Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Masz problem z prawem? Nie idź do prawnika, a do studenta!

Anna Winczakiewicz
Anna Winczakiewicz
Uniwersyteckie Poradnie Prawne
Uniwersyteckie Poradnie Prawne screen
Zanim zadłużysz się w renomowanej kancelarii prawnej, zapoznaj się z alternatywą w postaci organizacji non-profit. W Polsce działa 25 studenckich poradni, gdzie Ty możesz zyskać pomoc, a studenci cenne doświadczenie.

Od lat trwa debata dotycząca prawnego uregulowania bezpłatnej pomocy dla potrzebujących. W 2008 roku powstał pomysł bonów wydzielanych przez MOPS-y. Kuponem można by opłacić poradę prawną bądź reprezentację w sądzie. Zanim jednak ustawa wejdzie w życie, trzeba sobie radzić samemu. Pierwszą pomocą prawną stanowią najczęściej portale bądź fora internetowe. Podzielone na poszczególne gałęzie prawa stanowią pole do popisu dla studentów, prawników i pasjonatów. Wśród młodych ludzi powodzeniem cieszy się Gronoporadnia prawna, czyli forum tematyczne w portalu Grono.net.

Studencka Poradnia Prawna - z czym to się je?

Gdy problem jest bardziej zawiły, a my nie mamy możliwości finansowych udać się do prawnika, warto skorzystać ze Studenckich Poradni Prawnych. Pierwsza z nich powstała przy Uniwersytecie Jagiellońskim w 1997. Dziś takich placówek funkcjonuje już 25. Za cel stawiają sobie wzbogacenie kształcenia poprzez praktyczne wykorzystanie wiedzy oraz nawiązywanie kontaktów z "żywym materiałem", czyli sprawami „z życia wziętymi”. Drugi aspekt działalności to obcowanie z ludźmi ubogimi, dzięki czemu edukacja prawnicza jest traktowana jako służba publiczna. Potwierdza to Marek Safjan, były prezes Trybunału Konstytucyjnego: „Studencka Poradnia jest nie tylko znakomitą formą dydaktyki, ale służy też rozwijaniu etosu pro publico bono wśród młodych prawników” .

Jak wygląda pomoc udzielana przez Klinikę?

Na pierwszym spotkaniu należy udzielić wszystkich niezbędnych informacji oraz przekazać ksero dokumentów związanych ze sprawą. Po upływie około dwóch tygodni można odebrać przygotowane opinie i pisma procesowe. Często informację bądź poradę można uzyskać drogą e-mailową bądź telefoniczną.
Dla studentów działalność w Klinice to sama przyjemność. Przepisy zawsze można sprawdzić w kodeksie, a kontaktu z drugim człowiekiem uczy się całe życie - tłumaczy Paweł, student prawa na UW - Nigdzie się tyle nie nauczyłem, według mnie całe studia powinny być prowadzone w taki sposób. Jego koleżanka Marta dodaje, że największe utrudnienia sprawiają sami zainteresowani. - Nie stawiają się na spotkania, mijają się z prawdą, dużo czasu spędzam na dotarciu do prawdy. A przecież my nie jesteśmy od oceniania, tylko od pomagania… W roku akademickim 2007/08 do Studenckich Poradni wpłynęło ponad 10 tys. spraw.

W Warszawie opiekę prawną zapewnia m.in. Uniwersytet Warszawski, Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego, Akademia Leona Koźmińskiego oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który jako jedyny świadczy usługi również z zakresu prawa kanonicznego. Na Uniwersytecie Warszawskim można uzyskać kompleksową pomoc, istnieją kliniki prawa cywilnego, pracy, medycznego, karnego, międzynarodowego, medycznego. Osobny dział stanowią sprawy uchodźców i redukcja szkód.

Studenci studentom...

Niejednokrotnie problemy z prawem dotyczą samych studentów. I nie mam tu na myśli przestępstw kryminalnych, ale spraw związanych z akademikami, stypendiami i przebiegiem studiów. Tu pomoże Studencka Poradnia Prawna „Universitatis Varsoviensis”. „Swoim działaniem Poradnia obejmuje przede wszystkim studentów Uniwersytetu, ale pomagamy również uczniom innych stołecznych szkół wyższych, studentów wszystkie porady są bezpłatne” – czytamy na stronie internetowej.

Dla fundacji i stowarzyszeń

Bezpłatna pomoc nie jest skierowana jedynie do klientów indywidualnych, ale także dla organizacji pozarządowych jak fundacje czy stowarzyszenia. Ich problemy rozpatrują kancelarie zaangażowane w projekt Centrum Pro Bono. Wielu prawników chętnie angażuje się w akcje charytatywne – mówi Joanna Agacka-Indecka, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. - Skala tej pomocy mogłaby być jednak znacznie większa, gdyby przepisy podatkowe nie utrudniały tego typu działań. W związku z tym w ubiegłym roku kancelarie przygotowały projekt zmian ustawy o VAT, znoszący podatek od darmowej pomocy prawnej.

Ochrona praw człowieka

Inny rodzaj działalności prowadzi Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Nie świadczą oni usług adwokackich, a zajmują się naruszeniem praw człowieka w programach: pomoc prawna dla uchodźców i migrantów, prawa dziecka, interwencja prawna oraz sprawy precedensowe. Zgłoszeń można dokonywać zarówno przez internet, jak i osobiście na dyżurach członków Fundacji.

Mam nadzieję, że udało mi się zachęcić do korzystania z darmowych usług prawnych.
Dodatkowe informacje można znaleźć na stronach:

Forum prawników
Forum prawne
Gronoporadnia prawna

Klinika Prawa Uniwersytetu Warszawskiego
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego
Akademia Leona Koźmińskiego
Uniwersyteckie Poradnie Prawne
Studencka Poradnia Prawna
Akademicka Poradnia Prawna
Centrum Pro Bono
Helsińska Fundacja Praw Człowieka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto