Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4705 miejsce

Matura 2009. Nawet autor nie wiedział, co miał na myśli

Jerzy Sosnowski, którego felieton "Sztuka jako schody ruchome" znalazł się na tegorocznej rozszerzonej maturze, sam określa swój stosunek do nowej formy egzaminu jako "krwiożerczo negatywny". Mało tego - sam postanowił rozwiązać maturalny test i... zgodnie z kluczem, miał co innego na myśli niż sam myślał.

 / Fot. Screen http://www.dziennik.pl/wydarzenia/spoleczenstwo/article373641/Bo_autor_nie_wiedzial_co_mial_na_mysli.htmlJerzy Sosnowski podobnie jak rok temu Igor Janke, nie wiedział, że jego tekst pojawi się na egzaminie maturalnym. Postanowił sam zmierzyć się ze swoim tekstem i rozwiązać maturalny test. Polonista, który sprawdził jego pracę, nie uznał kilku odpowiedzi, które okazały się nie być zgodne ze schematem. Okazało się więc, że ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem własnego felietonu. Na swoim blogu przeprosił maturzystów i zapewnił, że tekstu nie napisał po to, aby ich "dręczyć (czy też: upokarzać)".

Ponadto zwrócił się do CKE:
"Ach, z tego wszystkiego byłbym zapomniał: tematy wypracowań na poziomie podstawowym - kuriozalne. Po dwunastu latach nauki porównywać Zosię i Telimenę? To o to chodzi w lekcjach polskiego, szanowna Centralna Komisjo? I ten drugi temat, z “Chłopów” - gratulujemy, po tym zestawie nikt już nie będzie miał wątpliwości, że lekcje polskiego to dla inteligentnego młodego człowieka strata czasu (w tym zdaniu dla wyrażenia swojego stanowiska autor tekstu użył ironii)."


W zeszłym roku na egzaminie maturalnym z WOS-u wykorzystano tekst opublikowany na Wiadomościach24.pl


Źródła:
Blog Jerzego Sosnowskiego
dziennik.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

  • A Z
  • 05.07.2009 01:43

Pamiętam jak w sieci krążył artykuł o tym, jak dwóch profesorów z UW ledwo zdałoby maturę z polskiego za interpretacje jakiegoś tekstu :) Nie napiszę dokładniej, bo nie pamiętam. Mimo wszystko - witamy w świecie absurdów!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super artykuł Agnieszko! Powiem krótko nowa matura - jedno wielkie zamieszanie dla młodzieży i dla samych nauczycieli, a dla mnie porażka. Dobrze, że ja zdawałam normalną :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tu niestety problem nie wynika z samej nowej matury, a w ogóle z całego systemu nauczania przedmiotu "język polski". Pytanie co autor miał na myśli pisząc dany tekst jest najbardziej idiotycznym pomysłem na jaki istnieje w naszych szkołach, zwłaszcza że często poloniści nie dopuszczają myśli, że ktoś może interpretować tekst inaczej niż jest to powszechnie uznawane.

Mój ulubiony przykład to wiersz "Do M" Mickiewicza. Wszyscy interpretują to jako wyznanie miłosne itd. itp. A dla mnie to w oczywisty sposób jest klątwa, w której podmiot twierdzi że będzie prześladował po śmierci swoją byłą dziewczynę... Taka jest moja interpretacja, ale oczywiście jeśli chce się zdać to trzeba się trzymać klucza. Bogu dzięki, mam to już za sobą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.05.2009 23:58

I to ujawnia całą głupotę "nowej matury"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już Szymborska mierzyła się ze swoim tekstem i źle na tym wyszła, bo klucz wiedział lepiej, co miała na myśli...

To jedynie dowodzi temu, jakim bezsensem jest cała ta "nowa matura"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A to ciekawe. Chociaż potwierdzałoby to opinię, że jesteśmy tacy, jakimi widzą nas inni. Mamy na myśli to, co zawrze w kluczu komisja egzaminacyjna. +

Komentarz został ukrytyrozwiń

każda analiza literacka, w której występuje takie coś jak poprawna odpowiedź, musi się sprowadzać do pytania co poeta miał na myśli...
a chyba zarówno w poezji jak i prozie chyba nie o to chodzi

Komentarz został ukrytyrozwiń

Owe schematy/klucze skutecznie zniechęciły mnie do pełnienia roli egzaminatora.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W kwestii formalnej. Autor może popełnić tekst, w którym napisze A, myśląc, że to B. Czyż zresztą kogokolwiek może to jeszcze dziwić..?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już się nawet domyślam, jaka będzie reakcja CKE - odtąd na maturze będą się pojawiać wyłącznie teksty nieżyjących autorów... Tak na wszelki wypadek...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.