które dodamy do listy swoich “zaufanych” znajomych. To zaufanie będzie można oczywiście budować na zasadach podobnych jak buduje się reputację sprzedawcy/kupującego na Allegro.pl - dzięki systemowi komentarzy i poleceń. Dodatkowo otwieranie nowych aukcji oraz składanych ofert możemy śledzić poprzez SMS. / Fot. www.Finansowo.pl

Najwyższe oprocentowanie w serwisie w chwili obecnej wynosi 28 proc. (to czterokrotność stopy pożyczki lombardowej NBP). Kwota jednorazowej pożyczki dla jednego użytkownika w Finansowo.pl nie może być większa niż 500 zł i mniejsza niż 50 zł. Niestety, spłaty pożyczek odbywają się bez udziału Finansowo.pl, serwis jedynie monitoruje prawidłowość dokonywanych transakcji. - W tej chwili, przy pożyczkach do 1000 zł, nie ma potrzeby stosowania skomplikowanych procedur, a dotychczasowe relacje między stronami w dużym stopniu eliminują ryzyko transakcji - tłumaczył Rafał Agnieszczak, twórca serwisu, podczas konferencji organizowanej w ramach Bootstrap.pl.

Wszyscy teraz czekają na…
…Monetto.pl. Opierając się na informacjach od samych twórców, a także tych pojawiających się na blogu developerskim Monetto.pl można odnieść wrażenie, że serwis budowany po to, by pożyczać duże pieniądze i przy możliwe najlepszych zabezpieczeniach jakie w tego typu działalności można uzyskać. A to bardzo ważny aspekt dla tych, którzy naprawdę chcą w serwisie zarobić i będą inwestować w pożyczanie innym duże kwoty.

 / Fot. www.monetto.plTo co go wyróżnia wśród innych serwisów social lending w Polsce to na pewno doświadczony i wiarygodny inwestor w postaci IIF, znany i ceniony na rynku partner mBank, który wnosi do Monetto.pl ogromne doświadczenie z dziedziny e-finansów. Zupełnie innowacyjne systemy bezpieczeństwa oraz weryfikacji użytkowników, które będą budowały silne zaufanie do serwisu. W kwestii ochrony pożyczkodawców i pożyczkobiorców przed niekorzystnymi sytuacjami losowymi i ewentualnymi próbami oszustwa zabezpieczają także ubezpieczania. Monetto.pl rozwija także rozbudowany system, który da gwarancję (jak zapewniał Łukasz Banach podczas Bootstrapp) uczciwości transakcji dzięki narzędziom takim jak weryfikacja w BIK, KRD czy InfoMonitor oraz system windykacji przy wsparciu zewnętrznych partnerów.

Warto podkreślić, że w ciągu ostatnich dni okazało się, iż powstaje partnerstwo strategiczne między Monetto.pl, a Nasza-klasa.pl. Właściciele obydwu serwisów podpisali list intencyjny o współpracy. Zawiera on wytyczne odnośnie partnerstwa strategicznego na polu: technologii, marketingu oraz finansów. - Dzięki współpracy z Monetto.pl, Nasza-klasa.pl będzie pierwszym w Polsce serwisem społecznościowym, posiadającym bazę dobrowolnie zweryfikowanych użytkowników - mówi Maciej Popowicz prezes Nasza Klasa Sp. z o.o. - Liczymy, że spowoduje to wzrost zaufania użytkowników do naszego serwisu i pomoże ograniczyć zakładanie fałszywych profili na nk – dodaje. Dla Monetto.pl takie partnerstwo oznacza z kolei dostęp do bazy ponad 9 mln użytkowników, co może okazać się kamieniem milowym w popularyzacji tego serwisu.

Jak będzie się rozwijać idea social lending w Polsce oraz czy polscy internauci zaufają takim rozwiązaniom, a jeżeli tak to któremu z serwisów uda się wyjść z tej walki zwycięsko? To wszystko okaże się już prawdopodobnie na przełomie kwietnia i maja. Jedno jest pewne – pożyczanie bezpośrednie między internautami może być tej wiosny iście gorącym tematem w polskiej sieci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (40):

Sortuj komentarze:

Potrzebuje 2700 zł na już. Bardzo pilna sprawa oddam do 3 dni. nr tel 793071115. czekam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Potrzebuje 2700 zł na już. Bardzo pilna sprawa oddam do 3 dni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witaj,
Ma to na celu informowanie opinii publicznej, że pani Estera Veritas, prywatne pożyczki pożyczkodawcy ma otworzyć możliwość finansowego dla wszystkich potrzebujących jakiejkolwiek pomocy finansowej. Dajemy pożyczki w 2% stopy procentowej do osób prywatnych, firm i przedsiębiorstw pod jasny i zrozumiały i stanu. skontaktuj się z nami poprzez e-mail na adres: (estherveritas@live.co.uk)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 Veronica
 • Veronica
 • 03.09.2012 18:11

Jestem Veronica.

  I tak bardzo wdzięczny Bogu za szczęście mu przyniósł do mojej rodziny. Po trzech latach, w których byłem w Internecie szuka pożyczki, Bóg w końcu odpowiedź na moje modlitwy.

  I w końcu zdobyć pożyczkę w Capital Barclay'a w piątek. To był wspaniały supprise mnie. I rzeczywiście dać Bogu chwałę.

Proszę, pomóż mi podziękować za pomoc, jaką wykonywali dla mnie i mojej rodziny. Ich adres e-mail jest (barclayscapitals@hotmail.co.uk)

  Niech Bóg błogosławi was wszystkich.

Veronica.

Komentarz został ukrytyrozwiń
magda skrzypek
 • magda skrzypek
 • 13.07.2012 18:25

potrzebuje 125000zl.na dluzszy okres,mam staly dochod 4000zl.jestem w stanie splacac co miesiac 1000zl

Komentarz został ukrytyrozwiń
dariusz skibiński
 • dariusz skibiński
 • 28.02.2012 17:54

potrzebuje 2000zł na dogodny procent oddam w dwa miesiace najlepiej na jutro DZIEKUJE !
darekianeta@wp.pl tel.725754338

Komentarz został ukrytyrozwiń
dawid
 • dawid
 • 16.02.2012 17:27

potrzebje pozyczyc pieniedzy 2000 zł bo mam bardzo duży problem finansowy oddam 2 ratach oczywiscie na procent muj numer 607906263 dziekuje

Komentarz został ukrytyrozwiń
Barry Whyte
 • Barry Whyte
 • 11.02.2012 10:50

Witam,
Czy potrzebujesz pomocy finansowej, kredytowej do opłacenia rachunki, długi lub rozpocząć działalność
z wyboru? wtedy wasza modlitwa zostanie odebrane, kontakt z Panem Barry Whyte
E-mail: barrrywhyte_loan@rocketmail.com z następującymi informacjami:
Imię i nazwisko ....... Kwota pożyczki ...... Duration ....... Telefon
Liczba ...... Kraj ....... państwo .....

Komentarz został ukrytyrozwiń
5757
 • 5757
 • 13.01.2012 13:32

Potrzebuję pożyczyc 8 000 na miesiac. Prowadzę działalność gospodarczą . Tel.660160622

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stanisława
 • Stanisława
 • 13.01.2012 12:29

Potrzebuje pilnie pożyczki w kwocie 500zł na bieżące opłaty oddam z procentem proszę o kontakt sylwia046@autograf.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.