Facebook Google+ Twitter

"Matrix" plagiatem?

Wachowscy zostali oskarżeni o plagiat. Thomas Althouse zarzuca im, że w pracy nad "Matrixem", a zwłaszcza nad jego kontynuacjami - "Matrix: reaktywacja" i "Matrix: rewolucje" wykorzystali pomysły z jego scenariusza.

Andy i Lana Wachowscy / Fot. Print ScreenAndy i Lana Wachowscy, rodzeństwo, duet reżyserski, producencki, a zarazem pisarski, zostali oskarżeni o plagiat. Thomas Althouse zarzuca im, że w pracy nad "Matrixem", a zwłaszcza nad jego kontynuacjami: "Matrix: reaktywacja" i "Matrix: rewolucje" wykorzystali pomysły z jego scenariusza z 1993 roku - "The Immortals".

Bardzo możliwe, że sprawa trafiłaby do sądu znacznie wcześniej, ale jak wynika z dokumentów i wypowiedzi autora "The Immortals", nie widział on "Matrixa" aż do 2010 roku, kiedy to po obejrzeniu filmu postanowił oskarżyć Wachowskich o "kradzież" pomysłów, o czym donosi serwis tmz.com.

Za wykorzystanie w filmie m.in postaci robotów w garniturach, sceny na dworcu kolejowymi i innych charakterystycznych przedmiotów, Althouse "prosi" Wachowskich jedynie o 300 milionów dolarów. Biorąc pod uwagę ogromny sukces filmu, jak i wynoszący około 2 miliardy dolarów przychód, jest to według "poszkodowanego" suma bardzo skromna.

Thomas Althouse poza Wachowskimi pozwał także Warner Bros i producenta Joela Silvera. Jak dotąd strony nie wypowiedziały się jeszcze na ten temat.

Choć Thomas Althouse oficjalnie doszukał się w serii "Matrix" podobieństw dopiero teraz, to plagiat zarzucono twórcom trylogii już w 2003 roku, i to w Polsce. Już 10 lat temu, w "Życiu Warszawy" przeczytać mogliśmy, że Wachowscy oparli "Matrixa" na pomysłach Adama Wiśniewskiego "Snerga". Sprawie tej poświęcony był także program TVN - "Uwaga", z którego mogliśmy dowiedzieć się, iż z powieści "Robot" oraz z noweli "Anioł zagłady" bracia Wachowski czerpali pomysły do pierwszej części trylogii, na co dowody w postaci ekspertyz posiadał brat zmarłego śmiercią samobójczą w 1995 roku "Snerga".

Według ekspertyzy prof. Alberta Juszczaka, "Matrix" aż w 80 proc. składał się z zapożyczeń z książek Adama Wiśniewskiego. Wśród osób dostrzegających podobieństwa był także Marek Oramus, redaktor naczelny pisma "Fantastyka".

Masz ochotę obejrzeć dobry film wieczorem w telewizji? Sprawdź program tv!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

@Sergiusz Mutra, a czy nie uważa Pan, że pominięcie faktu "przeobrażenia się" i skupienie się jedynie na twórczości, którą jest Pan najwyraźniej zauroczony, (w dodatku w obliczu oskarżenia o plagiat) byłoby czynnością pozbawioną obiektywizmu... czyli poniekąd manipulacją?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do gra K - czemu przemilczać? To proste - zgodnie z tradycją "o niektórych sprawach się nie mówi"... :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

@gra K

Tekst dotyczy perypetii związanych z zarzutem o plagiat, a tym samym także twórczości braci Wachowskich.
Sam Lana Wachowski nie obnosi się ze swoją dewiacją, tak bardzo, jakby chcieli niektórzy postępowi czytelnicy powyższego materiału.
Jest ona li tylko jego prywatną sprawą.
To, że "nie zawadzi wspomnieć o przeobrażeniach..", spowodowało jedynie, że dyskusja pod tekstem została sprowadzona na zupełnie inny temat, niż ten zawarty w tytule tekstu, jak i w nim samym.
Przecież nie wszystkie tematy muszą zainteresować czytelnika.
Poruszony powyżej wzbudził moje zainteresowanie z uwagi między innymi na to, że jestem kinomanem i odniosłem przez moment wrażenie, że będzie tu można zamienić słowo o filmach Wachowskich, a może i nie tylko o tych z ich filmowego warsztatu. Nadzieja okazała się płonną, ale nie ma co się dziwić, bo nie jest to jakiś niezwykły przypadek. Jest to powszechne zjawisko, a w ogólnie stosowanej terminologii, nosi ono nazwę - "manipulacja".
Niemniej dziękuję wszystkim za wymianę uwag i pozdrawiam.

PS Pozostaje poczekać na kolejną szansę :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

@gra K, mam dokładnie takie samo zdanie:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Sergiuszu - Zacznę od tego, że cała dyskusja rozpoczęła się w chwili, gdy Pan Lech Polak zarzucił mi, że piszę o "nieznanych ludziach", z czym się oczywiście w żaden sposób nie mogę zgodzić. Nie chcąc pisać "litanii" ograniczyłam się do kultowego Matrixa i nominowanej do wielu nagród produkcji V jak vendetta, po czym Pan wspomniał o Zabójcach i Atlasie Chmur, wyjmując mi te tytuły z ust :) A czy mogłabym wymienić Panu jeszcze kilka równie znanych tytułów z twórczości braterskiego duetu ? Owszem:)... Brudne pieniądze, Animatrix czy chociażby Speed Racer. Naturalnie piszę o znanych, co nie zawsze idzie w parze z innymi walorami:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.03.2013 12:06

Ale - bo mam swoje ALE - skoro dyskutuje się o dorobku rodzeństwa i perypetiach, to nie zawadzi nadmienić również o przeobrażeniu z płci onego na oną. Nie rozumiem, dlaczego przemilczać?
Bo ktoś nie lubi trans-ten-tegów?
Przecież taka jest prawda!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kwestia zmiany płci, mi - Polakowi, jest bardzo odległą, obcą wręcz.
Nie identyfikuję się z normami narzuconymi przez media, o czym już wspomniałem przy okazji wzmianki o "V jak Vendetta".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Napisałam to nie w kontekście dorobku artystycznego Wachowskich, lecz po to, by uzmysłowić Panu Lechowi (który pisze:"jacyś nieznani ludzie"), że nazwisko to znane jest również za sprawą jakże nam Polakom bliskiej ostatnio kwestii zmiany płci:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy wśród kompilacji tytułów filmów wyprodukowanych przez Wachowskich, niezbędnym była wzmianka, iż Lana pozazdrościł Grodzkiej, to nie jestem pewny, ale skoro Pani tak uważa...
A czy mogłaby wymienić mi jeszcze kilka równie znanych tytułów z twórczości braterskiego duetu?
Czyżbym o czymś nie wiedział?
"Zabójców" można by tu przytoczyć, ale nie był to film wyjątkowy, choć Antonio zagrał fajnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Naturalnie, że powinnam wspomnieć o tym filmie:)... ale wtedy musiałabym wymienić jeszcze kilka równie znanych tytułów, jak również wspomnieć o tym, iż Lana jeszcze do niedawna była mężczyzną (Laurence „Larry” Wachowski)... jako kobieta publicznie pokazała się dopiero latem ubiegłego roku:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.