Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11105 miejsce

Matka, Polka, Bohaterka - tragiczna historia Marii Stobieckiej

Maria Stobiecka, zastrzelona przez hitlerowców 27 kwietnia 1944 roku, nie mogąc wyrwać ze szponów śmierci swych własnych córek, stała się matką wszystkich tych, których od śmierci tej uchroniła.

 / Fot. Paweł Kuźniar/You are free: to share – to copy, distribute and transmit the work; to remix – to adapt the work"Wiele dzieci zostanie wyrwanych z ramion matek bezlitosnym szarpnięciem, następnie zostaną one rzucone na ziemię i okaleczone (...) Zobaczymy, że matki i ojcowie lepiej opiekują się przybranymi dziećmi, niż swoim własnym synem" - Leonardo da Vinci

Złotymi literami winna być wyryta na kartach dziejów narodu polskiego historia rodziny Stobieckich z Nowego Sącza. Wszyscy jej członkowie w czasie hitlerowskiej okupacji działali na rzecz podziemia niepodległościowego. Byli to: seniorka rodu Maria Stobiecka, syn Zygmunt oraz cztery córki: Elżbieta, Janina, Celina oraz najmłodsza Alina. Wojnę przeżyła tylko Elżbieta.

Zygmunt Stobiecki był przed wojną przewodnikiem tatrzańskim. Po niemieckiej napaści na Polskę został żołnierzem i kurierem ZWZ-AK. Po klęsce wrześniowej wielokrotnie organizował przerzuty na Węgry żołnierzy chcących kontynuować walkę z hitleryzmem w odradzającej się we Francji armii polskiej. Przeprowadzał przez tatrzańskie szczyty kurierów AK. W 1941 roku, w wyniku zakrojonej na szeroką skalę akcji okupanta, został ujęty przez Gestapo w Krakowie i po ciężkim "śledztwie" przewieziony do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Niecały rok później został uśmiercony przez Niemców zastrzykiem fenolu.

Najstarsza córka Marii, Elżbieta Wądolna, współpracowała z Armią Krajową wraz z mężem Janem. Tylko jej, jak już wspomniałem, udało się przeżyć okres hitlerowskiej okupacji. Kolejne trzy córki - Janina, Celina oraz Alina były harcerkami nowosądeckiego hufca ZHP i wszystkie działały w niepodległościowym podziemiu. Janina pełniła funkcję referentki Wojskowej Służby Kobiet AK Inspektoratu Nowy Sącz. Celina kierowała z ramienia tegoż inspektoratu akcją "N" (ogólnokrajowa akcja propagandowa, której celem byli Niemcy, zarówno mieszkający w okupowanej Polsce, jak i obywatele Rzeszy oraz żołnierze Wehrmachtu). Najmłodsza Alina również służyła w AK, pełniąc rolę łączniczki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Niewiarygodne ile znieść może serce matki...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.