Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8278 miejsce

Matejko, Wyspiański, Gierymski przybywają do Pałacu Herbsta

Po niemal 20. latach do Pałacu Herbsta powraca historyczna kolekcja malarstwa. Obrazy pochodzą między innymi ze zbiorów dawnych, łódzkich fabrykantów. Zobaczyć je będzie można w nowej przestrzeni ekspozycyjnej, jaką jest Powozownia.

 / Fot. Leon WyczółkowskiJuż w najbliższy piątek (20 kwietnia) o godzinie 18.00 odbędzie się w Pałacu Herbsta otwarcie Galerii Sztuki Dawnej. Zaprezentowane zostaną najciekawsze wybrane dzieła z kolekcji sztuki polskiej i europejskiej, w tym obrazy zaliczane do arcydzieł malarstwa polskiego. Wśród obiektów prezentowanych na wystawie znalazły się m.in. zaliczane do arcydzieł polskiego malarstwa Portret matki artysty – słynne dzieło pędzla Henryka Rodakowskiego, prace Jana Matejki (np. Alchemik Sędziwój i Król Zygmunt III), Aleksandra Gierymskiego (Brama na starym mieście, 1883), Leona Wyczółkowskiego (m.in. Gra w krokieta, 1895; Rybak, 1896), Stanisława Wyspiańskiego – Śpiący Mietek (1904). Nie mogło zabraknąć również prac artystów związanych ze „szkołą monachijską”: Józefa Brandta, Maksymiliana Gierymskiego, Alfreda Wierusz-Kowalskiego. Istotne miejsce w ekspozycji zajmują obrazy Jacka Malczewskiego. Będzie tu można obejrzeć zarówno obiekty pochodzące z rodzinnego zbioru Kazimierza Bartoszewicza, jak i dzieła zgromadzone przez łódzkich fabrykantów stanowiące o wyjątkowości łódzkiej kolekcji.

Pozyskanie nowych przestrzeni ekspozycyjnych w Pałacu Herbsta, jaką jest Powozownia, umożliwi prezentację dzieł sztuki dawnej, które nie były udostępniane publiczności od lat 90-tych XX w, a jednocześnie poznanie przez Zwiedzających nieznanych jeszcze części Pałacu.

Komplementarne usytuowanie Galerii w dziewiętnastowiecznej willi - muzeum wnętrz, umożliwi także poszerzenie znajomości pejzażu kulturowego miasta XIX wieku.

Kurator: Dorota Berbelska
Z OKAZJI OTWARCIA GALERII SZTUKI DAWNEJ W DNIACH 21.04.2012 – 29.04.2012 WSTĘP WOLNY

Godziny otwarcia:
poniedziałek: nieczynne
wtorek-niedziela: 12.00 – 19.00

Wszelkie informacje na stronie: www.msl.org.pl/palac-herbsta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Piękny Vernisaż sztuki i malarstwa dawnego! Pozdrawiam serdecznie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.