Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

721 miejsce

Masz zniszczony banknot? Idź do banku i wymień go na nowy!

Jeśli niefortunnie stałeś się właścicielem przerwanego bądź zniszczonego banknotu, nic straconego, masz prawo go wymieć w każdej placówce banku.

 / Fot. Wojciech Martyński/W24Zarządzenie prezesa NBP nr 1/2003 z dnia 15 stycznia 2003 r. (Dz.U. NBP z dnia 17 stycznia 2003 r.) jasno reguluje tę kwestię. W przypadku, gdy zachowało się 45 - 75 proc. pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, banki wymieniają zniszczony banknot w połowie wartości nominalnej. W przypadku, gdy zachowało się 75 proc. pierwotnej powierzchni, otrzymamy 100 proc. wartości pieniądza.

W myśl powyższego zarządzenia każdy bank, działający na terenie RP, powinien wymienić każdy zniszczony banknot, jeśli nie ma podejrzeń co do jego autentyczności. W pozostałych przypadkach „banki mają obowiązek” przyjęcia zniszczonego banknotu i przekazania do Centrali NBP.

W takim razie, zapoznana z zarządzeniem, udaję się ze zniszczonym, a właściwie z połową banknotu o nominale 100 zł. W tym przypadku bank powinien wymienić uszkodzony banknot na 50 proc. wartości nominalnej. Niestety, ku mojemu zdziwieniu, w dwóch bankach dostają odmowę przyjęcia banknotu. Oczywiście, przypominam o zarządzeniu prezesa NBP. Żaden z pracowników banku nie słyszał o tym zarządzeniu i banknotu nie wymieni. Udaję się więc do trzeciego banku. Na moje nieszczęście ponownie obsługuje mnie młoda dziewczyna, pewnie niedawno po studiach, tak więc jestem już pewna odmowy. Pani na widok banknotu robi wielkie oczy, więc przytaczam jej wytyczne zarządzenia. Pani ponownie robi wielkie oczy i postanawia wykonać telefon do osoby na wyższym stanowisku. Hurra, ostatecznie banknot można wymienić.

Czytaj dalej --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

olek kan
  • olek kan
  • 29.12.2011 20:48

tu nawet nie chodzi o "umiejętne interpretowanie przepisów",bo przepisy w tym temacie są akurat wyjątkowo jasne.Tu chodzi o ich przestrzeganie.Banki nie wahają się ich łamać jeśli kolidują z ich wewnętrznymi regulaminami.I są bezkarne.To skandal możliwy tylko we wschodniej Europie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
  • Oświecony
  • 29.12.2011 10:46

Umiejętne interpretowanie przepisów zależy wprost do ilości szarych komórek, czytaj mądrości danego bankowca.

Komentarz został ukrytyrozwiń
olek kan
  • olek kan
  • 28.12.2011 17:40

oczywiście że miałem podobny przypadek.Uszkodzony nieznacznie banknot pobrałem z bankomatu.Wadę zauważyła kasjerka w markecie.Kilka banków min PKO.SA ,Raichffaisen Bank I kilka innych najzwyczajniej w świecie odmówiło mi wymiany,dając do zrozumienia że polskie przepisy mają w d....Stówkę (bo taki był nominał)wymienił mi dopiero Kredyt Bank i to bez żadnych problemów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.