Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24921 miejsce

Matura 2011. Język niemiecki, poziom podstawowy - pytania i tematy

Jakie zadania pojawiły się na egzaminie maturalnym z niemieckiego na poziomie podstawowym? Jakie były tematy wypracowań? Przeczytasz o tym w W24.

Sonda

Jak oceniasz trudność tegorocznej matury z niemieckiego?

Ola Ciechecka, Asia Wojciechowska, Emila Czarnieszewicz i Michał Rusak z warszawskiego XVII LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego - gdzie była nasza reporterka, Aleksandra Pokora - powiedzieli, że w części sprawdzającej rozumienie ze słuchu prezentowano maturzystom trzy nagrania.

Pierwsze dotyczyło szkolnych stereotypów: kujona, luzaka itp. Drugie to wywiad z policjantką. Trzecie nagranie zawierało wypowiedź chłopca, który opowiadał o przeprowadzce z jednego miasta do drugiego i swoich przeżyciach z tym związanych.

Czytaj też:


Język niemiecki, poziom podstawowy - arkusz egzaminacyjny

Język niemiecki, poziom podstawowy - transkrypcja nagrań

Język niemiecki, poziom podstawowy - opinie maturzystów

W części obejmującej czytanie ze zrozumieniem, jak mówili maturzyści z Frycza, znalazły się dwa teksty eseistyczne. Jeden dotyczył historii czekolady, drugi podejmował wątek dnia książki. Do obu tekstów sformułowano pytania i zadania polegające m.in. na wyborze właściwej odpowiedzi spośród kilku podanych, w tym: prawda - fałsz.

A jak poziom tegorocznego egzaminu oceniasz Ty? Weź udział w sondzie! (z prawej strony)

Absolwenci XVII LO powiedzieli także, że tematem krótkiej formy wypowiedzi był krótki list do kolegi z Berlina. Zdający egzamin miał za zadanie poinformować adresata, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie przyjedzie do Berlina, przeprosić za to oraz wyjaśnić, iż zmianę planów spowodowała choroba.

Marcin Grudziąż z klasy matematyczno-fizycznej warszawskiego liceum im. Lelewela poinformował Annę Pawłowską, że tematem długiej formy pisemnej był list nieformalny z kolei do kolegi z Monachium. W liście należało opisać przyjęcie urodzinowe koleżanki autora (m.in. sportretować gości jubilatki i zarysować przebieg zabawy). Trudnością zadania była konieczność użycia czasu przeszłego.

Wróć do materiału: Wszystko o maturze z niemieckiego 2011


O maturze czytaj także w serwisach Warszawa Nasze Miasto i natablicy.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.