Facebook Google+ Twitter

Mateusze 2008 rozdane

Dziś po raz piętnasty Program III Polskiego Radia przyznał Nagrody Muzyczne im. Mateusza Święcickiego. Laureatami tegorocznej edycji zostali Lao Che i Piotr Kaczkowski.

Lao Che / Fot. PAP Szymon PulcynLao Che to płocki zespół łączący w sobie wiele naleciałości stylistycznych. Wydali płytę inspirowaną kulturą słowiańską, koncept-album o Powstaniu Warszawskim oraz „Gusła” – krążek zawierający utwory określane mianem współczesnych historii biblijnych.

Drugi z laureatów to dziennikarz Trójki, jeden z najbardziej charakterystycznych głosów Polskiego Radia, uhonorowany za popularyzowanie prezentowanej przez siebie od ponad 40 lat muzyki.

Do piętnastej edycji konkursu nominowani byli Czesław Śpiewa za płytę „Debiut”, Lao Che za płytę „Gospel” i nie tylko (laureaci), Katarzyna Nosowska za płytę „UniSexBlues”, Pink Freud za płytę „Alchemia”, Waglewski Fisz Emade za płytę „Męska muzyka”, Piotr Wojtasik za płytę „Circle”. Koncert finałowy w ogrodach redakcji Trójki poprowadzili Agnieszka Szydłowska i Wojciech Mann.

Statuetka Mateusz / Fot. Strona Programu Trzeciego PRMateusze to nagroda za dokonania artystyczne w dziedzinie muzyki ("za inwencję i artyzm"). Jej nazwa wywodzi się od imienia pierwszego dyrektora muzycznego Programu Trzeciego – Mateusza Święcickiego, zmarłego w 1985 roku.

W dwa lata po jego śmierci, z inicjatywy Pawła Sztompke i Jana Borkowskiego, przyznano Mateusze dla Krzysztofa Popka i Franciszka Walickiego. W 1999 roku zawieszono przyznawanie tego muzycznego wyróżnienia. Do tradycji powrócono w 2007 roku, po objęciu przez Krzysztofa Skowrońskiego stanowiska dyrektora Trójki.

Aktualnie Nagrody Muzyczne im. Mateusza Święcickiego przyznawane są przez specjalne, nieformalne gremium, zwane Akademią Muzyczną Trójki. W skład Akademii powołani zostali wybitni dziennikarze muzyczni i osobowości ze świata muzyki i mediów: Jan Borkowski, Jan Chojnacki, Grzegorz Hoffmann, Piotr Kaczkowski, Janusz Kosiński (zm. 24 marca 2008), Marcin Kydryński, Wojciech Mann, Piotr Metz, Marek Niedźwiecki (do 2007), Wojciech Ossowski, Barbara Podmiotko, Piotr Stelmach, Paweł Sztompke, Agnieszka Szydłowska, Grzegorz Wasowski i Jan Ptaszyn Wróblewski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

A to już moja słodka tajemnica ;).
Nawiasem mówiąc, to chciałbym wpaść na rozdanie tych nagród, bo Lao Che jak zwykle dało fenomenalny koncert (transmitowany w PR3).

Komentarz został ukrytyrozwiń

A komu Ty przypadłeś Mateuszu? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.