Facebook Google+ Twitter

Matka Polka na urlopie macierzyńskim

Koniec urlopu macierzyńskiego to również koniec pobierania zasiłku macierzyńskiego. Możemy oczywiście wykorzystać urlop wypoczynkowy. Ale co dalej?

W Polsce płatny urlop macierzyński przysługuje każdej młodej mamie. Jeszcze do niedawna jego długość wynosiła 20 tygodni. Dziś mama może skorzystać z dodatkowych dwóch tygodni płatnego urlopu. Jednak, kiedy dziecko skończy 6 miesięcy, mamy muszą zastanowić się co / Fot. Ferdinand Reus/ wikimedia commons dalej. Koniec urlopu macierzyńskiego to również koniec pobierania zasiłku macierzyńskiego. Możemy oczywiście wykorzystać urlop wypoczynkowy. A co dalej? W Polsce każda młoda mama, po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, może przejść na 3-letni urlop wychowawczy.

Mama po urlopie. Jak sobie poradzić z powrotem do pracy

Niestety, jest to urlop bezpłatny, na który nie każdy rodzic może sobie pozwolić. Jak jest w innych krajach?

Wielka Brytania

Urlop macierzyński przysługuje każdej mamie, bez względu jak długo była zatrudniona u swojego pracodawcy. Nie ma znaczenia również wymiar godzin pracy. Długość urlopu macierzyńskiego w Wielkiej Brytanii wynosi ustawowo 52 tygodnie, z czego 39 tygodni jest płatnych. Młoda mama otrzymuje przez pierwsze 6 tygodni 90 proc. średniego, tygodniowego wynagrodzenia brutto. Kolejne 33 tygodnie pracodawca wypłaca £117.18 tygodniowo, chyba że 90 proc. tygodniowych zarobków jest niższe od tej kwoty.

Irlandia

Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, Irlandia jest krajem, w którym urlop macierzyński przysługuje każdej mamie, bez względu na rodzaj umowy zawartej z pracodawcą. Urlop macierzyński w Irlandii jest płatny i trwa właściwie 26 tygodni, ale może zostać wydłużony o 16 tygodni. Prawo do zasiłku mają mamy, przez które były opłacane składki na ubezpieczenie. Wypłaca je, nie pracodawca, a Ministerstwo ds. Socjalnych i Rodzinnych.

Niemcy

Z początkiem 2007 roku płatny urlop macierzyński został wydłużony do 14 miesięcy. Z urlopu może skorzystać zarówno ojciec, jak i matka. Wysokość zasiłku macierzyńskiego jest zależna od tego, który rodzic udaje się na urlop i wynosi 67 proc. średniego wynagrodzenia netto.

Założenia europejskie mówią, że urlopy macierzyńskie powinny trwać minimum 14 tygodni. Wiele  / Fot. Nevit Dilmen/ wikimedia commonskrajów spełnia te normy - zarówno te większe, jak Niemcy czy Francja, jak i mniejsze. W Finlandii wysokość urlopu macierzyńskiego dla młodej mamy sięga nawet 44 tygodni, a na Węgrzech płatne i wolne dni od pracy z powodu urodzenia dziecka to 27 tygodni. Polska na szczęście również należy do krajów, w których długość urlopu należnego młodej mamie wynosi kilkanaście tygodni.

Polskie prawo przewiduje stopniowe wydłużanie urlopów macierzyńskich, aż do 26 tygodni w 2014 roku. Mimo wszystko, daleko będzie nam do Szwecji, gdzie opieka nad dzieckiem przysługuje zarówno mamie, jak i tacie i wynosi nawet 480 dni, do podziału między obojga rodziców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

borenek
  • borenek
  • 14.01.2011 20:15

poki co wyz demograficzny rosnie w angli,a niew polsce,moze jak odejdzie tusk na emrryture to oceni swoje rzady,zobaczymy kto bedzie pracował na jego emeryture

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadza się. O takich przypadkach słyszy się coraz częściej. Kobiety naprawdę boją się zajść w ciążę, a po macierzyńskim stoją przed dylematem powrotu do pracy. Z obawy przed zwolnieniem najczęściej szukają nowego pracodawcy, aby rozpocząć wszystko od nowa. Przykre...

Komentarz został ukrytyrozwiń

bardziej zastanowił bym się nad sytuacją młodych matek w Polsce. osobiście znam przypadki kiedy to o dziecku nawet mama nie myśli wręcz boi się go mieć tylko ze względu na utratę pracy. Znam przypadki kiedy to głośno mówi się o prorodzinnej polityce firmowej ale na osobności do kogoś z tym nie związanego mówi się że TA ZNOWU ZACIĄŻYŁA. Do pracy przyjmuje się dziś chetniej młodych mężczyzn aniżeli młode kobiety, tylko ze względu na to, że istnieje mozliwość że zajdą w ciążę (a to już dla pracodawcy problem). szkoda ale taka ta Polska wlaśnie. Pęd za pieniądzem, karierą, władzą...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zachęcam do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami. Jak wygląda sytuacja młodych mam w innych krajach? ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.