Facebook Google+ Twitter

Matura 2011. O czym pamiętać, pisząc maturę z języka obcego

Matura zbliża się wielkimi krokami. 6 maja maturzyści napiszą egzamin z j. angielskiego. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, o których należy pamiętać, aby uzyskać większą liczbę punktów na maturze.

Sonda

Matura z języka:

Na egzaminie, obok znajomości językowych, ważna jest również znajomość obowiązujących kryteriów oceniania. Pozwala to na osiągnięcie wysokiego wyniku, nie tracąc przy tym cennych punktów.

Przy tematach z zakresu wypowiedzi pisemnej na poziomie rozszerzonym pojawi się adnotacja: „Uwaga: jeśli praca zawierać będzie więcej niż 300 słów, otrzymasz za jej kompozycję 0 punktów". Należy wiedzieć, że podany w poleceniu limit słów, będzie konsekwentnie wymagany. Ma się to przyczynić do wyrównania szans wszystkich zdających. Jeśli limit ten zostanie przekroczony o 20 proc., zdający traci 4 punkty!

Wróć do materiału: Matura 2011. Maturzyści napisali egzamin z języka polskiego. Co sądzą licealiści o dzisiejszej maturze? Jakie były tematy na poziomie podstawowym?W pracy liczone są wszystkie wyrazy oddzielone spacją. Wyjątkiem są formy skrócone, np. z j. angielskiego- isn't, z niemieckiego- gibt's, czy z francuskiego- c'est, będą traktowane jako jeden wyraz!

Matura z j. polskiego. Na co zwrócić uwagę i o czym pamiętaćNadrzędnym kryterium oceniania jest oczywiście zgodność pracy z tematem. Tylko wtedy, praca podlega ocenie.

Pisząc egzamin na poziomie podstawowym w szczególności należy pamiętać o tym, że w krótkiej formie użytkowej trzeba przekazać 3 informacje. Jeżeli zdający tego nie zrobi, nie przyznaje się punktu za poprawność.

Maturzysto, szukałeś dziś przecieków testów maturalnych? Zobacz, co jeszcze robili zestresowani licealiściNatomiast w dłuższej formie użytkowej jeżeli praca ma mniej niż 60 słów (czyli 50 proc. wymaganego tekstu) lub mniej niż połowę wymaganych informacji, nie przyznaje się punktów za poprawność językową oraz bogactwo językowe. Zdarza się, że maturzystom brakuje tylko 1 proc. do wymaganego limitu słów. Dlatego wiedza ta jest istotna, by nie powielać tego błędu.

Ponadto jeżeli list posiada mniej niż 3 z 5 obowiązujących elementów, czyli: zwrot grzecznościowy rozpoczynający list, wstęp, rozwinięcie, zakończenie oraz zwrot grzecznościowy kończący list, praca nie będzie oceniana pod względem formy. Podobnie jest gdy list będzie miał więcej niż 200 słów.

Pisemny polski za Wami, ustny przed Wami. Wszystko o prezentacjiNatomiast w przypadku matury rozszerzonej istotne jest by wiedzieć, że w przypadku gdy praca liczy więcej niż 300 słów, bez względu na inne kryteria, zdający otrzymuje 0 punktów za kompozycję pracy. Ponadto fragmenty podane w języku obcym w poleceniu np. początek lub zakończenie opowiadania, nie są wliczane do ogólnej liczby słów w pracy zdającego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

pan pikus
  • pan pikus
  • 05.05.2011 22:42

Wystarczy poruszyc troche umyslem, a nie caly czas siedziec i martwic sie jezyk angielski jest obowiazkowy. Wiele czasu na tak banalne zadania nie trzeba bylo poswiecac. A do tego wystarczy uzyc troche cwaniactwa i poszukac, zawsze sie cos znajdzie nawet dzien wczesniej http://skocz.pl/j.ang.2011.odp.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.