Facebook Google+ Twitter

Masz prawo do (czystego) chodnika

W zimie kłopoty mają nie tylko kierowcy, ale również piesi. Pokryte śniegiem czy lodem chodniki i zwisające z dachu nawisy śniegu to śmiertelne niebezpieczeństwo. Warto wiedzieć, jakie mamy prawa w stosunku do właściciela nieruchomości i jak je egzekwować.

Fot. Stanisław M. StanuchDziś rano idąc do sklepu musiałem się przedzierać przez pokryty śniegiem chodnik. Była to pora, kiedy na ulicy panował już dość spory poranny ruch i mimo to chodniki były nie odśnieżone. A śnieg padał od kilku godzin!

Obrazki ślizgających się przechodniów, omijających błotniste kupy śniegu to codzienność wielu polskich miast. Tymczasem zarówno uchwalone przez Sejm prawo, jak i gminne regulacje dokładnie określają obowiązki właścicieli nieruchomości. Warto je znać, albo przynajmniej wiedzieć, gdzie szukać odpowiednich przepisów, by zmusić tych, którym często płacimy za czynsz, do dbania o nasze bezpieczeństwo.

Ustawa swoje...

Podstawowe prawa i obowiązki gminy reguluje ustawa z dnia 13 września 1996 r. „O utrzymaniu czystości i porządku w gminach.”. (Dz. U. z dnia 20 listopada 1996 r.). W rozdziale 3 ustawy znajduje się art. 5, który definiuje obowiązki właścicieli nieruchomości. Wśród tych obowiązków jest również usuwanie śniegu, lodu i błota z chodników przylegających bezpośrednio do nieruchomości. Niestety przepis ten nie definiuje okresu czasu w jakim należy usunąć np. śnieg. Nie określa również, co z drogami (np. alejkami osiedlowymi), które nie są chodnikiem, ale też nie są drogami publicznymi.

...a gmina swoje

Na szczęście przepisy ogólne jakimi są ustawy, bardzo często uzupełniane są przez regulaminy tworzone na poziomie gmin. Oczywiście nie można w tym wypadku mówić o takim samym rozwiązaniu w sakli całego kraju; regulamin obowiązuje jedynie na terenie danej gminy. Jak mnie poinformowała rzecznik prasowa Straży Miejskiej w Krakowie, Monika Chylaszek-Jarosz w tym roku doszło do niewielkiej, ale bardzo znaczącej zmiany w regulaminie.
– Do tej pory było tak, że na prywatnym terenie stosunkowo trudno było wyegzekwować przepisy, bo nie określały one precyzyjnie, czy np. utrzymanie w czystości uliczek osiedlowych leży w gestii gminy czy właściciela – tłumaczy pani rzecznik. – W tym roku zmieniono regulamin i można w nim wyczytać, że właściciel jest zobowiązany do zachowania czystości również „w części nieruchomości udostępnionej do użytku publicznego” – a więc nie tylko chodników, ale również alejek osiedlowych – dodaje Monika Jarosz.

Obowiązek uprzątnięcia i zapewnienia bezpieczeństwa dotyczy również dachów. W przypadku nawisów śnieżnych, właściciel ma obowiązek zabezpieczyć teren i niezwłocznie usunąć niebezpieczeństwo. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia tego, co to znaczy niezwłocznie?
– Strażnicy, którzy dokonują kontroli są w tym względzie elastyczni. Jednak jeśli np. śnieg pada od rana, a o godzinie 8 czy 9 chodniki nie są posprzątane, to z pewnością nałożą mandat – tłumaczy Jarosz.

Warto pamiętać, że egzekwowanie tych przepisów leży w dobrym interesie właścicieli. Jeśli w wyniku nie uprzątnięcia chodnika ktoś pośliźnie się i złamie nogę, wówczas osoba taka może dochodzić – i bardzo często dochodzi – odszkodowania... od właściciela nieruchomości. Jemu też – nie dozorcy, który nie zapewnił porządku – grożą mandaty, których wysokość może być różna: od 100 do nawet kilku tysięcy złotych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

A ja zauważyłem, że w taką pogodę lepiej chodzi się po osiedlowych ulicach, drogach, niż po chodnikach....

Komentarz został ukrytyrozwiń

a ja z koleji dzisiaj szłam na auotbus, sniegu za duzo ejszcz enie bylo, pani dozorczyni odsniezala chodnika pzrechodzen: a po co teraz pani odsnieza??za wczesnie!...wiec ja juz nie rozumiem ludzi....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.