Facebook Google+ Twitter

„Matrioszka Rosja i Jastrząb” – klucz do poznania Rosji

„Poznawanie Rosji w jakimś sensie przypomina otwieranie matrioszki” – udowadnia w swojej książce „Matrioszka Rosja i Jastrząb” Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Rosji.

Maciej Jastrzębski, Matrioszka Rosja i Jastrząb, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2013 / Fot. Okładka książki Książka Macieja Jastrzębskiego Matrioszka Rosja i Jastrząb, wydana przez Wydawnictwo Helion, zwraca uwagę przede wszystkim interesującym tematem, jakim jest prezentacja obrazu Rosji, olbrzymiego kraju, który fascynuje, budzi kontrowersje, kryje wiele tajemnic. Podczas lektury odsłania jeszcze inne atuty. Okazuje się, że nie tylko przynosi odsłony kolejnych warstw rzeczywistości rosyjskiej, lecz kreśli zarazem szereg problemów, jakie łączą się z relacjami polsko-rosyjskimi, przedstawia wnioski z obserwacji, przefiltrowane przez wiedzę i doświadczenie autora oraz proponuje sposób rozwiązania zadawnionych, nawarstwionych sprzecznymi poglądami konfliktów.

Czytelnik otrzymuje szansę spojrzenia na Rosję w perspektywie historycznej, która jednak pozwala przede wszystkim zrozumieć współczesną sytuację, w jakiej znalazły się sąsiadujące ze sobą i od wieków uwikłane w konflikty kraje. Opowiadanie rozwija się swobodnie według klucza wskazanego w tytule. Kolejne rozdziały stopniowo wprowadzają w coraz głębsze kręgi wtajemniczenia. Potwierdza się jednak rozpoznanie autorskie, że niemożliwe jest dotarcie do jądra, bo też niepodobna objaśnić wszystkich spraw, zjawisk, które z natury swej, jak wszystko w świecie, są złożone i skomplikowane.

Tytuł książki doskonale oddaje dwubiegunowy charakter opowieści Macieja Jastrzębskiego. Bohaterami reportaży są Rosja w jej wielu obliczach oraz sam autor, bo ważna jest w poznawaniu imperium obecność narratora, ujawniającego swoje doświadczenia, obserwacje, niestroniącego od wysnuwania wniosków i postulatów. Z tej właśnie racji, że autor dzieli się wiedzą uzyskaną z autopsji, skrupulatnie odnotowuje jej źródła, jego książka zyskuje walor dokumentu. Bez wątpienia służyć może jako podstawowy przewodnik i poradnik dla każdego, nie tylko turysty, wybierającego się z Polski na wschód.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Zawsze byłem ciekawy, jak Rosja wygląda od wewnątrz. Fajnie, że powstała ta książka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krzysztofie, o ile dobrze pamiętam, czytałeś nie tak dawno biografię Putina. Sądzę, że tamta pozycja w jakimś stopniu wpłynie na Twój odbiór książki Macieja Jastrzębskiego, w której jest prezentowany portret wodza Federacji Rosyjskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za zainteresowanie i miłe opinie. Książka jest istotnie godna polecenia!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To będzie moja lektura obowiązkowa!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetna recenzja, zachęca do zapoznania się z tą książką.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.