Facebook Google+ Twitter

Matura 2011. Egzamin z języka polskiego, poziom podstawowy. Odpowiedzi

Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym zakończony. Jak Wam poszło? Chcecie sprawdzić, czy Wasze odpowiedzi są poprawne? Zróbcie to z W24. Poniżej publikujemy pierwsze przewidywane odpowiedzi. Sukcesywnie będziemy dodawać kolejne.

 / Fot. PAPPrzypominamy, przewidywane odpowiedzi nie są jednoznaczne z kluczem, z którego korzystać będą egzaminatorzy.


Matura 2011 z matematyki już jutro. Ostatni moment na powtórkę! Porady i zadania
Tu znajdziesz wszystko o maturze z polskiegoZobacz arkusz maturalny z polskiego na poziomie rozszerzonymCzęść I - rozumienie czytanego tekstu


1. Funkcja wprowadzająca do tematu. Określenie problemu tekstu.

2. "Rozmawiamy ale się nie komunikujemy". Zdanie to oznacza, że często nasz przekaz zawężamy do oznajmienia własnego stanowiska. Nie oczekujemy dialogu, ale chcemy przekazać swoją informację, oceniamy rozmówcę, doszukujemy się aluzji. Komunikacja to zrozumienie rozmówcy.

O godz. 9 maturzyści napiszą egzamin z matematyki. Jak się czują przed maturą?Co zabrać na maturę z matematyki?3. Komunikacja niewerbalna to : gesty, ton głosu, kontakt wzrokowy; dotyk.

4. Wyznaczniki spójności tekstu mówionego: zgodność tonu głosu i gestów towarzyszących wypowiadanym słowom. Wyznaczniki spójności tekstu pisanego: np. wyrazy: Jednak.... Owa...

5. C, D, E


Zobacz arkusz maturalny z języka polskiego. Poziom podstawowy6. W akapicie drugim autorka wskazuje na obawę przed niezrozumieniem, która bierze się z braku empatii i otwartości. Polemizuje z przekonaniem, że komunikacja to przekaz własnych poglądów i opinii, niemających nic wspólnego z rozmową i słuchaniem.

7. Łączy część pierwszą i drugą tekstu. Zapowiada przejście od opisu problemu do definicji komunikacji.

8. Impresywna - 3 zdanie

Poznawcza - 2 zdanie

9. Zdanie 1. i 2.

10. C Ironia

11. Wprowadzenie cytatów, przytoczeń negatywnych ocen, które są przykładem barier językowych, np. Coś Ty ze sobą zrobiła. Tekst ożywiają też pytania, które skierowane są bezpośrednio do czytelnika.

12. Akapit 7. został zilustrowany przykładami z akapitu 6.,ale przynosi też dodatkowe przykłady barier językowych.

13. Pierwsza przyczyna niechęci do porozumienia: zarządzanie autorytarne, świadome unikanie porozumienia, które jest zabiegiem demokratycznym. Druga przyczyna - przekonanie, że nie warto się komunikować i że z niektórymi się nie da.


Znamy tematy z języka polskiego! Zobaczcie, z czym musieli dzisiaj zmierzyć się maturzyści na poziomie podstawowym matury z polskiego
Zobacz, co maturzyści sądzą o egzaminie z j. polskiego na poziomie rozszerzonym. Dodaj swoją opinięZnamy tematy wypracowań z poziomu rozszerzonego!Co mówią po maturze? Łatwa! Trudna! Ty też dodaj swoją opinięCzęść druga: wypracowanie.

Temat 1. Analizując wiersze "Gdy tu mój trup…" Adama Mickiewicza oraz "Światło w ciemnościach" Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, porównaj ukazane w nich obrazy świata marzeń i rzeczywistości. Wykorzystaj właściwe konteksty.

Warto odwołać się do charakteru epok, w których tworzyli autorzy. Zestawienie pojęć: realizm i świat marzeń.

Adam Mickiewicz "Gdy tu mój trup " - w utworze Mickiewicza jest wzmianka o arkadii, opisany świat jest wyidealizowany. Podkreślają to opisy przyrody. Zestawienie motywu: rodzina i Polonia. Ukazanie świata rzeczywistego w opozycji do świata marzeń.

Maria Pawlikowska- Jasnorzewska "Światło w ciemnościach" - Ukazanie świata marzeń: motyw oniryczny, wprowadzający w świat marzeń. Świat rzeczywisty jest nieczuły, przygnębiający. Nawiązuje do tradycji mitologicznych i biblijnych

Pokazanie podobieństw i różnic.

Temat 2. Analizując podane fragmenty powieści Zofii Nałkowskiej Granica, przedstaw obraz Justyny i jej związku z Zenonem w oczach różnych bohaterów powieści. W kontekście całej powieści wyjaśnij, jakie konsekwencje wynikają z zestawienia odmiennych spojrzeń na bohaterów i relacje między nimi.

Różnorodność spojrzeń pozwala spojrzeć na Justynę z wielu perspektyw,a to daje lepszy jej obraz psychologiczny, wyjaśnia motywacje postępowania. Powoduje też jednak negatywne reakcje: Zenon ulega bowiem opiniom na temat Justyny, Justyna z kolei z trudem potrafi określić kim jest naprawdę.


O godzinie 14 maturzyści napiszą egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Czego się spodziewają?Maturzysto, szukałeś przecieków testów maturalnych? Zobacz, co jeszcze robili zestresowani licealiściMatura z polskiego - prezentacja w praktyceJak radzić sobie ze stresem na egzaminie?Czytaj także:

Matura 2011 z matematyki już jutro. Ostatni moment na powtórkę! Porady i zadaniaMaturzysto, zaprzyjaźnij się z matematyką!
Zobacz arkusz matury z polskiego 2010
Na maturze z matematyki dozwolona ściąga, bądź sprytny
natablicy.pl
naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (28):

Sortuj komentarze:

dawid.zak
 • dawid.zak
 • 14.09.2011 11:13

Nie zdałeś matury??? SPRAWDŹ:niezdalemmatury.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń
Saruś
 • Saruś
 • 05.05.2011 14:19

Mature uważa się za nieważną,jeżeli ktoś popełni 2 błędy rzeczowe nie jeden.

Komentarz został ukrytyrozwiń
mick
 • mick
 • 04.05.2011 19:37

W temacie 1 napisałem,ze mickiewicz wiersz napisał w Rosji w Odessie a on napisał go we Francji czy tam Szwajcarii,to liryki lozanskie. Czy bedzie to uznane za jakis super wielki blad rzeczowy i odejmą mi punkty czy to oleją i poprostu pominą nie punktując tego zdania?? Prosze o odp!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
danni
 • danni
 • 04.05.2011 19:23

Czy w zadaniu 11 zostanie mi usnane (jaki zabieg jezykowy) wprowadzenie wyliczenia(przykład-wyliczone bariery jezykowe) oraz zastowoanie ironii?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Polek
 • Polek
 • 04.05.2011 19:12

a ja napisałem że to Justyna popełniła samobójstwo a nie Zenon, wszystko inne mam dobrze, jak traktowany bedzie taki błąd, prosze o pomoc

Komentarz został ukrytyrozwiń
oif
 • oif
 • 04.05.2011 18:55

Tak nawiasem to w sprawie tego 9 zadania napisałem maila do cke, ciekawe czy ktoś raczy mi odpisać, wychodzi teraz co za "ogary" układają te pytania... żałosne takie rzeczy to tylko w POLSCE!

Komentarz został ukrytyrozwiń
abcde
 • abcde
 • 04.05.2011 18:51

Jak coś napisałaś to nie wyzerują ci pracy, dostajesz punkty nie tylko za to co jest zawarte (napisane) ale też za język, styl itp. Możliwe, że sporo pktów ci ujmą ale nie wyzerują pracy, spokojnie

Komentarz został ukrytyrozwiń
zosia
 • zosia
 • 04.05.2011 18:42

wiec ktos odpowie moze na moje pytanko odnoscie bledu w nazwisku

Komentarz został ukrytyrozwiń
leiprak
 • leiprak
 • 04.05.2011 17:56

@ola Dzisiaj 17:20
Duża szansa, że wezmą to jaki poważny błąd rzeczowy, wszystko teraz w rękach egzaminatora. Bądź jednak dobrej myśli, moja próbna, wewnątrzszkolna matura z takim samym błędem została zaliczona, tylko miałam bardzo obniżoną ilość punktów;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Fraje r Be
 • Fraje r Be
 • 04.05.2011 17:21

Boże, ludzie, tam było " Które z poniższych zdań WYRAŻA poglądy..." - wyraża, a nie WYRAŻAJĄ. Dlatego trzeba było zaznaczyć tylko JEDNĄ odpowiedź

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.