Facebook Google+ Twitter

Matematyka nie musi być straszna

Nowy rok szkolny to nowe wyzwania zarówno dla najmłodszych jak i rodziców. Powracają codzienne obowiązki odrabiania lekcji i nauki. Większość dzieci nie lubi przedmiotów ścisłych: matematyki, fizyki czy chemii.

 / Fot. Warsztaty RobotówPanujący stereotyp, który mówi, o tym, że matematyka jest nudna i trudna nie bierze się znikąd. Lekcje są często schematyczne, mało angażujące i źle prowadzone. Dzieci nie przyswajają wartościowej wiedzy i kiedy przychodzi moment rozwiązania zadania pojawia się problem. Większość zaczyna się obawiać lekcji i porzuca trud jej zrozumienia. Metodą nauczania jest zazwyczaj bezmyślne wkuwanie reguł i zasad prosto z podręcznika. Warto zastanowić nad innym sposobem zaangażowania dziecka, które je zaciekawi, a co najważniejsze sprawi, że matematyka będzie przedmiotem łatwiejszym i przyjemniejszym.

Jak zachęcić do nauki przedmiotów ścisłych?

Matematyka, ale również inne przedmioty ścisłe to logiczne myślenie, należy więc umiejętność tą rozwijać i ćwiczyć. Jest ona kluczowa dla dziecka, ponieważ dzieciństwo cechuje się szybkim tempem rozwoju oraz chęcią poznawania świata. Nabycie tej umiejętności pozwala na głębsze zrozumienie otaczającej rzeczywistości, mobilizuje do planowania swojej pracy. Ponadto uczy również kreatywnego myślenia, radzenia sobie w trudniejszych sytuacjach oraz pomaga analizować problem i szukać dla niego korzystnych rozwiązań. Doskonaląc tą niezwykle ważną umiejętność, warto pamiętać, że najskuteczniejszą metodą jest doświadczenie. Należy pozwolić dziecku próbować, samodzielnie odkrywać to co go interesuje. Podejmując decyzje samodzielnie analizuje za i przeciw, a więc używa logiki. Świetną metodą na rozwój jest odpowiednia zabawa. Jak wybrać tą najlepszą? Nie jest to łatwe, ale trzeba przede wszystkim dać dziecku wybór, a możliwości jest wiele.Warsztaty robotyki

Bardzo ciekawym i angażującym pomysłem na zabawę są zajęcia z robotyki dla dzieci. Budowanie robotów z klocków Lego jest atrakcyjną oraz innowacyjną formą zaangażowania w naukę już 5-latka. Dzieci uwielbiają poznawać i odkrywać nieznane im dotąd zjawiska, a zajęcia z robotyki dają im ku temu mnóstwo okazji. Podczas kursu uczestnicy korzystają ze specjalnych zestawów edukacyjnych Lego oraz z nowoczesnego sprzętu multimedialnego. Pod opieką wykwalifikowanej kadry budują i programują wybrane przez siebie roboty od podstaw. Zajęcia podzielone są na poziomy, które obejmują dzieci rozpoczynające przygodę z robotyką, te które znają podstawy budowania i programowania oraz dzieci, które radzą sobie bardzo dobrze zarówno z konstrukcją jak i środowiskiem programistycznym.

Każdy robot zbudowany jest z dużej ilości klocków, które muszą być ze sobą odpowiednio połączone. Konstruując roboty, dzieci próbują wielu możliwości i kompozycji, tak aby ich robot w efekcie "ożył" . Uczestnicy zajęć robotyki nabywają również wiedzy z zakresu fizyki - poznają działanie m.in.: mikrokontrolerów, serwomechanizmów, orientują się do czego potrzebna jest np.: ruchoma dźwignia czy wysięgnik. Ponadto uczą się jak rozwiązywać problemy, np.: w chwili gdy robot nie wykonuje zadanego polecenia. Zabawa w grupie umożliwia współpracę, która najczęściej polega na pomocy w zbudowaniu konstrukcji, a więc np.: na analizowaniu, rozwijaniu kreatywności i logiki. Drugim równie ważnym etapem warsztatów z robotyki jest zaprogramowanie robota, podłączonego do laptopa. Tutaj dzieci wcześniej podzielone na poziomy zaawansowania próbują swoich sił w kodowaniu. Przekłada się to na wzrost zainteresowania informatyką oraz na wzrost kompetencji cyfrowych bardzo ważnych w dzisiejszym świecie.

Wiedza prezentowana w atrakcyjny sposób zaciekawia oraz daje niezliczone możliwości rozwijania własnych umiejętności. Zajęcia z robotyki dla dzieci są doskonałą alternatywą dla schematycznej i bezowocnej nauki.

Magdalena Maślanka, Warsztaty Robotów

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.