Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2020 miejsce

Matura 2011. Na co zwrócić uwagę pisząc maturę z języka polskiego

Już 4 maja maturzyści napiszą egzamin z j. polskiego. Poniżej kilka rad, o których należy pamiętać, aby dobrze zdać egzamin dojrzałości

Sonda

Matura z polskiego:

Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic. / Fot. fawkeWypracowanie z języka polskiego może sprawiać wiele kłopotów. Stres i presja czasu mogą negatywnie wpłynąć na wynik egzaminu. Oto kilka wskazówek, o których należy pamiętać, aby zdobyć większą liczbę punktów.

W wypracowaniu górna granica objętości tekstu nie jest wyznaczona. Zdający powinien pamiętać, że tekst nie może być krótszy niż dwie strony (około 250 słów). Na tekście zamieszczonym w arkuszu egzaminacyjnym można śmiało sporządzać notatki. Nie podlega to ocenie, a z pewnością ułatwi pracę.

Matura 2011. Maturzyści napisali egzamin z języka polskiego. Co sądzą licealiści o dzisiejszej maturze? Jakie były tematy na poziomie podstawowym?Jeżeli zdającemu zabraknie miejsca na arkuszu, może skorzystać z brudnopisu. Konieczne jest jednak przekreślenie słowa "brudnopis" i napisanie- "ciąg dalszy czystopisu". W przeciwnym razie, materiał który znajdzie się w tym miejscu, nie będzie oceniany.

Matura z polskiego. Prezentacja w praktyceZ pewnością warto napisać wypracowanie na więcej niż 250 słów. W przypadku, gdy nie osiągniemy tego limitu, oceniane jest tylko rozwinięcie tematu; nie ocenia się języka, stylu, kompozycji i zapisu. Kompozycję wypracowania ocenia się wtedy, gdy przyznane zostały punkty za rozwinięcie tematu.


Matura 2011. Miłosz, Camus czy Borowski. Giełda tematówW szczególności ważne jest, aby treść wypracowania była zgodna i na podstawie tekstu literackiego zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym. W przeciwnym razie maturzystę uznaje się za nieprzygotowanego do egzaminu. Otrzyma on 0 punktów za całość wypracowania, a to znaczy, że nie zda matury z języka polskiego.

Maturzysto, szukałeś przecieków testów maturalnych? Zobacz, co jeszcze robili zestresowani licealiściPunkty przyznaje się za analizę i interpretację a nie za streszczenie podanego tekstu. Jest to często powtarzający się błąd. W związku z tym warto poświęcić trochę czasu na uważne przeczytanie tematu i poleceń w nim występujących.

Matura 2010. Zobacz arkusz z polskiego i przykładowe rozwiązaniaOczywiście, tekst musi być własny. Praca która została odtworzona z innych źródeł, spisana lub ściągnięta nie podlega ocenie. W związku z tym maturzysta nie zdaje egzaminu.

Maturzyści ze stwierdzoną dysleksją będą oceniani według specjalnych kryteriów, zredagowanych przy współpracy z psychologami.

Od 2010 roku arkusz egzaminacyjny na poziomie rozszerzonym nie składa się z części dotyczącej czytania ze zrozumieniem. Maturzysta rozwiązuje tylko zadanie pisania własnego tekstu w związku z tekstem literackim.

Powodzenia!

Czytaj także:

Maturzysto, zaprzyjaźnij się z matematyką!
Zobacz arkusz matury z polskiego 2010
Na maturze z matematyki dozwolona ściąga, bądź sprytny

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

TRZYMAM KCIUKI ZA WSZYSTKICH A PRZEDE WSZYSTKIM ZA MOJĄ CÓRKĘ ANNĘ- MARIĘ.

Komentarz został ukrytyrozwiń
mariusz kowal
  • mariusz kowal
  • 28.04.2011 15:16

krzysztof bardzo trafnie to ująłeś bo wlasnie tak jest niestety a przykład idzie z góry. ja moze nie jestem jakims orłem z języka polskiego ale te podstawowe rzeczy przyswoiłem juz dawno

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ściąganie i nieczyste zagrywki <dysleksja dysgrafia i co tam jeszcze można nałgać> na egzaminach Polak ma we krwi z mlekiem matki. O tym nie trzeba pisać. Ale o tym, że przed wszystkim trzeba się systematycznie uczyć to się nie mówi a potem rosną nam takie potęgi intelektualne co nie potrafią prostego wpisu do księgi kondolencyjnej dokonać i wiele innych o których nie wspomnę. Bo jak zwykle po Polsku jakoś to będzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.