Facebook Google+ Twitter

Masz smartfon z Androidem? Uważaj na dziwne SMS-y zachęcające do aktualizacji systemu

Dostałeś "dziwny" SMS z zachętą do aktualizacji systemu Android? Uważaj, możesz paść ofiarą cyberprzestępców.

 / Fot. ZBP.pl/PREBYTESMechanizm działania cyberprzestępców jest prosty. Posiadacze smartfonów otrzymują SMS-a o treści "Szanowni Państwo! Instalacja aktualizacji na smartfonie z systemem Android. Bez aktualizacji niektóre funkcje mogą być ograniczone [tu pojawia się link". Oczywiście treść może różnić się od podanej wyżej. Co dzieje się po kliknięciu w link?

"Po kliknięciu na link przesłany w wiadomości SMS, otwierana jest strona prezentująca instrukcję instalacji oprogramowania (w szczególności, wykonania w telefonie zmiany opcji umożliwiającej instalację z niezaufanych źródeł). W celu wzbudzenia większego zaufania i uwiarygodnienia oprogramowania, cyberprzestępcy prezentują również producenta smartfona i wyświetlają odpowiednie logo" - czytamy na stronie Związku Banków Polskich.

Gdy skorzystamy z aplikacji bankowości mobilnej, a wcześniej umożliwiliśmy mu działanie w opisany wyżej sposób pojawia się okno logowania do banku. Cyberprzestępcy podrobili strony logowania 68 aplikacji różnych instytucji finansowych, w tym polskich banków.

Użytkownikowi wydaje się, że korzysta z aplikacji swojego banku, dlatego bez podejrzeń wpisuje login i hasło, które są przesyłane cyberprzestępcom.Niestety oprogramowanie potrafi odczytywać i przechwytywać wiadomości SMS od banków. Dotyczy to też wiadomości z kodami. Co jeszcze? "Trojan wyłudza również numery kart płatniczych poprzez generowanie w odpowiednim czasie specjalnych komunikatów proszących o podanie wrażliwych informacji" - czytamy.

Jak chronić się przed złośliwym oprogramowaniem? Po pierwsze nie powinniśmy klikać w linki wysłane w wiadomościach SMS od nieznanych nadawców. Pewnym zabezpieczeniem może być blokada instalacji oprogramowania z nieznanych źródeł. Najczęściej domyślnie smartfon nie pozwoli na to, ale możemy tę opcję wyłączyć, gdy chcemy instalować aplikacje spoza Google Play. Powinniśmy też pamiętać, że operatorzy i producenci nie przesyłają SMS-em wiadomości o aktualizacji systemu Android.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.