Facebook Google+ Twitter

Matki - Polki

Dzień Matki jest okazją do głębszych refleksji i zastanowienia nad rolą kobiety w codziennym życiu. Współczesna Matka - Polka, to kobieta świadoma swoich wyborów i życiowych wyzwań.

Mama Agata ze swoim synem Dominikiem / Fot. Jolanta Maria BudniakJakie jesteśmy w odróżnieniu od np. kobiet krajów zachodnich? Czy nasza rola bycia matką na przestrzeni lat uległa zmianie, czy nadal tylko jesteśmy spostrzegane i cenione jako dobre gospodynie opiekujące się gromadką dzieci, a przy okazji również dbające o swoich mężów?

Z powodu kulturowej i historycznej sytuacji, jaka jeszcze do niedawna istniała w Polsce, tak było. Byłyśmy stawiane jako wzór nieocenionych wartości jakie tylko może posiadać kobieta. Dla obcokrajowca spostrzegane byłyśmy jako dobry materiał by zostać jego żoną i wygodną gosposią.

Dzisiejsze, współczesne polskie kobiety odbiegają od dawnych modeli. Znaczna część kobiet potrafiła oderwać się od istniejących stereotypów. Pragną i dążą do niezależności. Posiadają inną mentalność, są otwarte na świat, podnoszą swoje kwalifikacje. Z badań wynika, że kobiet z wyższym wykształceniem jest więcej aniżeli mężczyzn.

Dominik / Fot. Jolanta Maria BudniakOgólna emancypacja na świecie spowodowała, że Polki nie chcą być już kojarzone lub porównywane do modelu tzw. kury domowej. Wytrwale dążą i walczą z wielką determinacją o swój udział w życiu politycznym. Poza tym zmiany, które zaszły w naszym kraju łącznie ze zmianą ustroju, stworzyły nowe warunki dla rozwoju i aktywizacji kobiet i ku pocieszeniu trend ten ma tendencję wzrostową, a nic nie wskazuje na to, by mogło być inaczej. Pomimo przeciwności. dzisiejsze młode pokolenie kobiet w tym będące już matkami, świetnie dają sobie radę, potrafią znaleźć się w każdej rzeczywistości i wykorzystać szansę jaką daje im państwo.

Dawniejszy model rodziny to również mężczyzna, który potrafił swoim zarobkiem utrzymać
rodzinę. Dzisiaj, jak wiemy, jest to raczej niemożliwe. Jeden zarobek w przeciętnej rodzinie wystarcza zaledwie na opłaty bieżące i dlatego rola kobiety to nie tylko osoba zajmująca się wyłącznie domem.

Mama Kasia ze swoja córką Julia / Fot. Jolanta Maria BudniakCzy ta przemiana współczesnych kobiet nie przeszkadza im, by być takimi samymi kochającymi matkami, dbającymi o ognisko rodzinne, jak miało to miejsce jeszcze tak niedawno. Otóż nie, a co więcej, kobiety potrafią dążyć do swoich priorytetów, jakimi jest praca zawodowa, kariera i równocześnie nie zaniedbywanie rodziny. Doskonale potrafią pogodzić wszystkie te elementy. Nadal Polki uważane są jako nad wyraz opiekuńcze względem swoich dzieci i nawet najnowocześniejsze aspekty w ich myśleniu nie wykluczają zainteresowania i dbania o swoją rodzinę.

Na koniec chciałam wszystkim Matkom, życzyć wytrwałości w dążeniu do swoich celów, a tym, które jeszcze nie odważyły podjąć się nowych wezwań, życzę dużej odwagi. Pomimo, że Wasz wizerunek, model tzw. kury domowej, wciąż się zmienia, nie oznacza, iż nadal nie jesteście tymi samymi, nadopiekuńczymi, kochającymi mamami. Tym odróżniamy się od naszych zachodnich matek (dlaczego odróżniamy się, gdyż również jestem matką).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Basiu, pewne zachowania , okazywanie uczuć, nadopiekuńczość - to było, jest i chyba pozostanie
jako coś...naszego,kulturowego. Może i dobrze, bo wtopienie się w taką jedną "bryłę" ....byłoby
szaro i...Nie dajmy się znowu tak całkiem "sprzedać". Niech każdy mieszkaniec innego państwa zachowa coś
swojego...i kochajmy nasze mamy po swojemu, po naszemu....i tego życzę wszystkim żyjącym na ziemskim globie.... :-)))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, ALE. ale tą nadopiekuńczością krzywdzimy własne dzieci. Świat się zmienił właśnie dzięki emancypacji nie tylko dla kobiet i matek, ale dla ich potomstwa także. O tym zapominamy. Dzieci dorośleją i usamodzielniają znacznie szybciej niż kiedyś i z tym matkom jest się trudno pogodzić. Mam wrażenie, że nie ma już pojęcia matki Polki , jest Matka Europejka, albo po prostu Mama. kochana Mama.

Komentarz został ukrytyrozwiń
KOBIETKA
  • KOBIETKA
  • 26.05.2011 14:20

Dziejuję za życzenia! Zgadzam się,że nasza rola zmieniła się jak świat wokół nas. I to jest PIĘKNE.TYLE MOŻEMY!Plus dla autorki!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Magdalena
  • Magdalena
  • 26.05.2011 14:10

Pozdrowienia dla wszystkich Mamusiek z sercem na dłoni /bez względu na to czy w fartuszku, czy w kostiumie/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.