Facebook Google+ Twitter

Masz wątpliwości? Umyj ręce!

Któż z nas po dokonaniu pewnego wyboru nie myślał o tym, czy słusznie postąpił. Nie męczyły go wątpliwości, czy aby druga opcja nie była słuszna. Już jest na to rada. Mycie rąk usuwa wątpliwości po podjęciu decyzji.

 / Fot. Lars Klintwall/ http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:OCD_handwash.jpg&filetimestamp=20091212072023Przynajmniej tak wynika z badań amerykańskich uczonych.

Kto po dokonaniu wyboru myje ręce, likwiduje potrzebę, aby własną decyzję później dodatkowo samemu uzasadniać, twierdzą badacze w czasopiśmie "Science".

Decyzja między dwiema równie atrakcyjnymi opcjami, np. czy jechać na wycieczkę do Paryża, czy do Rzymu, pozostawia w wielu ludziach uczucie dyskomfortu. W końcu decyzja zawsze oznacza odrzucenie tej drugiej możliwości. Aby pozbyć się nieprzyjemnego uczucia, wielu ludzi próbuje dodatkowo swoją decyzję uzasadnić, usprawiedliwić. Wmawiają sobie, że podjęty wybór był lepszy od odrzuconej alternatywy.

Spike Lee i Norbert Schwarz z Uniwersytetu Michigan Ann Arbor, chcieliby się dowiedzieć, czy mycie rąk „zmywa” przymus uzasadnienia wyboru. Z przeprowadzonych badań wiadomo, że poczucie winy z powodu wykroczenia może być częściowo lub całkowicie wymazane poprzez mycie rąk.

Badacze zlecili studentom następujące zadanie: z trzydziestu płyt CD powinni wybrać dziesięć, które im się najbardziej podobają, a następnie uszeregować je według upodobania od pierwszego miejsca do dziesiątego. W nagrodę zaoferowano studentom w podarunku jedną płytę, którą mogli wybrać z miejsca piątego lub szóstego.

W drugim doświadczeniu studenci mieli dokonać oceny mydła w płynie. Kilku uczestników oceniało jedynie opakowanie, inni myli ręce. Następnie studenci mieli ponownie ocenić dziesięć wcześniej wybranych płyt CD.

Okazało się, że osoby, które oglądały jedynie opakowanie, zmieniły miejsca uszeregowanej atrakcyjności płyt, natomiast ci, którzy myli ręce nie dokonali żadnych zmian w swojej pierwotnej ocenie.

Mycie rąk oczyszcza zarówno nasz umysł ze śladów moralnego występku, jak i usuwa ślady podjętej wcześniej decyzji, piszą naukowcy. Unikamy więc konieczności uzasadniania naszego wyboru. Niestety dotychczas nie ma psychologicznego wyjaśnienia tego „zabiegu”.

Źródło:de.news.yahoo

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Piotrze, dziękuję za informacje:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Potwierdza to: Rhonda Byene "The Secret-SEKRET". Redakcja: Joanna Figlewska. Wyłączny dystrybutor: Firma Księgarska Jacek Olesiejuk ul.Kolejowa 15/17, 01-217 Warszawa tel./fax (22)631-48-32, (22)632-91-55, (22)535-05-57 www.olesiejuk.pl lub www.oramus.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Emilu, dziękuję za ciekawy komentarz. Pewnie niedługo ten fenomen zostanie wyjaśniony:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

kiedyś miłość była czymś niewytłumaczalnym,
dzisiaj większość jej aspektów jest wytłumaczona poprzez działanie naszego mózgu.
myślę, że i ten przypadek potrzebuje czasu by pojawiła się technologia, która pozwoli zbadać przepływ energii przez nasz organizm i jej wpływ na nasz mózg. jak wiadomo ludzie z kręgów parapsychologicznych uważają, że umiecie rąk spłukuje negatywną energię z nas.
jeśli uznamy, że wątpliwości to negatywne uczucia to teraz tylko czas by psychologowie znaleźli sposób badanie tej energii :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.