Mateusz Bartel mistrzem Polski w szachach!

W rozgrywanych w dniach 12-20 lutego 2011 w Warszawie Mistrzostwach Polski w Szachach zwyciężył arcymistrz Mateusz Bartel (7 pkt. z 9 partii), wyprzedzając Pawła Jaracza i Radosława Wojtaszka (obydwaj 6 pkt. z 9 partii).

Mateusz Bartel - mistrz Polski w szachach 2011 / Fot. Sylwia RudolfW Enea Mistrzostwach Polski w Szachach 2011 zwyciężył obrońca tytułu mistrza Polski z ubiegłego roku arcymistrz Mateusz Bartel (KSz Polonia Wrocław). Trzeci w karierze złoty medal i tytuł mistrza Polski wywalczył w pięknym stylu, nie przegrywając ani jednej partii i kończąc zawody z całym punktem przewagi nad zdobywcami srebrnego i brązowego medalu arcymistrzami Pawłem Jaraczem (ŻTMS Baszta Żnin) i Radosławem Wojtaszkiem (MTS Kwidzyn).

Srebrny medal Pawła Jaracza był dla wszystkich dużym zaskoczeniem, gdyż ten wprawdzie utalentowany i doświadczony zawodnik był jednak rozstawiony z dopiero dziesiątym numerem startowym. Paweł Jaracz grał bardzo solidnie i pewnie, co pozwoliło mu stawić czoła bardziej utytułowanym i wyżej notowanym rywalom. Podobnie jak złoty medalista, Paweł Jaracz również ukończył zawody bez porażki.

Brązowy medal przypadł Radosławowi Wojtaszkowi, liderowi polskiej listy rankingowej, typowanemu przed zawodami na faworyta do złota. Porażka w szóstej rundzie z arcymistrzem Bartoszem Soćko oddaliła go od medalu, jednak na finiszu pokazał klasę i zdobył 2,5 punktu z trzech partii i miejsce na podium.

Zwycięzcy Mistrzostw Polski w Szachach 2011 / Fot. Sylwia RudolfMiejsca tuż poniżej podium zdobyli: doświadczony arcymistrz, pięciokrotny medalista mistrzostw Polski Bartosz Soćko, numer dwa polskiej listy rankingowej oraz niespełna siedemnastoletni Dariusz Świercz, jeden z najmłodszych arcymistrzów w historii szachów, objęty przez Polski Związek Szachowy specjalnym programem szkolenia. Ciężka praca i wielki talent młodego zawodnika procentują, a bardzo wysokie miejsce w Mistrzostwach Polski 2011 pozwala prognozować medalowe sukcesy w przyszłym roku.