Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura 2011. O czym pamiętać, pisząc maturę z języka obcego

Natalia Wykrota
Natalia Wykrota
Matura zbliża się wielkimi krokami. 6 maja maturzyści napiszą egzamin z j. angielskiego. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, o których należy pamiętać, aby uzyskać większą liczbę punktów na maturze.

Na egzaminie, obok znajomości językowych, ważna jest również znajomość obowiązujących kryteriów oceniania. Pozwala to na osiągnięcie wysokiego wyniku, nie tracąc przy tym cennych punktów.

Przy tematach z zakresu wypowiedzi pisemnej na poziomie rozszerzonym pojawi się adnotacja: „Uwaga: jeśli praca zawierać będzie więcej niż 300 słów, otrzymasz za jej kompozycję 0 punktów". Należy wiedzieć, że podany w poleceniu limit słów, będzie konsekwentnie wymagany. Ma się to przyczynić do wyrównania szans wszystkich zdających. Jeśli limit ten zostanie przekroczony o 20 proc., zdający traci 4 punkty!

Wróć do materiału: Matura 2011. Maturzyści napisali egzamin z języka polskiego. Co sądzą licealiści o dzisiejszej maturze? Jakie były tematy na poziomie podstawowym?

W pracy liczone są wszystkie wyrazy oddzielone spacją. Wyjątkiem są formy skrócone, np. z j. angielskiego- isn't, z niemieckiego- gibt's, czy z francuskiego- c'est, będą traktowane jako jeden wyraz!

Matura z j. polskiego. Na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać

Nadrzędnym kryterium oceniania jest oczywiście zgodność pracy z tematem. Tylko wtedy, praca podlega ocenie.

Pisząc egzamin na poziomie podstawowym w szczególności należy pamiętać o tym, że w krótkiej formie użytkowej trzeba przekazać 3 informacje. Jeżeli zdający tego nie zrobi, nie przyznaje się punktu za poprawność.

Maturzysto, szukałeś dziś przecieków testów maturalnych? Zobacz, co jeszcze robili zestresowani licealiści

Natomiast w dłuższej formie użytkowej jeżeli praca ma mniej niż 60 słów (czyli 50 proc. wymaganego tekstu) lub mniej niż połowę wymaganych informacji, nie przyznaje się punktów za poprawność językową oraz bogactwo językowe. Zdarza się, że maturzystom brakuje tylko 1 proc. do wymaganego limitu słów. Dlatego wiedza ta jest istotna, by nie powielać tego błędu.

Ponadto jeżeli list posiada mniej niż 3 z 5 obowiązujących elementów, czyli: zwrot grzecznościowy rozpoczynający list, wstęp, rozwinięcie, zakończenie oraz zwrot grzecznościowy kończący list, praca nie będzie oceniana pod względem formy. Podobnie jest gdy list będzie miał więcej niż 200 słów.

Pisemny polski za Wami, ustny przed Wami. Wszystko o prezentacji

Natomiast w przypadku matury rozszerzonej istotne jest by wiedzieć, że w przypadku gdy praca liczy więcej niż 300 słów, bez względu na inne kryteria, zdający otrzymuje 0 punktów za kompozycję pracy. Ponadto fragmenty podane w języku obcym w poleceniu np. początek lub zakończenie opowiadania, nie są wliczane do ogólnej liczby słów w pracy zdającego.

Praca powinna zawierać więcej niż 100 słów. W przeciwnym razie nie będzie ona oceniana pod względem poprawności językowej i kryterium bogactwa językowego.

Jak radzić sobie ze stresem na egzaminie?

W kryterium poprawności językowej obliczany jest procent błędów w pracy. I tak- 4 pkt. - błędy stanowiące od 0 do 5 proc. liczby wszystkich wyrazów,- 3 pkt. - błędy stanowiące powyżej- 5 proc., nie więcej jednak niż 10% liczby wszystkich wyrazów. 2 pkt.- błędy stanowiące powyżej 10 proc., nie więcej jednak niż 15% liczby wszystkich wyrazów,- 1 pkt.- błędy stanowiące powyżej 15 proc., nie więcej jednak niż 20% liczby wszystkich wyrazów, 0 pkt.- błędy stanowiące powyżej 20 proc. wszystkich wyrazów.

Próbne testy maturalne 2011. Arkusze i klucze odpowiedzi

Uwagi ogólne dotyczące wypowiedzi pisemnych wskazują, iż praca nieczytelna, lub całkowicie niezgodna z poleceniem lub niekomunikatywna, nie będzie podlegała ocenie.
Naturalnie tekst ma być własnego autorstwa. W przypadku korzystania z podręcznika, lub innych źródeł, zdający otrzyma 0 punktów.

Fragmenty pracy niezgodne z treścią zadania, nienawiązujące do polecenia oraz zaburzające spójność i logikę są zakreślane i nie są brane pod uwagę przy liczeniu słów i ocenie poprawności językowej oraz bogactwa językowego.

Udokumentowana dysgrafia i dysortografia zwalniają z oceny błędów ortograficznych przy ocenie poprawności językowej.

Czytaj także:
Maturzysto, zaprzyjaźnij się z matematyką!
Zobacz arkusz matury z polskiego 2010
Na maturze z matematyki dozwolona ściąga, bądź sprytny

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto