Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19942 miejsce

Matki Polki w łódzkiej Galerii Promocji Młodych

"Mother -Super Power" - to tytuł kolejnej wystawy odbywającej się w łódzkiej Galerii Promocji Młodych. Swoje prace zaprezentowały trzy artystki Iwona Demko, Marta Frej i Katarzyna Kamińska. Tematem wystawy jest macierzyństwo.

Praca Katarzyny Kamińskiej z cyklu "Taka Ja?" / Fot. Mirosława Kasowska Trzy młode kobiety przedstawiają trzy różne spostrzeżenia związane ze słowem matka. Każda prowadzi widza w inny czas i rejon powinności oraz kondycji współczesnej mamy. Oprócz tematu wspólne dla tych prac jest to, że są one bardzo symboliczne i... nieco ironiczne.

Praca Katarzyny Kamińskiej z cyklu "Taka Ja?" / Fot. Mirosława Kasowska Katarzyna Kamińska pokazuje cykl Taka Ja? składający się z siedmiu prac wykonanych w 2008 roku. Są to grafiki cyfrowe o wielkości 200x70 cm. Można powiedzieć, że to impresje pod hasłem: ciąża wstępny etap macierzyństwa. Widzimy prace niemal poetyckie. Z pąka rozwija się kwiat. Kobieta też jest takim pąkiem, w którym rozwija się nowe życie.

Przyszła matka obserwuje siebie, wsłuchuje się we własny organizm i czeka na przyjście dziecka na świat. Prace Katarzyny Kamińskiej pełne są świadomości tego okresu w życiu. Zastanowienia nad nim i przeżywania go z najlepszymi i najciekawszymi dla tego momentu emocjami. Jednocześnie nie ma w nich niczego drapieżnego. Emocje związane ze stanem błogosławionym są delikatne, spokojne i pełne miłości. Dając nowe życie, kobieta je zwielokrotnia. Jednocześnie sama również ulega zwielokrotnieniu. Macierzyństwo nie tylko tworzy nowy byt, ale również samo staje się kolejnym bytem.

Praca Marty Frej "Kuros" / Fot. Mirosława Kasowska Praca Marty Frej Kuros z 2009 roku to późniejszy okres macierzyństwa. Na pierwszy rzut oka nie widać tu kobiety. Bo i fizycznie jej nie ma. Nie ma jej portretu obojętnie jakiego. Jest za to pasja jej syna. Autorka przedstawia macierzyństwo jako coś przesyconego i zdominowanego przez zainteresowania dziecka. Syn marzy, żeby być atletą. W związku z tym ciężarki są w domu przedmiotami świętymi. Dlatego Marta Frej urządziła im ołtarzyk z dwiema gromnicami. Sugeruje, że macierzyństwo to w dużym stopniu życie sprawami dziecka, emocjami potomka.

Praca Iwony Demko "St. Mother" / Fot. Mirosława Kasowska Z kolei filozoficzna instalacja Iwony Demko St. Mother z 2009 roku obejmuje bardzo długi okres macierzyństwa, bo od momentu porodu właściwie aż do śmierci matki. W ciemnej sali, oświetlona dwoma reflektorami praca tej autorki jawi się niezwykle wyraziście. Postać kobieca z aureolą wokół głowy przedstawia matkę przez całe życie powiązaną z dzieckiem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Tematem przewodnim następnej powinno być 'tacierzyństwo' ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.