Facebook Google+ Twitter

Matura 2010: Polski - łatwy, ale przed matematyką strach

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-05-05 08:39

Trzytygodniowy maraton maturalny ruszył we wtorek egzaminami z języka polskiego. Ponad 400 tys. abiturientów z ok. 8 tys. szkół ponadgimnazjalnych zasiadło o godz. 9 przy stolikach w oczekiwaniu na tematy testu pisemnego z mowy ojczystej na poziomie podstawowym.

Dziś matura z matematyki / Fot. PolskapresseTrzytygodniowy maraton maturalny ruszył we wtorek egzaminami z języka polskiego. Ponad 400 tys. abiturientów z ok. 8 tys. szkół ponadgimnazjalnych zasiadło o godz. 9 przy stolikach w oczekiwaniu na tematy testu pisemnego z mowy ojczystej na poziomie podstawowym. Pierwsze wrażenia po egzaminie były wyjątkowo zgodne: poziom tematów tegorocznej matury z polskiego stał na słabym poziomie, podobnie zresztą jak rok i dwa lata temu.

"Łatwizna", "żenada", "nuda" - takie opinie zdających można od wtorku przeczytać na portalach maturalnych, co świadczy najlepiej, że młodzież nie była zaskoczona zbyt wysoko zawieszoną egzaminacyjną poprzeczką. "Tematy były tak proste, że prostsze być nie mogły" - dodają ci, którzy egzamin pisali znacznie krócej niż przez przepisowe 170 minut. Na egzaminie nie trzeba było sięgać do całych utworów, lecz wystarczyło skupić się na fragmentach, które zamieszczono na testach.
A jakie tematy przygotowała dla maturzystów Centralna Komisja Egzaminacyjna?

Pierwszy brzmiał: "Scharakteryzuj głównego bohatera "Świętoszka" stosunek trojga innych bohaterów do niego: Orgona, Kleanta i Elmiry". Maturzyści, który wybrali zaś drugi z tematów, mieli odnieść się do zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym fragmentu "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall i na tej podstawie przedstawić przemyślenia Marka Edelmana na temat godnej śmierci i sposobu jej wyboru.

Tematu "Zdążyć przed panem Bogiem" można było się spodziewać niemal w ciemno. Przede wszystkim z powodu śmierci Marka Edelmana (zmarł 2 października 2009 roku w wieku 90 lat), jednego z bohaterów książki Hanny Krall. Z kolei "Świętoszek" to żelazny repertuar ostatnich klas licealnych, omawiany wielokrotnie na zajęciach przedmaturalnych. Rozwiązujący test na poziomie podstawowym musieli również odpowiedzieć na pytania do zamieszczonego w arkuszu fragmentu dziennikarskiego wykładu Edwina Bendyka "Internet: śmietnik czy sezam kultury", wygłoszonego dziewięć lat temu podczas sesji w warszawskim CSW.

Matura 2010. Dziś egzamin z matematyki
Harmonogram matur
Kto w tym roku zdaje maturę? Maturzyści i studenci!
Matura z polskiego 2010. Prezentacja w praktyce
Bądź sprytny na maturze z matematyki. Dozwolona ściąga!
Maturzysto, zaprzyjaźnij się z matematyką. W24 Ci pomogą

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.