Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

114895 miejsce

Matura 2011. Matura z języka polskiego, poziom rozszerzony. Opinie

O godzinie 17 zakończył się egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Jak poszło licealistom? Przeczytajcie, co uczniowie mówili nam po egzaminie. Czytajcie W24, na bieżąco będziemy publikować arkusze i odpowiedzi!

Sonda

Czy tegoroczna matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym była trudna?

Matury 2011. / Fot. PAP/Tytus ŻmijewskiTegoroczni abiturienci mają mieszane uczucia co do tegorocznego egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. - Było bardzo trudno, przy takich pytaniach ciężko trafić w klucz. Wiele będzie zależało od egzaminatorów - mówi dla Wiadomości24.pl Iza Korgol z warszawskiego liceum im. Lelewela. - Tematy mogły być proste dla osób lubiących literaturę współczesną - dodaje maturzystka.

Zdaniem uczniów z klasy III c tego samego liceum, większość maturzystów wybrała temat pierwszy, który oceniali jako dosyć przystępny.

Zobacz arkusz maturalny z polskiego na poziomie rozszerzonym

Ostatni moment na powtórkę z matmy!



O godz. 9 maturzyści napiszą egzamin z matematyki. Jak się czują przed maturą?



Co zabrać na maturę z matematyki?



Matura 2011. Język polski - sprawdźcie tematy z poziomu rozszerzonego



Matura 2011. Maturzyści napisali egzamin z języka polskiego. Co sądzą licealiści o dzisiejszej maturze?



O godzinie 14 maturzyści napisali egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Czego się spodziewają?



Zobacz arkusz maturalny z języka polskiego. Poziom podstawowy



Maturzysto, napisałeś dzisiaj egzamin na poziomie podstawowym? Sprawdź odpowiedzi! W24 rozwiązały maturę



Matura łatwa czy trudna? Dodaj swoją opinię. Zobacz co mówią inni!



Matura 2011. Zobaczcie, jakie były tematy na poziomie podstawowym



Pisemny polski za Wami, ustny przed Wami. Wszystko o prezentacji maturalnej



Jak radzić sobie ze stresem?



Szukaliście przecieków maturalnych? Zobaczcie, co jeszcze robili zestresowani maturzyści

:-)

Czytaj także:

Matura 2011 z matematyki już jutro. Ostatni moment na powtórkę! Porady i zadania



Matura 2011 z języka polskiego - fotorelacja
Matura 2011 z języka polskiego
Maturzysto, zaprzyjaźnij się z matematyką!
Zobacz arkusz matury z polskiego 2010
Na maturze z matematyki dozwolona ściąga, bądź sprytny

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (128):

Sortuj komentarze:

oooo
  • oooo
  • 01.07.2011 13:50

fragment kwiatów polskich to moim zdaniem czysty erotyk.

Komentarz został ukrytyrozwiń
aaaaa
  • aaaaa
  • 10.05.2011 12:28

Dlaczego minusujecie? Taka jest prawda, że Mrożek nie chciał żeby bezbronni ludzie "szli na czołgi". Dlatego tutaj wyśmiał kult śmierci w walce. Dla niego bohater był takim samym bohaterem wtedy, kiedy przeżył. Śmierć jest niepotrzebna. Liczy się czyn, a nie poświęcenie życia i dlatego wypływa z tego myśl, że walka tak, ale mądra.

Komentarz został ukrytyrozwiń
lolus
  • lolus
  • 10.05.2011 11:03

wybralam drugi temat, ale oba byly trudne. Chcialabym zeby ktos mi powiedzial czy choc w polowie napisalam cos z sensem. W poemacie odczytalam ze chodzi o taniec dynamiczny, "otumaniajacy" spoleczenstwo. Lwie paszcze to orkiestra ktora kieruje tancami, ktore dzialaja hipnotycznie na ludzi. Spoleczesntywo poddaje sie orkiestrze i tancerzom ktorzy wylonili się z lwich paszczy. Porowanalam to do tanca chochola z wesela czyli ukazanie marazmu spoleczenstwa, poddanie się woli innych, dalej wspomnialam ze walc to osobiste wyznania podmiotu, ktory porzucil ukochana, aby odkrywac swiat, jednak nadal pamięta o kobiecie i wie ze kocha. Pozniej napisalam ze podmiot mowi z dystansem do opisywanych wydarzen (autoironia i elementy groteski - "drzazga w bucie"). Pozniej ulega presji spoleczenstwa i przystaje na hipnotyczny taniec w lesie. O osieckiej napisalam ze chodzi o taniec jako zycie, wedrowka. Radosc korzystanie z chwili nie rozpamietywanie zlych chwil. Oba utowy laczy to ze taniec jest forma pewnej aktywnosci i wyzwala do dzialania (walc jako odkrywanie swiata). JaK myslicie czy troche dobrze zinterpretowalam oba utwory?

Komentarz został ukrytyrozwiń
aaaaa
  • aaaaa
  • 09.05.2011 17:14

Mrożek to zdecydowanie krytyka romantyzmu. Data była podana po to, żeby ewentualnie odnieść to do tamtych czasów w ten sposób, żeby walczyć mądrze, a nie romantycznie się poświęcać, bo ten mit poświęcenia to i tak kłamstwo.

Komentarz został ukrytyrozwiń
LOOOO
  • LOOOO
  • 09.05.2011 12:34

Czytam wasze komentarze i popadam w coraz większą depresje;) Ja oczywiście o wojnie nic kompletnie nie zauważyłam;( napisałam ze taniec u Tuwima powoduje ze przypomina sobie swoja ukochaną z którą kiedyś tańczył, to że pije zrozumiałam jako ze jest nieszczęśliwy i próbuje zatopić swoje smutki;) był tak jakby za slaby dla niej i w tańcu próbuje jej udowodnić ze jest kim więcej niż zwykłym facetem i ze nadaje się na męża, sakralizuje postać ukochanej, była dla niego całym światem, o tym tańcu tłumu napisałam ze jak tańczyli to zapominali o bożym świecie, ze przyroda razem z nimi tańczyła, k0oniec wprowadza el humorystyczne itp itd... a jak było coś o kurzu to stwierdziłam że impreza jest udana bo aż się kurzy, tak wszyscy tańczą:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
amama
  • amama
  • 08.05.2011 23:37

Kwiaty Polskie nie przeszły cenzury jako cały poemat. Nie możemy jednoznacznie stwierdzić czy cenzura również dotyczyła tego fragmentu. W innych częściach poematu znajdują się fragmenty bardziej odwołujące się do spraw, których cenzura przepuścić nie mogła

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ibi
  • Ibi
  • 08.05.2011 19:44

"kwiaty polskie – próba odrodzenia zapomnianego gatunku literackiego – poematu dygresyjnego. Utwór silnie autobiograficzny – poeta próbuje w nim odwzorować realia Łodzi i Warszawy w czasie swojego dzieciństwa i dojrzewania. Fabuła poematu jedynie lekko zarysowana, szkicowa, fragmentaryczna (nie został on zakończony). Dominacja żywiołu refleksyjnego, obserwacji o charakterze osobistym, liryzmu. W pewnym stopniu podjęte są w dziele także treści poważniejsze – krytyka nietolerancji i nacjonalizmu oraz wezwanie do walki z okupantem." a gdzieś czytałam bardziej rozbudowane, że występuje wojna, motyw walki itd.

zresztą posłuchajcie wykonania artystów Typu Michał Bajor, czy też Ewy Demarczyk-bynajmniej nie śpiewają tego radośnie. Po drugie wątpię, żeby tyle nie mogły przejść przez cenzurę, radosne opisy kwiatów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
dfgdgg
  • dfgdgg
  • 08.05.2011 14:32

Martinez moim zdaniem jest dobrze. Jakbyś zdawał starą maturę i nie byłoby klucza to za taką analizę na pewno zdobyłbyś dużo punktów. Niestety teraz nie stawia się na oryginalność, tylko na to co egzaminatorzy chcą zobaczyć w tej pracy. Za zauważenie czegoś więcej są tylko 4 punkty do przydzielenia, a resztę musisz mieć już tak jak oni sobie wymyślili żeby coś dostać. Myślę, że dużo punktów może być za omówienie samej budowy "Porównaj sposoby kreowania obrazów tańca". Analiza to tylko część polecenia, więc nawet jak tu nie trafisz to i tak jakoś się wybronisz.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Martinez
  • Martinez
  • 08.05.2011 13:42

Pisałem II temat, wymyśliłem bardzo oryginalną i kontrowersyjną interpretacje jakiej nikt nie ma ( pewnie jest zle) Wrzucr tekst abyscie mogli przeanalizowac to jak ja to widze
Już z lwich pyszczków – lwie pyski w orkiestrze:
To puzony mosiężne dmą w przestrzeń,
Wydymają balony, syfony,
Mnożą pstre kotyliony w miliony!
Dmą – i z trąb wyfruwają tancerze
(Z trąb, co lśnią jak kuchenne moździerze):
Płuc wydechem ich trębacz wyrzuca,
Potem wdechem znów wchłania ich w płuca,
Więc latają jak ptaki na wichrze
Straszne pyszczki letników wciąż dziksze… [...]
W wirującym kolisku mętnieją
Pary
Ze studentów, dentystek i apte-
karzy,
Z pań rozgrzanych, podlotków i „komi-
niarzy”
Kołujący się zrobił karuzel
Szary.

Uwazam ze jest to tematyka wojenna, na poczatku myslalem ze na pewno nie, ale zauwazcie ze przedstawiony fragment to jest holokaust, zaglada polakow i innych ludzi
są wymieniani ludzie z ktorych zostaly tylko opary: ,,Ze studentów, dentystek i apte-
karzy,
Z pań rozgrzanych, podlotków i „komi-
niarzy”
Kołujący się zrobił karuzel
Szary. "
wczesśniej lwie pyszczki - czyli agresorzy którzy wpadaja w bukiet - czyli polakow. uwazam ze tekst jest tego metaforą, zauwazcie instrumenty: o puzony mosiężne dmą w przestrzeń,
Wydymają balony, syfony,
Mnożą pstre kotyliony w miliony!
Dmą – i z trąb wyfruwają tancerze
(Z trąb, co lśnią jak kuchenne moździerze):
Płuc wydechem ich trębacz wyrzuca,
Potem wdechem znów wchłania ich w płuca, - jest to metaforyczne ujecie krematorii i ich kominów

Są o tym myslicie? wiem ze to jest bardzo kontorwersyjne ale prosze o probe przeanalizowania tego. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
dfdfs
  • dfdfs
  • 06.05.2011 20:29

"No to ładnie poleciałam pisząc, że Poeta z dramatu Mrozka to sam Mickiewicz :D myslicie, że wyzeruja pracę za taki błąd ? "

Bo to jest Mickiewicz. Wielu autorów używa postaci historycznych. Nie wszystkie fakty muszą się zgadzać, ale wszystko wskazuje na to, że to on. Myślę, że nie jest to błąd.