Facebook Google+ Twitter

Masz problem z prawem? Nie idź do prawnika, a do studenta!

Zanim zadłużysz się w renomowanej kancelarii prawnej, zapoznaj się z alternatywą w postaci organizacji non-profit. W Polsce działa 25 studenckich poradni, gdzie Ty możesz zyskać pomoc, a studenci cenne doświadczenie.

Od lat trwa debata dotycząca prawnego uregulowania bezpłatnej pomocy dla potrzebujących. W 2008 roku powstał pomysł bonów wydzielanych przez MOPS-y. Kuponem można by opłacić poradę prawną bądź reprezentację w sądzie. Zanim jednak ustawa wejdzie w życie, trzeba sobie radzić samemu. Pierwszą pomocą prawną stanowią najczęściej portale bądź fora internetowe. Podzielone na poszczególne gałęzie prawa stanowią pole do popisu dla studentów, prawników i pasjonatów. Wśród młodych ludzi powodzeniem cieszy się Gronoporadnia prawna, czyli forum tematyczne w portalu Grono.net.

Studencka Poradnia Prawna - z czym to się je?


Uniwersyteckie Poradnie Prawne w Polsce / Fot. http://www.fupp.org.plGdy problem jest bardziej zawiły, a my nie mamy możliwości finansowych udać się do prawnika, warto skorzystać ze Studenckich Poradni Prawnych. Pierwsza z nich powstała przy Uniwersytecie Jagiellońskim w 1997. Dziś takich placówek funkcjonuje już 25. Za cel stawiają sobie wzbogacenie kształcenia poprzez praktyczne wykorzystanie wiedzy oraz nawiązywanie kontaktów z "żywym materiałem", czyli sprawami „z życia wziętymi”. Drugi aspekt działalności to obcowanie z ludźmi ubogimi, dzięki czemu edukacja prawnicza jest traktowana jako służba publiczna. Potwierdza to Marek Safjan, były prezes Trybunału Konstytucyjnego: „Studencka Poradnia jest nie tylko znakomitą formą dydaktyki, ale służy też rozwijaniu etosu pro publico bono wśród młodych prawników” .

Jak wygląda pomoc udzielana przez Klinikę?


Na pierwszym spotkaniu należy udzielić wszystkich niezbędnych informacji oraz przekazać ksero dokumentów związanych ze sprawą. Po upływie około dwóch tygodni można odebrać przygotowane opinie i pisma procesowe. Często informację bądź poradę można uzyskać drogą e-mailową bądź telefoniczną.
Klinika Prawa Uniwersytetu Warszawskiego / Fot. screenDla studentów działalność w Klinice to sama przyjemność. Przepisy zawsze można sprawdzić w kodeksie, a kontaktu z drugim człowiekiem uczy się całe życie - tłumaczy Paweł, student prawa na UW - Nigdzie się tyle nie nauczyłem, według mnie całe studia powinny być prowadzone w taki sposób. Jego koleżanka Marta dodaje, że największe utrudnienia sprawiają sami zainteresowani. - Nie stawiają się na spotkania, mijają się z prawdą, dużo czasu spędzam na dotarciu do prawdy. A przecież my nie jesteśmy od oceniania, tylko od pomagania… W roku akademickim 2007/08 do Studenckich Poradni wpłynęło ponad 10 tys. spraw.

W Warszawie opiekę prawną zapewnia m.in. Uniwersytet Warszawski, Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego, Akademia Leona Koźmińskiego oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który jako jedyny świadczy usługi również z zakresu prawa kanonicznego. Na Uniwersytecie Warszawskim można uzyskać kompleksową pomoc, istnieją kliniki prawa cywilnego, pracy, medycznego, karnego, międzynarodowego, medycznego. Osobny dział stanowią sprawy uchodźców i redukcja szkód.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

W najprostszych sprawach pomocne mogą być różne fora internetowe np.: prawoSOS.pl należące do grupy o2.pl czy kilka innych amatorskich na których jednak udziela się wielu studentów prawa i młodych prawników.

Studencka poradnia prawna w nieskomplikowanych sprawach z pewnością pomoże szczególnie, że pracę studentów nadzorują wspaniali prawnicy: w ALK były minister sprawiedliwości, w EWSPA m.in były sędzia Sądu Najwyższego czy zastępca Prokuratora Generalnego. Na UW tez wielu dobrych profesorów.

W bardziej skomplikowanych sprawach lub gdy zarabiamy za dużo trzeba się wybrać do prawnika ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Anno, publikuje Pani więcej ode mnie! : )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Barbaro :)

Zapewne przydatnych stron jest dużo więcej, jeśli ktoś ma pozapisywane linki może się nimi podzielić. I oby były nam jak najrzadziej potrzebne :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

czy moge podrzucić link do wzorów pism http://www.wzorypism.com/

http://www.poradaprawna.pl/

eporady24 http://www.eporady24.pl/porady_prawne.html?gclid=CMa7qpvGg5MCFQMouwod3UR8Dg
oraz

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co tam plus, ważne że artykuł się przydał :)

Za rok sama będę mogła zapisać się do kliniki prawa, więc proszę uzbroić się w cierpliwość i porachunki rodzinne i inne sprawy karne przełożyć na 2010 ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aniu, dzięki za ten art! Właśnie opisuję dość ważną sprawę, w której zawiłości przepisów prawnych odgrywają szalenie istotną rolę. Powyższe kontakty i linki bardzo mi się przydadzą, bo zawodowi prawnicy nie zawsze mają czas i chęci, aby pomagać.

Postawiłbym plusa, gdyby nie moja zasada że ich nie stawiam ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cenne informacje. Kiedyś z takich prawnych porad internetowych skorzystałam i również polecam. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.